StoryEditorABC WYBORU CHOINKI

Świerk, jodła, sosna – jaka choinka będzie najlepsza na święta?

29.11.2023., 10:00h
Świąteczne przygotowania już niedługo będzie można zacząć. Oznacza to także coroczny wybór drzewka bożonarodzeniowego. Wśród najpopularniejszych choinek od zawsze odnaleźć możemy świerk, jodłę oraz sosnę. Które z tych drzew najlepiej wybrać? Co jeszcze warto wiedzieć o świątecznej choince?

Które drzewko lepsze – świerk, jodła czy sosna?

Chyba mało kto wyobraża sobie wieczerzę wigilijną bez migoczących lampek na pięknie ozdobionej choince. Zwyczaj ubierania iglastego drzewka pochodzi z niemieckiej Alzacji. Wówczas strojono przeróżne gatunki, ale królowały wśród nich świerk, sosna oraz jodła. Również dzisiaj często zastanawiamy się – które z tych drzew będzie najlepsze jako ozdoba bożonarodzeniowa?

Bardzo często wybierany na choinkę jest świerk – najczęściej świerk pospolity albo świerk kłujący. Za ten drugi gatunek zazwyczaj zapłacimy nieco więcej. Zwyczaj ozdabiania świerku ma bardzo długą tradycję. Dodatkowo to drzewko jest często przystępne cenowo, ma ładny, stożkowaty i dosyć regularny pokrój. Wiele osób kocha jednak świerk za cudowny, żywiczny zapach igieł, kojarzący się ze świątecznym czasem. Lecz miejmy na uwadze, że świerk pospolity zgubi igły już po kilku tygodniach. Z kolei świerk kłujący będzie zdobił wnętrze trochę dłużej, lecz jak sama nazwa wskazuje – ma bardziej ostre igły.

Jodła kaukaska to zazwyczaj najdroższe drzewko. Nie każdy więc decyduje się akurat na ten gatunek w Boże Narodzenie. Jodła ma jednak swoje zalety. Przede wszystkim jej igły nie kłują. Dodatkowo może bardzo długo postać w domu, gdyż części zielone rośliny nie będą tak szybko opadać. Jodła może przetrwać we wnętrzu nawet 2 miesiące! Niestety, ten gatunek już nie pachnie tak pięknie i klimatycznie.

Sosna pospolita jest wybierana jako drzewko świąteczne dosyć rzadko. Wszystko przez rzadkie igły oraz często nieregularny pokrój. Spotyka się ją jednak w bardzo atrakcyjnych cenach. Za przystępne pieniądze w łatwy sposób możemy upolować bardzo ładną sosnę. Dodatkowo ogromnym atutem tej rośliny będzie przepiękny, żywiczny zapach, długo utrzymujący się w pomieszczeniu.

Z jakiej choinki nie opadną szybko igły? Jaka choinka nie będzie się sypać?

Najdłużej może stać we wnętrzu bez obsypywania się jodła kaukaska. Jest to eleganckie drzewko, cechujące się stożkowatym, regularnym kształtem oraz gęstą okrywą. Pamiętajmy jednak, że igły jodły mogą zacząć opadać też znacznie szybciej. Wystarczy postawić drzewko bardzo blisko kaloryfera bądź innego silnego źródła ciepła. Ważne jest również regularne podlewanie tej rośliny. Właściwie pielęgnowane drzewko może przetrwać prawie 2 miesiące, czyli około 6 tygodni. Przez cały ten czas zachowa swój urok i świeżość.

Która choinka jest najbardziej wytrzymała?

Sosna pospolita zachowa swój wygląd i igły do około 1 miesiąca, z kolei jodła kaukaska – od 1,5 do 2 miesięcy. Warto jednak wiedzieć o paru aspektach. Przede wszystkim uważajmy na temperaturę w pomieszczeniu. Jeżeli będzie zbyt wysoka, drzewko może zacząć gubić igły szybciej. Innym ważnym parametrem jest wysoka wilgotność. Musimy regularnie podlewać naszą choinkę, aby zachowała swój blask. Warto też sprawdzić, czy drzewko, które chcemy zakupić, jest świeże. Wystarczy obejrzeć spodnią część pnia. Miejsce obcięcia powinno być wilgotne, z widoczną klejącą się żywicą. Aby przedłużyć trwałość sosny, świerku czy jodły, możemy skrócić pień rośliny o zaledwie kilka centymetrów.

Jaki rodzaj choinki pachnie najpiękniej?

Najsilniej pachnie lasem i żywicą świerk pospolity. Nie da się pomylić tego aromatu z żadnym innym, a wiele osób nie wyobraża sobie bez niego świąt! Ten przyjemny zapach nie wywołuje żadnych reakcji alergicznych. Największą wadą tego gatunku jest jego żywotność. Średnio świerk pospolity stoi w domu około 2 lub 3 tygodnie.

image

Świerk, jodła, sosna – jaka choinka będzie najlepsza na święta?

FOTO: Envato Elements

Kiedy kupić żywą choinkę? Na ile dni przed świętami zaplanować zakup choinki?

Drzewko w pojemniku, z bryłą korzeniową, kupujemy na około 2 tygodnie przed Wigilią. Na początku trzymajmy je w miejscu chłodniejszym, a dopiero z czasem przenośmy do coraz cieplejszych stanowisk. Sprawi to, że roślina znacznie lepiej dostosuje się do zmiany warunków i nie zareaguje gwałtownie na wyższą temperaturę w domu. Choinkę ciętą natomiast kupmy najwcześniej 2-3 dni przed kolacją wigilijną. Dotyczy to zwłaszcza drzewek o mniejszej odporności i trwałości, na przykład świerków. Ich igły szybko się sypią i w Święta nie będą prezentować się już tak świeżo, jeżeli zakupimy je ze znacznym wyprzedzeniem.

Jakie są ceny choinek? Które drzewko będzie najtańsze, a które najdroższe?

Najtańsze są zazwyczaj sosny i świerki. W ich przypadku stawki zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych, jeżeli mówimy o żywych, lecz mniejszych egzemplarzach. Jodła kaukaska to już większy wydatek – często za dosyć wysokie drzewko zapłacimy nawet 140-160 złotych. Można zdecydować się również na drzewko sztuczne. Chociaż ceny są dosyć wysokie – od 150 do 200 złotych, to jednak taki typ ozdoby posłuży nam przez wiele lat.

Pamiętajmy również, że samodzielne wycinanie iglaków z lasu jest surowo zabronione. Za tego typu czyn grozi nam mandat nawet do 500 złotych. Sprawa może zostać skierowana także na drogę sądową – wówczas grzywna wyniesie nawet do 5 tysięcy złotych. Skrajne przypadki karane są wyrokami więzienia – od 3 do 5 lat.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 16:42