StoryEditorInwestycje wokół domu

Studnia głębinowa – czy opłaca się mieć własną studnię?

Własna studnia pozwala nam na dostęp do wody, która znajduje się w głębokich warstwach ziemi. Takie źródło wody jest coraz częściej wybierane w celu oszczędzenia pieniędzy. Niekiedy wykonanie studni staje się również koniecznością, ponieważ wybór działki z dala od wodociągów generuje duże koszty za dowóz wody. Od czego zależy cena i czy taka inwestycja się opłaca?

Zalety posiadania studni głębinowej

Woda ze studni jest darmowa, ale czy inwestycja w montaż może nam się zwrócić? Jak czytamy na stronie studniaglebinowa.eu, rozwiązanie jest najbardziej korzystne dla rodzin, które zużywają dużo wody. To nie są jedyne zalety posiadania własnej studni. Warto pamiętać także o innych dobrych stronach takiej inwestycji:

  • czystość wody - wody głębinowe są niezwykle czyste i pozbawione substancji chemicznych, które możemy spotkać w „kranówce” z wodociągu. Dodatkowo, studnie posiadają specjalne filtry wody;
  • ekologia – studnie są również bardziej ekologiczne, szczególnie w przypadkach, gdy woda musiałaby być transportowana do naszego gospodarstwa domowego;
  • darmowa woda – wydobycie wody głębinowej jest darmowe, dlatego na montażu studni najbardziej zyskają osoby, które wykorzystują ją np. do podlewania roślin.

Jakie są rodzaje studni?

Wyróżniamy trzy rodzaje studni:

  • studnię głębinową,
  • studnię abisyńską,
  • studnię kręgową.

To ta pierwsza jest najczęściej wybierana przez konsumentów. Składa się na nią rura osłonowa i rura filtracyjna. Również wybór obudowy nie będzie problemem przy tym rodzaju studni, ponieważ gotowe systemy możemy zamówić w Internecie. Możliwe jest również wykonanie obudowy samodzielnie, szczególnie w przypadkach, gdy żaden z dostępnych wzorów nie pasuje do naszego ogrodu. Należy jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu wykonanej przez nas obudowy, zależnie od tego na jaki materiał się zdecydujemy.  

Budowa studni – jak zrobić to legalnie?

Nowelizacja ustawy o prawie budowy studni z 2015 roku znacznie ograniczyła ilość potrzebnych formalności. Jeśli głębokość studni nie przekracza 20 metrów albo nie przekracza 30 metrów i nie służy do poboru więcej niż 5 metrów sześciennych wody na dobę, nie potrzebujemy żadnego pozwolenia na budowę, nie musimy także zgłaszać takiej inwestycji. 

Pozwolenie wodnoprawne będzie potrzebne tylko w sytuacji, gdy planowana inwestycja będzie miała ponad 30 metrów głębokości, albo będziemy pobierać z niej więcej niż 5 metrów sześciennych wody na dobę. Innymi przypadkiem, kiedy trzeba będzie uzyskać pozwolenie, jest używanie wody nie tylko na własny użytek, a także jeśli budowa studni zaplanowana jest na terenie górniczym. 

W przypadku, gdy planujemy budowę studni na gruntach, które nie zostały wyłączone z produkcji rolnej, konieczne będzie uzyskanie zezwolenia na takie wyłączenie. Pamiętajmy, że wykonanie studni wiąże się z trwałym wyłączeniem gruntów rolnych z produkcji – nie możemy wybrać opcji nietrwałej. 

Przepisy geologiczne obejmują tylko studnie o głębokości powyżej 30 metrów lub jeśli ilość pobieranej wody przekroczy 5 metrów sześciennych na dobę. Jeśli nasza studnia będzie przekraczała te liczby, konieczne będzie zgłoszenie robót do odpowiednich organów, najpóźniej na dwa tygodnie przed ich planowanym rozpoczęciem. 

Studnia głębinowa – jaki jest koszt?

Jak czytamy na stronie fotowoltaikawpolsce.com, średni koszt wywiercenia studni wynosi od 3000 do 10 000 złotych. Konieczna jest jednak konsultacja z profesjonalną firmą, będącą w stanie dokładnie wycenić koszt budowy studni, która sprosta naszym wymaganiom. Koszt różni się przez czynniki takie jak głębokość studni czy lokalizacja. 

Należy pamiętać, że montaż to nie jedyny wydatek jaki poniesiemy w związku z budową studni. Mimo że pobieranie wody głębinowej jest darmowe, trzeba uwzględnić konieczność konserwacji sprzętu i naprawy. 

Dzięki temu, że wydobycie wody nie generuje dodatkowych kosztów, posiadanie studni głębinowej wydaje się być idealne dla rolników. Wywiercenie studni głębinowej dla gospodarstwa o głębokości 30 metrów może kosztować w granicach 6500 – 8500 zł. Warto pamiętać, że osobno trzeba zapłacić za pompę i wszelkie sprzęty, potrzebne przy wydobyciu wody. Posiadanie studni wiąże się również z regularnym zlecaniem przeglądów. Trzeba pamiętać również o wykonywaniu badań wody.

Oprac. Sandra Matus

Źródła: legalnabudowa.pl, muratordom.pl

fot. pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
05. marzec 2024 11:56