StoryEditorNowe przepisy?

Zakaz używania pieców gazowych w UE? Od kiedy?

11.12.2023., 13:00h
Pod koniec 2023 roku, czyli już niebawem, mają być znane ostateczne postanowienia unijne w sprawie nowelizacji dyrektywy budynkowej. Polaków interesuje przede wszystkim kwestia użytkowania pieców gazowych.

Jeszcze całkiem niedawno sądzono, że piece gazowe będą dobrą alternatywą dla tzw kopciuchów. Powoli UE wycofuje się z tej opinii. Wojna w Ukrainie zweryfikowała wiele kwestii, zmuszając do poszukiwania nowych opcji. Aby uniezależnić się od rosyjskiego gazu, Unia chce postawić na odnawialne źródła energii, stąd pomysł wprowadzenia zakazu montowania pieców na paliwa kopalne, także na gaz ziemny. Te zasady początkowo miałyby obowiązywać w nowych budynkach, a następnie w tych już stojących i użytkowanych od lat.

Zakaz pieców gazowych, od kiedy?

Władze Unii Europejskiej chcą, aby projekt nowelizacji dyrektywy budynkowej był gotowy w tym roku. Portalsamorzadowy.pl informuje, że w latach 2028-2030 zakaz montowania pieców na paliwa kopalne, w tym na gaz ziemny będzie obowiązywał tylko w nowych budynkach. To się jednak zmieni, bo w latach 2035-2040 zakaz obejmie także istniejące budynki, które przechodziłyby termomodernizację, czyli wymianę źródła ciepła.

image
Ceny prądu

Niższe stawki za prąd w 2024 roku? Zamrożenie cen na horyzoncie

Zakaz pieców gazowych w UE

To nie wszystko. Planowane jest także wprowadzenie takiego rozwiązania, które zakłada, że piece na paliwa kopalne nie mogą stanowić jedynego czy głównego źródła ciepła. Miałyby być źródłem uzupełniającym, wykorzystywanym w momentach newralgicznych i generujących największe zapotrzebowanie na energię.

Zakaz pieców gazowych  

Wokół tematu jest sporo emocji i rożnych opcji rozwiązań, UE może przystanie na to, aby poszczególne państwa mogły wykorzystywać węgiel dłużej niż to było kiedyś planowane, pod warunkiem szybkiego przejścia na energie odnawialne. Wszystko zależy od tego, czy projekt zostanie zaakceptowany i wejdzie w życie z końcem roku. To niezwykle ważna wiadomość dla tych osób, które planują budować dom i prawdopodobnie dla tych, którzy będą chcieli wyremontować swoje cztery kąty. Wówczas termomodernizacja i wymiana źródła energii będzie obligatoryjna.

„Gotowi na 55” – co to za projekt?

Ta inicjatywa zakłada wielki cel klimatyczny: ograniczenie emisji w UE o co najmniej 55% do 2030 roku. To dlatego państwa członkowskie pracują nad nowymi przepisami, dzięki którym osiągnięcie zamierzonego celu będzie możliwe. Do 2050 roku Unia Europejska miałaby się stać całkowicie neutralna dla klimatu. Pakiet „Gotowi na 55” to tak naprawdę zestaw zasad i wniosków ustawodawczych, które będą systematycznie zmieniać unijne przepisy, po to, aby UE mogła zrealizować cele klimatyczne.

Oprac. Angelika Drygas

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. listopad 2024 21:49