StoryEditorRozwiązania do ogrodu

Studnia chłonna – dobra inwestycja w wiejskim domu?

Deszczówka zalewa twój ogród i nie wiesz jak sobie z tym poradzić? Doskwierają ci kałuże, a nadmiar wody niszczy twoje sadzonki? Istnieje proste rozwiązanie: zainwestuj w studnię chłonną! Co trzeba o niej wiedzieć?

Co to jest studnia chłonna?

Studnia chłonna to specjalny zbiornik na deszczówkę. Do jego zadań nie należy wyłącznie gromadzenie wody wewnątrz, ale także jej rozprowadzanie do gruntu. Jest to rozwiązanie ekologiczne – pozwala na korzystne zagospodarowanie zebranej deszczówki i odpadów.

Najczęściej, studnia chłonna, występuje w postaci rury, jednak można też zdecydować się na beczkę, betonowe kręgi czy skrzynki.

Studnia chłonna – kiedy i gdzie się przyda?

Jeśli masz problem z kałużami, które psują krajobraz twojego ogrodu, to bardzo prawdopodobne, że gleba na tym terenie jest albo nieprzepuszczalna, albo słabo przepuszczalna. Inwestycja w studnię chłonną pomoże ci uporać się z problemem nadmiaru wody po ulewach.

Studnia chłonna pomoże ci także w zagospodarowaniu deszczówki, wody z przydomowej oczyszczalni ścieków czy substancji powstałych podczas regeneracji filtrów wody pitnej. Studnia chłonna może ci się przydać, jeżeli na terenie twojej działki:

  • nie ma dostępu do rowu melioracyjnego lub do zbiornika wodnego;
  • znajdują się zbiorniki na wodę opadową – studnie mogą służyć jako przelew awaryjny;
  • jest biologiczna oczyszczalnia ścieków;
  • nie ma przyłącza do sieci kanalizacyjnej.

Jak działa studnia chłonna?

Działanie studni chłonnej nie jest skomplikowane. Najpierw do zbiornika przy pomocy rury trafia deszczówka lub przefiltrowana woda z przydomowej oczyszczalni. Następnie zgromadzona ciecz przesącza się przez drenażowe podłoże – m.in. kamienie. Jest to proces oczyszczania wody z niepotrzebnych resztek. Ostatni krok polega na tym, że zebrane substancje mineralne i organiczne rozpuszczają się w wodzie, a bakterie glebowe trawią je i rozkładają wszystkie zawarte w nich związki organiczne.

Pojemność studni chłonnej

Studnia chłonna może pomieścić w sobie od 300 do 1000 litrów wody. Dlatego zapobiega nadmiernemu zalewaniu powierzchni ogrodu, a małe otwory znajdujące się w zbiorniku stopniowo uwalniają wodę do gruntu, dzięki czemu nie zapada się ziemia, a podłoże nie jest podmywane.

Studnia chłonna – czy potrzebne jest pozwolenie wodnoprawne?

Zanim zaczniesz budowę studni chłonnej, odwiedź urząd miasta lub starostwo! Zgodnie z przepisami prawa budowlanego i prawa wodnego, jeśli planujesz wybudować na swojej działce studnie chłonną, powinieneś uprzednio poinformować o tym urząd właściwy ze względu na twoje miejsce zamieszkania.

Czas oczekiwania na odpowiedź z urzędu to 30 dni. Jeżeli po takim czasie nie otrzymasz informacji o zastrzeżeniach lub nie otrzymasz zakazu realizacji tej inwestycji – możesz rozpocząć roboty budowlane! 

Warto także skierować zapytanie do urzędu właściwego, czy nie ma potrzeby spełnienia dodatkowych wymagań.

Ile kosztuje budowa studni chłonnej?

Przewidywany koszt samej konstrukcji studni chłonnej mieści się w przedziale od 900 zł do 1000 zł. Warto też pamiętać, że w grę wchodzą dodatkowe koszty – kruszywo, grunt do zasypania konstrukcji i robocizna. W celu poznania dokładnej sumy, należy skonsultować się z lokalnymi żwirowniami oraz potencjalnymi wykonawcami studni chłonnej.

Czy można zbudować studnię chłonną samodzielnie?

Ostateczna wycena za zakup materiałów w połączeniu z robocizną za zbudowanie studni chłonnej przez fachowców nie przypadła ci do gustu? Mamy dobrą wiadomość! Studnię chłonną możesz zbudować sam!

Indywidualna budowa studni chłonnej dzieli się na 7 etapów:

1. Badanie gruntu. Należy zacząć od analizy gruntowo-wodnej. Taka analiza pomoże w określeniu konkretnej wysokości poziomu wód gruntowych i ustaleniu czy instalacja konstrukcji rozsączającej jest, na twoim terenie, możliwa. Analiza podłoża pomaga też w ustaleniu głębokości, na jakiej powinna znajdować się studnia.

2. Wybór lokalizacji. Ten etap zależny jest od obowiązujących przepisów. Nie możesz wybrać losowego miejsca!

3. Wykopy. Wykonasz je ręcznie lub – wedle uznania – przy pomocy małej koparki mechanicznej. Potrzebny będzie otwór na zbiornik oraz otwory na rury drenarskie (rury należy zamontować w odległości ok. 1,5-2 m od siebie; nie mogą być dłuższe niż 20 m).

4. Zabezpieczenie wykopu. Gotowe otwory powinno się przykryć geowłókniną. Pomoże to uchronić zbiornik przed gromadzeniem się w nim piasku i utrzymać czystość drenażu.

5. Wypełnienie dna. Studnię uzupełnia się wysoko przepuszczalnym kruszywem (np. 50 cm piasku czy 100 cm żwiru). Na dnie należy też zamontować tzw. odbijacz (można użyć płyty chodnikowej), który ograniczy wchłanianie się deszczówki.

6. Połączenie wszystkich elementów systemu drenażowego. Rynny łączy się z rurami, rury ze zbiornikiem. Aby woda mogła przenikać do gruntu, do zbiornika trzeba doprowadzić kolejne rury, a wszystkie łączenia – dobrze zabezpieczyć.

7. Zasypanie systemu. Ostatni etap polega na przykryciu konstrukcji oczyszczoną ziemią lub żwirem.

Studnia chłonna – czy trzeba wymieniać warstwę drenażową?

Warstwę drenażową w studni chłonnej należy wymieniać. Najlepiej robić to co 10 lat! Powinno się także usuwać muł, który osiada na dnie – co 3 lata. Nie wolno zapomnieć też o usuwaniu liści i innych odpadków roślin. Najłatwiejszym sposobem na pozbycie się zanieczyszczeń jest użycie przeznaczonych do tego celu środków chemicznych.

Budowa studni chłonnej – zasady dotyczące wyboru miejsca

O wyborze miejsca na budowę studni nie możesz zadecydować sam. Losowe miejsce, nie wchodzi w grę. Warto pamiętać o kilku zasadach dotyczących ulokowania studni chłonnej. Konstrukcja musi znajdować się:

  • min. 1,5 m nad poziomem wód gruntowych,
  • min. 2 m od budynku,
  • w odległości nie mniejszej niż 3-5 m od granicy działki,
  • min. 30 cm od najbliższej studni wodociągowej.

Istotne jest też, że wylot studni chłonnej musi znajdować się 20-30 cm nad warstwą pierwszej ziemi, która wypełnia jej dolne kręgi. Rury rozsączające należy umieścić poniżej sfery przemarzania gruntu (zależnej od regionu Polski).

Źródło: deccoria.pl

Patrycja Lisowska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 15:05