StoryEditorInspiracja do ogrodu

Szukasz prywatności i ochrony przed słońcem? Wypróbuj siatkę cieniującą

Spędzając latem czas w ogrodzie, marzymy o zacienionym miejscu z dala od wścibskich spojrzeń. Czasem niełatwo to osiągnąć, szczególnie na wsiach z gęstszą zabudową. Wówczas z pomocą przychodzi siatka cieniująca, która równie dobrze sprawdzi się na tarasie, co w ogrodzie! Jak ją wybrać?

Do czego służy siatka cieniująca? 

Siatka cieniująca to przedmiot, który znajdzie wiele zastosowań w domu i ogrodzie. Używa się jej często po to, aby osłonić rośliny przed nadmiernym wiatrem lub słońcem, które mogłyby im zaszkodzić. Taką siatkę można zamontować na grządkach w ogrodzie lub w przydomowej szklarni. Jednak latem nie tylko rośliny potrzebują cienia – ludzie również. W tym celu także możemy użyć siatki zacieniającej, montując ją na przykład na tarasie czy balkonie. 

Jak używać siatki zacieniającej? 

Siatkę zacieniającą zgodnie z jej pierwotnym przeznaczeniem należy wieszać w taki sposób, by osłaniała przed nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne. Można ją jednak wykorzystać również jako parawan, przyczepiając w taki sposób, by oddzielała nas od sąsiadów - może to być np. tymczasowe rozwiązanie w okresie tuż po zasadzeniu żywopłotu, gdy czekamy aż rośliny urosną. Siatki maskującej można użyć również do zasłonięcia części działki, które nie wyglądają reprezentacyjnie, szczególnie gdy np. trwa remont. Jej dodatkowym atutem jest to, że blokuje nie tylko światło słoneczne, ale też kurz i pyły - pomoże więc odgrodzić się od ruchliwej drogi. Warto jednak pamiętać, że siatka zneutralizuje również powiewy wiatru – to może okazać się minusem w upalne dni, gdy szukamy ochłody. 

Z czego robi się siatki zacieniające? 

Siatki osłonowe wykonuje się ze sztucznych włókien. Zwykle są one polietylenowe lub polipropylenowe. Choć ich nazwa sugeruje, że mają oczka, splot jest zwykle na tyle gęsty, że zatrzymuje kurz i ogranicza działanie promieni słonecznych. 

Jak wybrać siatkę cieniującą? 

To właśnie gęstość splotu jest pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, planując zakup siatki zacieniającej. Im ciaśniejszy splot, tym mniejsze będą oczka, a co za tym idzie - większe zacienienie. Jeżeli zależy nam np. na zapewnieniu sobie prywatności poprzez oddzielenie od sąsiadów, lepiej wybrać gęstą siatkę. Do ochronienia niektórych roślin wystarczy ta o luźniejszym splocie. Poziom zacienienia, jaki można uzyskać dzięki siatce osłonowej, waha się od około 40 do nawet 90 procent! 

Siatki różnią się od siebie również wysokością oraz długością. W większości sklepów można kupić rolki w ustandaryzowanych wymiarach: od 1 do 2 m wysokości i od 10 do 100 m długości. Wybór parametrów zależy od indywidualnych potrzeb. 

Ostatnią decyzją, którą trzeba podjąć przy zakupie siatki, jest wybór koloru. Najczęściej siatki zacieniające są brązowe, czarne lub zielone. W zależności od tego, czy zależy nam tylko na ochronie przed słońcem, czy także na tym, by siatka wkomponowała się w przestrzeń ogrodu, mamy możliwość wybrania odpowiedniego odcienia. 

Ile kosztuje siatka cieniująca? 

Cena za rolkę siatki maskującej waha się od 50 zł do nawet 400 zł. Wszystko zależy od jej jakości i gramatury oraz ewentualnych dodatkowych udogodnień, takich jak stabilizator UV. Dla posiadacza dużej działki może to być zatem spory wydatek. Dobra wiadomość jest jednak taka, że montaż siatki w większości przypadków nie generuje dodatkowych kosztów. Dzięki temu, że mają one oczka na krawędziach, możemy łatwo zamontować je samodzielnie, używając np. opasek zaciskowych czy drucików.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 05:53