Przed gruntownym czyszczeniem dywanów z rozmaitych zabrudzeń, należy je dokładnie odkurzyć. Najlepszy będzie stary sposób z czasów PRL-u – chodzi o ich porządne wytrzepanie. W ten sposób usuniemy wszystkie niespodzianki, które utkwiły w dywanie, zwłaszcza w modelu z dłuższym włosiem. Dopiero po tym zabiegu najlepiej zabrać się do tradycyjnego odkurzania z użyciem ssawki dedykowanej takim powierzchniom.
Czyszczenie dywanów na sucho
W ramach odświeżenia wykładziny czy dywanu, warto postawić na suche pucowanie, czyli:
- posypanie dywanu sodą oczyszczoną – na całej powierzchni, po kilku godzinach odkurzamy wszystko, a dywan pozostanie czysty i pachnący;
- wykorzystanie płatków mydlanych i mąki ziemniaczanej: mieszamy 4 łyżki płatków i 1,5 szklanki skrobi ziemniaczanej i rozsypujemy na dywanie, należy dopilnować, aby mikstura dotarła we wszystkie zakamarki, po 45 minutach trzeba powierzchnię odkurzyć, płatki można wykonać samodzielnie, ścierając mydło na tarce.
W przypadku świeżych plam ważne jest natychmiastowe działanie – wykorzystujemy do tego wilgotną szmatkę, ciepłą wodę i płyn do mycia naczyń.
Dywany wykładziny – domowe sposoby na czystość
Soda oczyszczona i ocet to najczęstsze składniki naturalnych mieszanek do czyszczenia rozmaitych powierzchni (np. okien czy piekarnika). To ingredienty, które zazwyczaj znajdują się w każdym domu. Są niedrogie i można z nich wyczarować skuteczne środki do mycia różnych powierzchni w rozmaitych pomieszczeniach. Supermieszankę przygotujemy, łącząc sodę oczyszczoną, ocet i wodę. Do gorącej wody (ok. 2 l) dodajemy pół szklanki octu i opakowanie sody. Spryskujemy plamy, zostawiamy na 20 minut i przecieramy dywan gąbką.
Żelazko na plamy?
Jeśli w dywanie zadomowiły się kawałki wosku i są przyczepione do włosia, pomoże gorące żelazko. Ważne! Przyda się gruby i wytrzymały papierowy ręcznik, który przykładamy do newralgicznego miejsca i dopiero wtedy zaprasowujemy powierzchnię żelazkiem. Należy zachować ostrożność, aby nie przypalić dywanu. Można też zastosować bibułę lub szarą torbę papierową.
Kostki lodu po raz pierwszy
Guma do żucia, masa do prac kreatywnych po zabawach dziecka, wosk – tutaj pomocne będą kostki lodu – umieszczamy je na zbędnych pozostałościach, aż zaczną się kruszyć i zdrapujemy je nożykiem.
Domowe sposoby na rozmaite plamy
Wino i krew łatwiej usunąć, gdy do zimnej wody dodamy sól kuchenną i potrzemy plamę ścierką. Na koniec warto użyć wody utlenionej, aby zniwelować zażółcenia. Można także zasypać plamę dużą ilością soli i poczekać aż pochłonie ona wilgoć, a następnie odkurzyć dywan.
Czekolada to dość powszechny problem na dywanie. Tutaj pomoże mieszanka gliceryny i żółtka w proporcji 1:1. Papkę nanosimy na plamę, by po chwili zetrzeć całość mokrą szmatką. W kolejnym kroku czyścimy powierzchnię za pomocą wody z mydłem, aby dopucować miejsce do końca.
Jeśli na dywanie czy wykładzinie wylała się herbata lub kawa, przykładamy ręcznik kuchenny lub czystą bawełnianą ścierkę, by zebrać płyn, a następnie czyścimy miejsce z użyciem wody z octem.
Plamy z atramentu usuniemy dzięki zastosowaniu lakieru do włosów, którym spryskujemy plamę, a następnie myjemy miejsce z pomocą roztworu octu i wody.
Oleju pozbędziemy się, gdy miejsce potrzemy szmatką zanurzoną w ciepłej wodzie z łagodnym detergentem.
Zabrudzenia po piwie odejdą w niepamięć, gdy wetrzemy w nie odrobinę łagodnego detergentu lub łagodnego roztworu octu i wody.
Jak usunąć tłuste plamy z dywanów?
Wystarczy rozsypać na plamę mąkę ziemniaczaną i pozostawić na 10 godzin. Można też zastosować spirytus salicylowy z solą (jedna łyżka soli i 4 łyżki spirytusu). W takiej mieszance moczymy ściereczkę i przecieramy nią brudne strefy dywanu.
Jeśli masz do czyszczenia z trudnymi do usunięcia plamami, świetna będzie papka na bazie skrobi kukurydzianej, którą łączymy z octem w proporcjach 1:1. Miksturę wcieramy w dywan za pomocą gąbki.
Oprac. Angelika Drygas
fot. envato elements
Źródło: deccoria