StoryEditorCeny prądu i gazu

Zamrożenie cen energii 2025: jakie są prognozy?

Ministerstwo Klimatu rozważa przedłużenie działań osłonowych na rynku energii. Być może również w 2025 roku będą obowiązywały narzucone z góry maksymalne ceny prądu i gazu. Jakie są prognozy?

Spis treści:

Jakie maksymalne ceny energii obowiązują? 

Od 1 lipca w Polsce ceny energii nie są już zamrożone. Nie zostały jednak również całkowicie uwolnione, bowiem na mocy ustawy o bonie energetycznym wprowadzono maksymalne stawki za prąd i gaz. Dostawcy energii muszą się do nich podporządkować, ustalając taryfy dla swoich odbiorców. Zgodnie z tą ustawą, do końca 2024 obowiązuje maksymalna cena prądu na poziomie 500 zł/MWh dla gospodarstw domowych oraz na poziomie 693 zł/MWh dla jednostek samorządu terytorialnego oraz podmiotów użyteczności publicznej, a także dla małych i średnich przedsiębiorstw. Z kolei ceny gazu nie mogą być wyższe niż 200,17 zł za MWh. 

Przeczytaj także: 800+ może zniknąć?! Co je zastąpi?

MKiŚ chce przedłużyć zamrożenie cen prądu 

Biorąc pod uwagę, że rząd narzucił dostawcom energii maksymalne ceny prądu i gazu, można powiedzieć, iż stawki za energię są w tej chwili częściowo zamrożone. Ministerstwo Klimatu i Środowiska chciałoby utrzymać ten stan rzeczy również w 2025 roku. Szefowa resortu Paulina Hennig-Kloska poinformowała, że wzięto to pod uwagę, planując przyszłoroczny budżet. 

Przeczytaj także: Bon energetyczny w pigułce: progi dochodowe, stawki, terminy

“W projekcji finansowej MKiŚ na 2025 rok uwzględniliśmy zabezpieczenie środków na osłony energetyczne. Uważam, że trzeba utrzymać osłony dla gospodarstw domowych na przyszły rok w takim samym kształcie jak obecnie. Decyzja w tej sprawie będzie należeć do rządu.” - napisała w serwisie X ministra klimatu. W jednej z rozmów z mediami dodała zaś, że ustawa jest już gotowa, ale ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta. 

Jak oszczędzać na prądzie? 

Ministra klimatu i środowiska zwróciła także uwagę na to, że Polacy powinni dążyć do jak największej efektywności energetycznej. 

- W najbliższych latach zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie rosło, ponieważ będziemy mieli do czynienia z elektryfikacją ciepłownictwa i transportu. Prognozując zużycie energii, widzimy coraz wyższe słupki, a wynika to z tego, że będziemy odchodzić od paliw kopalnych. Musimy podnosić efektywność energetyczną, żeby z jednej megawatogodziny zostawało więcej - wyjaśniała Hennig-Kloska. 

Przeczytaj także: Uchwały antysmogowe: gdzie obowiązuje zakaz kopciuchów od 1 lipca?

Dzięki osiągnięciu efektywności energetycznej możliwe będzie zaoszczędzenie na prądzie, bowiem np. budynki po termomodernizacji będą zużywały mniej energii. 

 

źródło: interia

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 21:02