StoryEditorCzysta łazienka

Domowe sposoby na czyszczenie silikonu w łazience

Świeży silikon w łazience, położony przy wannie, prysznicu czy umywalce, jest estetyczny i ładny. Niestety, z czasem zostaje po nim tylko wspomnienie – osadza się na nim kamień, nierzadko pojawia się też pleśń. Jak przywrócić czystość łazienkowemu silikonowi za pomocą domowych metod?

Dlaczego silikon w łazience czernieje? 

Czarne lub brązowe plamy z pleśni na silikonie w łazience to częsty problem. Warto dociec jego źródła, by w miarę możliwości zapobiegać brudzeniu się łazienkowego wykończenia. Ze względu na to, że w tym pomieszczeniu często jest ciepło i wilgotno, pleśń ma tam dobre warunki rozwoju. Z tego powodu należy dbać o odpowiednią wentylację łazienki i cyrkulację powietrza. Warto uchylać okna i lufciki, a jeżeli ich nie ma, zostawiać po kąpieli otwarte drzwi. Po korzystaniu z łazienki należy także usunąć nadmiar wody ze ścian i zakamarków, w tym również silikonu. Jeżeli ty lub twoi domownicy macie skłonności do chlapania, pleśń na silikonie może pojawiać się częściej. Wystarczy osuszyć krawędzie brodzika, wanny czy umywalki by spowolnić ten proces lub całkowicie mu zapobiec. 

Przeczytaj także: Jak pozbyć się zapachu kociego moczu?

Czyszczenie silikonu w łazience: domowe mieszanki 

Pleśń na łazienkowym silikonie jest nie tylko nieestetyczna, ale także niezdrowa, dlatego warto z nią walczyć. W pomieszczeniach, w których jest problem z wentylacją, warto stosować domowe metody, oparte na prostych składnikach, choć w ostateczności można sięgnąć również po chemikalia. 

Domową mieszankę do czyszczenia silikonu w łazience można przygotować, łącząc amoniak z sodą oczyszczoną. 2/3 szklanki amoniaku mieszamy z 2 łyżeczkami sody, wlewamy do butelki z atomizerem i psikamy na zabrudzony silikon. Po około godzinie możemy wyczyścić ślady pleśni, najlepiej za pomocą szczoteczki. Spłukujemy wodą i osuszamy. 

Do czyszczenia silikonu w łazience sprawdzi się także niezawodny duet: soda i ocet. Wybawiły z opresji niejedną gospodynię domową i z brudnym silikonem również sobie poradzą. Należy przygotować z nich mieszankę, łącząc ocet z sodą w proporcji 2:1. Następnie za pomocą szczoteczki szorujemy silikon powstałym detergentem. Można także pokryć zabrudzone miejsca warstwą mieszaniny i zostawić na 15 minut, a następnie wyszorować, spłukać i osuszyć. 

Czego użyć do czyszczenia silikonu? 

Niewielkie zabrudzenia na silikonie można zwalczać także innymi środkami, które mamy w domu. Warto wypróbować na przykład: 

  • proszek do pieczenia – posyp zabrudzone miejsce, zostaw na 20 minut, następnie wyszoruj i spłucz, 
  • ocet - połącz z wodą w proporcji 1:1 lub 1:2 (im większe zabrudzenia, tym więcej octu), spryskaj zabrudzone miejsce, zostaw na 10 minut, wyszoruj i spłucz, 
  • pasta do zębów - nałóż na zabrudzone miejsce, wyszoruj szczoteczką i spłucz, 
  • płyn do mycia naczyń - nałóż na zabrudzone miejsce, wyszoruj szczoteczką i spłucz, 
  • sok z cytryny - działa tylko na biały silikon, spryskaj zabrudzone miejsce, zostaw na 10 minut, następnie wyszoruj i spłucz. 

Przeczytaj także: Jak skutecznie wyczyścić fugi? Najlepiej sprawdzą się domowe sposoby!

Jak zapobiegać rozwojowi pleśni na silikonie w łazience? 

Oprócz regularnego wietrzenia łazienki i osuszania jej po kąpieli, rozwojowi pleśni na silikonie można zapobiegać także na inne sposoby. Warto przy każdym sprzątaniu prewencyjnie zastosować płukankę z octu, która powstrzyma rozwój bakterii – wystarczy spsikać, zostawić na 10 minut, a następnie spłukać i osuszyć. W ten sam sposób można użyć również roztworu z wody i olejku z drzewa herbacianego albo goździkowego. Wystarczy 10 kropel, rozmieszanych z wodą. To rozwiązanie spodoba się osobom, które nie lubią zapachu octu. 

Kiedy wymienić silikon w łazience? 

Może się zdarzyć, że nie zadziałamy na czas i zabrudzeń na silikonie nie da się już usunąć. Jeżeli na ślady pleśni nie działają żadne domowe środki ani bardziej złożone chemikalia, to znak, że czas wymienić silikon w łazience. Warto pomyśleć o tej naprawie również wtedy, gdy zauważymy, że silikon położony jest nierówno bądź są w nim ubytki – w tych miejscach będzie gromadziła się woda, a z czasem może rozwinąć się pleśń.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 02:58