StoryEditorEko paliwo opałowe

Szukasz ekologicznej alternatywy dla tradycyjnych paliw? Wypróbuj pellet ze słonecznika

Rok temu Polacy stanęli wobec perspektywy kryzysu energetycznego. Wówczas usilnie szukaliśmy paliw, które zastąpią nam te tradycyjne. Choć dziś niedobory już nam nie grożą, wiele osób nadal poszukuje alternatyw, szczególnie tych ekologicznych. Czy pellet z łusek słonecznika zrewolucjonizuje rynek?

Jak powstaje pellet ze słonecznika? 

Ekologiczne paliwo, określane jako pellet ze słonecznika, powstaje z łupin, otaczających nasiona tej rośliny. Podczas obróbki łupiny są odrzucane, zatem wytworzenie z nich pelletu to rozwiązanie w duchu zero waste. Paliwo powstaje w wyniku prasowania słonecznikowych łupin pod wysokim ciśnieniem. Do tego procesu nie używa się dodatkowych substancji chemicznych, dzięki czemu ten pellet jest także paliwem ekologicznym. 

Pellet słonecznikowy to drobne pręty o średnicy od 6 do 25mm. Charakteryzuje je mała ilość wilgoci oraz niewielka zawartość popiołów. Pozostałości po spaleniu można wykorzystać jako ekologiczny nawóz, ponieważ w trakcie palenia nie powstają szkodliwe dla środowiska produkty uboczne. 

Czy pellet ze słonecznika się opłaca? 

Fakt, że pellet słonecznikowy jest bezpieczny dla środowiska oraz jest produktem zero waste, jest przekonywujący dla wielu konsumentów. Jednak pozostaje również druga istotna kwestia: koszty. Czy to paliwo się opłaca? W popularnym serwisie sprzedażowym worek o pojemności 15 kg pelletu ze słonecznika to koszt ok. 25-30 zł. Z kolei za tę samą ilość pelletu drzewnego zapłacić trzeba 30-35 zł. Warto jednak wziąć pod uwagę, że w ostatecznym rozrachunku to właśnie pellet drzewny ma większą gęstość energetyczną i jest bardziej wydajny. 

Czy pellet ze słonecznika można spalać w każdym piecu? 

Aby móc ogrzewać swój dom pelletem, musimy mieć odpowiedni piec. Większość kotłów przystosowana jest do spalania pelletu drzewnego, z tego powodu jeżeli zamierzamy zakupić pellet z łusek słonecznika, najpierw musimy upewnić się, że urządzenie będzie obsługiwało to paliwo. Okazuje się bowiem, że w niedostosowanym piecu pellet słonecznikowy może spalać się gorzej i nie będzie efektywnym opałem. Co więcej, ten rodzaj paliwa może szybko zapchać kocioł, a nagromadzony popiół doprowadzi do zatorów i zakłóceń w pracy pieca. Z tego powodu, jeżeli zdecydujemy się na pellet ze słonecznika, należy regularnie czyścić urządzenie. 

Czy pellet ze słonecznika sprawdzi się w wiejskim domu? 

Ogrzewanie domu na wsi, zwłaszcza jeżeli zima jest sroga, może generować spore koszty. Czy pellet słonecznikowy to sposób, by je obniżyć? Jego cena jest mniej więcej porównywalna z ceną pelletu drzewnego, jednak jeżeli staniemy przed koniecznością zainstalowania nowego pieca lub dostosowania go w jakiś sposób do tego rodzaju paliwa, inwestycja w pellet z łusek słonecznika może być kosztowna. Czas jej zwrotu może być dłuższy niż w przypadku innych paliw. Jeżeli jednak zależy nam na tym, by dom był maksymalnie ekologiczny i nie wpływał negatywnie na środowisko, warto rozważyć ten rodzaj opału.

źródło: deccoria

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. lipiec 2024 02:58