StoryEditorRośliny na Wielkanoc

Kiedy zasiać rzeżuchę, żeby była gotowa na Wielkanoc?

Rzeżucha to jeden z symboli świąt wielkanocnych. Ceni się ją za uroczy wygląd, ale ma ona także sporo wartości odżywczych. Warto wysiać ją przed Wielkanocą, by cieszyć się obecnością rzeżuchy na świątecznym stole. Z jakim wyprzedzeniem należy to zrobić?

Dlaczego warto jeść rzeżuchę? 

Rzeżucha z wyglądu wydaje się urocza i niepozorna – ma długie łodyżki i drobne listki. Tymczasem kryje ona w sobie całą masę witamin i minerałów! Znajdziemy w niej między innymi witaminy A, B, C, E i K. To jednak nie koniec! Rzeżucha skrywa w sobie również żelazo, magnez, fosfor i wapń w łatwo przyswajalnej formie. W małych zielonych listkach tej rośliny znajdziemy też naturalne antyoksydanty, chroniące organizm przed negatywnymi czynnikami z zewnątrz. Rzeżucha ma także właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, dlatego warto sięgać po nią szczególnie w okresie wiosennych przeziębień. 

Kto powinien jeść rzeżuchę? 

Ze względu na bogactwo witamin i minerałów, po rzeżuchę powinno sięgać wiele osób. Poleca się ją między innymi tym, którzy mają problemy z anemią. Po kanapkę z grubą warstwą rzeżuchy powinni sięgnąć także palacze, którzy często mają niedobór witaminy C. Jeżeli złapało cię przedwiosenne przeziębienie i wracasz do zdrowia, także sięgnij po rzeżuchę - wesprze organizm w regeneracji. Tę roślinę poleca się także dzieciom i kobietom w ciąży. 

Czy można zjeść za dużo rzeżuchy? 

Znane przysłowie mówi, że co za dużo, to niezdrowo. Odnosi się ono także do jedzenia rzeżuchy: tę roślinkę można... przedawkować! Jej zalecane spożycie to nie więcej niż 3 łyżki dziennie dla osoby dorosłej. Dlaczego? Wszystko przez moczopędne właściwości rzeżuchy. Jej nadmierne spożycie może wywołać dyskomfort, a w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do odwodnienia. Z tego powodu nie powinny jeść jej osoby mające problemy z nerkami. 

Do czego dodać rzeżuchę w kuchni? 

Rzeżuchę najczęściej wykorzystuje się jako dodatek do kanapek. Świetnie smakuje zwłaszcza w towarzystwie jajek - być może stąd bierze się jej wyjątkowa popularność w okresie Wielkanocy. Można ją jednak wykorzystać również na inne sposoby: dodając do sałatek, zup, sosów, mięsa, ryb czy gulaszu. Świeży, ale zarazem pikantny smak rzeżuchy urozmaici wiele dań. 

Jak uprawiać rzeżuchę? 

Rzeżucha jest rośliną, której uprawa nie sprawia żadnych kłopotów. Nie potrzeba do tego nawet ziemi! Wystarczy wata, którą można zastąpić także bawełnianymi wacikami. Watą lub wacikami wykładamy dowolny pojemnik – talerz, podstawkę od doniczki lub niskie pudełko. Następnie intensywnie zraszamy podłoże wodą i na mokrą watę wysypujemy nasiona rzeżuchy. Tak przygotowane naczynie należy odstawić w nasłonecznione miejsce i codziennie zraszać, by wata była wilgotna. Ewentualny nadmiar wody można odlewać. 

Kiedy wysiać rzeżuchę, żeby była dobra na Wielkanoc? 

W 2024 roku Wielkanoc wypada w ostatnią niedzielę marca. 

Przeczytaj więcej: Kiedy wypada Wielkanoc 2024? To już niedługo! 

Na szczęście rzeżucha rośnie bardzo szybko. By była gotowa na Wielkanoc, wystarczy wysiać ją 7 dni wcześniej. Najlepiej zrobić to więc w niedzielę palmową lub tuż przed, by wzbogacić wielkanocne śniadanie pysznymi zielonymi kiełkami.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. kwiecień 2024 00:01