StoryEditorIstotne daty

Kiedy wypada Wielkanoc 2024? To już niedługo!

06.02.2024., 10:00h
Wielkanoc to najważniejsze święto dla chrześcijan. Wieńczy wielodniowe oczekiwanie na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. To czas rodzinny, pełen starych obrzędów. Kiedy wypada w tym roku?

Święta wielkanocne to święta ruchome – co roku możemy spodziewać się ich w innym terminie. To również dni ustawowo wolne od pracy i nauki. Data Wielkanocy zależy od terminu pierwszej wiosennej pełni Księżyca.

Kiedy jest Wielkanoc 2024?

W tym roku najbliższa niedziela po pierwszej wiosennej pełni zwiastująca nadejście świąt wielkanocnych wypadnie 31 marca. Tego dnia w nocy przestawiamy także zegary z 2:00 na 3:00. 1 kwietnia natomiast będziemy obchodzić Poniedziałek Wielkanocny, czyli śmigus-dyngus. Lany poniedziałek zbiegnie się również z dniem kawałów, czyli z prima aprilis.

Ile potrwa przerwa świąteczna?

Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny to dni ustawowo wolne od pracy i nauki. Wiosenna przerwa świąteczna dla uczniów potrwa od 28 marca do 2 kwietnia. Do pracy będzie jednak trzeba wrócić 2 kwietnia, pracownicy nie mogą liczyć na dodatkowy dzień wolnego. Jako że święta wielkanocne wypadają 31 marca i 1 kwietnia, osoby chętne na dłuższy wypoczynek muszą wziąć urlop w dniach 2 – 5 kwietnia i w ten sposób zyskać wolne od 30 marca do 7 kwietnia.

image
Ważne święta

Środa Popielcowa 2024 wypada w walentynki! Jak spędzić ten dzień?

Wielkanoc – ważne dni

Środa Popielcowa rozpoczyna oczekiwanie na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W tym dniu wierni gromadzą się w kościele, a na mszy świętej ich głowy są posypywane popiołem. Ten rytuał zastępuje akt pokuty. W tym roku Popielec zazębia się z walentynkami.

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. W ten dzień panuje zwyczaj komponowania różnokolorowych palm – to upamiętnienie wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Natomiast w Wielki Tydzień obchodzimy Triduum Paschalne, czyli Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę.

Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne, to właśnie tego dnia odprawiana jest msza, podczas której następuje poświęcenie olejów przeznaczonych do namaszczeń podczas udzielania sakramentów świętych. Sprawowana jest także Msza Wieczerzy Pańskiej, wspomnienie ustanowienia Eucharystii i sakramentu kapłaństwa przez Chrystusa.

Wielki Piątek to pamiątka śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu. W tym dniu nie ma liturgii eucharystycznej, ale odprawiana jest liturgia słowa. Następuje także złożenie Najświętszego Sakramentu do specjalnie na tę okazję przygotowanego Grobu Pańskiego i jego adoracja.

image

Kiedy jest Wielkanoc 2024?

FOTO: Envato Elements

Wielka Sobota – w tym dniu tradycyjnie przy Grobie Pańskim pełnią wartę strażacy, ministranci i harcerze. Jednym z najważniejszych obrzędów jest poświęcenie pokarmów, czyli święconka.

W Niedzielę Wielkanocną w kościele odprawiana jest msza rezurekcyjna ogłaszająca Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W domach ma miejsce uroczyste śniadanie, podczas którego członkowie rodziny dzielą się poświęconym jajkiem.

Angelika Drygas

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 03:31