StoryEditorSprzątanie

Te 5 patentów pomoże ci zachować porządek w domu!

Dopiero co posprzątałaś dom, a już wszędzie pełno dziecięcych zabawek, na lustrze widać odbite palce a kuchnia znów tonie w nieumytych naczyniach? Poznaj te 5 patentów, dzięki którym łatwiej utrzymasz dom w porządku.

Spis treści:

Ile czasu trzeba codziennie poświęcać na sprzątanie? 

Jeżeli tuż przed weekendem jedyne o czym myślisz to posprzątanie domu i ta myśl napawa cię przerażeniem, zmień swoje podejście! Nawet jeśli jesteś bardzo zapracowaną osobą, znajdź codziennie chwilę na to, by coś posprzątać. Wystarczy 15 minut dziennie na pobieżne posprzątanie łazienki czy salonu, by w wolnym dniu doprowadzenie ich do ładu trwało o wiele krócej niż zwykle i było mniej męczące! Warto także wyrobić sobie nawyk codziennego sprzątania kuchni przed pójściem spać. Nic tak nie psuje humoru o poranku jak sterta brudnych naczyń czy nieposprzątane resztki po kolacji! 

Wprowadź “koszyczek na wszystko” 

W domu są miejsca, w których rzeczy zdają się gromadzić same. Należą do nich przedpokój czy łazienka, gdzie często składujemy przedmioty potrzebne “na już”. Nie warto z tym walczyć, zwłaszcza jeżeli domownicy przywykli, że np. kluczyki do samochodu czy spinki do włosów znajdą zawsze w tym samym miejscu. Zamiast tego warto jednak wprowadzić koszyczki “na wszystko”. Można do nich wrzucić spinki i gumki do włosów, kable do ładowania domowych sprzętów czy inne podręczne rzeczy. Miejsce takiego koszyczka powinno być ustalone i niezmienne. Co ważne, zawartość takiego pojemnika należy często sprawdzać i weryfikować, by koszyczek nie napełnił się rzeczami, które wcale nie powinny się w nim znaleźć. 

Przeczytaj także: Jak domowymi sposobami dbać o białe trampki i tenisówki?

Jak utrzymać porządek wśród dziecięcych zabawek? 

Utrzymanie porządku wśród dziecięcych zabawek jest trudne, zwłaszcza, że dzieci mają tendencję do zostawiania ich, gdzie popadnie. Z tego powodu warto zorganizować w salonie jeden duży pojemnik – kosz, pudło, karton – do którego zabawki będą chowane po zakończonej zabawie. Dobrze wdrażać malucha do dbania o porządek i zachęcić go, by samodzielnie odkładał swoje rzeczy we wskazane miejsce! 

Jak zadbać o to, by nie mieć zbyt dużo rzeczy? 

Jeżeli twój dom to twoja wizytówka, z pewnością masz słabość do gadżetów, które go upiększą. Nowa poduszka, kubek, świeczka czy ozdoba to pokusy, którym trudno się oprzeć! Ulegając tym zachciankom, szybko doprowadzisz do sytuacji, w której po domu niemal nie da się poruszać, bowiem będzie w nim za dużo rzeczy. Przy okazji zrobi się bałagan, nie tylko wizualny: nie bez powodu na domowe ozdoby mawia się niekiedy “kurzołapy”! Jak uniknąć tej pułapki? Wprowadź prostą zasadę: rzecz za rzecz. Za każdym razem, gdy kupisz nową dekorację, pozbądź się starej. Nie wyrzucaj jej, jeżeli jest zdatna do użytku - wystaw za grosze na portalu sprzedażowym. W ten sposób zyskasz drobne kwoty do domowego budżetu, a dom wciąż będzie czysty i przytulny! 

Przeczytaj także: Domowe sposoby na czyszczenie silikonu w łazience

“Zasada 5 rzeczy” czyli szybki sposób na porządek 

W domach, w których jest sporo osób lub kilkoro małych dzieci, można odnieść wrażenie, że przedmioty same się przemieszczają i często znajdują się w nietypowych miejscach. Znasz to? Koniecznie wprowadź “zasadę 5 rzeczy”! Chodzi o to, by za każdym razem, gdy przechodzisz z pokoju do pokoju, zabrać 5 rzeczy, które znajdują się w niewłaściwych miejscach. Mogą to być rozrzucone zabawki czy kredki, ubrania czekające na upranie lub zdjęte z suszarki, brudne naczynia itd. W ten sposób wyrobisz w sobie i w domownikach nawyk szybkiego odkładania rzeczy na miejsce, a utrzymanie porządku w domu stanie się o wiele łatwiejsze.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 01:02