StoryEditorOWADY INWAZYJNE W POLSCE

Wtyk amerykański – co to za owad? Czy jest groźny?

05.11.2023., 09:00h
Do Polski coraz częściej trafiają zawleczone z innych krajów gatunki inwazyjne. Jedynym z nich jest owad pochodzący aż z Ameryki Północnej – wtyk amerykański. Ostatnio w naszym kraju możemy obserwować prawdziwą plagę tych szkodników. Potrafią one nie tylko wyrządzić szkody, ale także zakłócają nasz spokój.

Wtyk amerykański – niechciany szkodnik zza oceanu

Wtyk amerykański to inwazyjny gatunek pluskwiaka, którego obecność zaobserwowano w Polsce w okolicach roku 2007. Spotkać go można w różnych rejonach naszego kraju. Jak sama nazwa wskazuje, owad pochodzi z Ameryki, a dokładniej z terenów Stanów Zjednoczonych, Kanady i Meksyku. Ten latający szkodnik ma około 1,6-2 cm długości. Posiada bardzo długie czułki oraz trzy pary odnóży. Jego ciało jest czarno-brązowe, a na przedpleczu posiada żółte plamki.

Czemu wtyk amerykański pojawił się w moim domu?

Późna jesień najczęściej jest już chłodnym okresem. Wówczas możemy zaobserwować wzmożoną obecność wtyków amerykańskich, które próbują dostać się do naszego domu. Te owady przedostają się do wnętrz, aby móc przetrwać mroźne, zimowe miesiące. Na zewnątrz ten gatunek nie przetrwa ujemnych temperatur.

Wtyk amerykański to szkodnik, ale czy jest zagrożeniem dla człowieka?

Wtyk amerykański nie jest groźnym owadem. Chce znaleźć się w naszych domach, aby przetrwać zimę. Poza tym nie jest niebezpieczny dla człowieka, bowiem nie gryzie. W wyjątkowych sytuacjach może ukłuć, jednak tego typu wydarzenie zanotowano wyłącznie raz w skali całego świata. Poszkodowana kobieta z Budapesztu musiała wówczas zmierzyć się tylko z niewielkim podrażnieniem. Wtyki nie przenoszą również żadnych chorób. Istnieje jednak jedna cecha tych owadów, która może zakłócić nasz spokój w jesienne dni. Jest to bardzo nieprzyjemny zapach wydzielany przez owada. W zamkniętych pomieszczeniach może on stać się bardzo uciążliwy. Warto więc po usunięciu intruza dokładnie przemyć miejsce, w którym się znajdował. Można również przewietrzyć wnętrze.

image

Ten latający szkodnik ma około 1,6-2 cm długości.

FOTO: Pixabay

Mimo braku zagrożenia dla człowieka ze strony wtyka, pamiętajmy, że jest to niebezpieczny szkodnik drzew iglastych. W Polsce jego atakiem padają zwłaszcza sosny – wtyk doprowadza wręcz do obumierania całych drzew! Wszystko ze względu na to, że szkodnik ten pobiera soki z igieł czy szyszek rośliny. Powinniśmy więc próbować zwalczać wtyki, zwłaszcza jeżeli w ogrodzie mamy jakiekolwiek gatunki iglaste.

Jak pozbyć się wtyka amerykańskiego?

Najlepiej przed zimą zabezpieczyć dom, aby później nie musieć opędzać się od wtyków i innych owadów. Przede wszystkim rozważmy montaż siatek okiennych. One ochronią wnętrze naszych domów przed różnego rodzaju niechcianymi „gośćmi”. Wtyki amerykańskie dodatkowo są na tyle duże, że nie poradzą sobie z siatką na okna.

Jeżeli jednak szkodniki już pojawiły się w naszym domu, powinniśmy zastosować odpowiednie preparaty. Na rynku dostępne są środki na pluskwiaki, które zadziałają również na wtyki. W przypadku uciążliwej obecności sporej ilości owadów, ostatecznością będzie skorzystanie z usług profesjonalnej firmy. Pamiętajmy jednak, że środki stosowane przez specjalistów stanowią zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt domowych.

Kamila Berthold
Fot. Pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. marzec 2024 14:03