StoryEditorWybór działki

Wybierasz działkę? Sprawdź, jakie jest ryzyko jej podtopienia!

26.09.2024., 12:00h
Julita SemrauJulita Semrau

Wybór działki jest poważną inwestycją, którą należy przeanalizować ze wszystkich stron. Jednym z ważniejszych aspektów jest zagrożenie zalaniem terenu. Szczęśliwie, jest kilka sposobów, aby upewnić się, że nasz ogród nie stanie pod wodą.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak sprawdzić, czy działka znajduje się na terenie zalewowym?

Jak osuszyć ogród po podtopieniu?

Jakie drzewa i krzewy posadzić w glebie o dużej wilgotności?

Jak sprawdzić, czy działka znajduje się na terenie zalewowym?

Jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie, warto zorganizować spacer lub dokładnie przyjrzeć się mapie i sprawdzić, czy działka znajduje się nad stawem, w sąsiedztwie glinianek i rozlewisk lub blisko rowu melioracyjnego. W takich przypadkach niezbędne okażą się badania geotechniczne. Warto również porozmawiać z osobami, które żyją w danej okolicy od dłuższego czasu. Opowieści o mokrych piwnicach, śladach wilgoci na budynkach oraz poziomie wody w studniach mogą okazać się bezcenne.

Innym rozwiązaniem jest sprawdzenie, czy parcela została ujęta w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, oraz zasięgnięcie informacji od regionalnej jednostki PGW Wody Polskie, czy parcela znajduje się na liście tych objętych ryzykiem powodziowym. Jeśli nasza działka znajduje się na terenach zalewowych, projekty wykonywanych przez nas konstrukcji powinny zawierać specjalne rozwiązania konstrukcyjne.

Przeczytaj także: Twój ogród został zalany? Sprawdź, jak go odratować!

Jak osuszyć ogród po podtopieniu?

W czasie okresowych podtopień naszym priorytetem staje się osuszenie terenu. Wybór sposoby odprowadzenia wody z ogrodu jest uzależniony od jego wielkości oraz naszych możliwości czasowych, oraz finansowych.

Już na etapie planowania ogrodu, możemy zdecydować się na posadzenie tak zwanych „pijaków”, a więc roślin, które naturalnie, przez system korzeniowy, pomagają osuszać teren. Do takich roślin należą wierzby.

Skutecznym sposobem odprowadzania nadmiernej wilgoci jest utworzenie samospływu, a więc ukształtowaniu terenu w taki sposób, aby woda samoczynnie spływała w pożądaną stronę. Należy jedynie pamiętać, aby opuszczenie terenu wynosiło około 1-1,5%.

Często wykorzystywaną metodą jest również drenaż działki, który pozwala na odprowadzenie wody do studni, kanalizacji lub rowu. Wystarczy geowłóknina, żwir, rura i łopata.

Na rynku znajdziemy również profesjonalne sprzęty, które są przeznaczone do osuszania terenów podmokłych oraz zalanych. Należą do nich pompy, które mają możliwość tłoczenia wody z zawartością piasku, gruntem oraz innymi zanieczyszczeniami.

image
Wybór działki
FOTO: Envato Elements

Jakie drzewa i krzewy posadzić w glebie o dużej wilgotności?

Zakładanie ogrodu na terenie podmokłym lub zalewowym niesie za sobą pewne konsekwencje. Już na etapie planowania musimy mieć w pamięci, aby wybierać rośliny, które charakteryzują się zwiększoną tolerancją na wysoką wilgoć.

Do takich drzew należy, najpopularniejsza w Polsce, wierzba biała, o pięknych zwisających gałązkach. Jeśli jednak nie dysponujemy wystarczająco dużą przestrzenią dla tej odmiany wierzby, możemy śmiało wybierać pomiędzy wierzbą argentyńską, całolistną lub szwajcarską. Na tereny podmokłe nada się również olsza czarna i szara, jesiony oraz wrzosiec bagienny.

Nie musimy się jednak ograniczać do drzew, ponieważ w katalogu roślin, które dobrze sobie radzą z dużą ilością wody, są również krzewy ozdobne, takie jak: dereń biały, tawuła wierzbolistna, trzmielina pospolita oraz kalina koralowa.

Planując ogród, nie możemy zapomnieć również o królowych ciężkich gleb, a więc paprociach, trawach, hortensjach pnących oraz tradycyjnych bylinach. Do tych ostatnich należą: liliowce, tojeść, kosaćce, czermień błotna, jasnota plamista, przywrotnik miękki i miodunki.

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. październik 2024 00:36