StoryEditorDziki ogród

Permakultura – jak założyć naturalny ogród?

06.09.2023., 17:00h
Jeśli chcemy mieć własny kawałek dzikiej natury, idealnie sprawdzi się naturalny ogród. Permakultura jest również świetnym wyborem dla osób, które nie mają czasu na dbanie o ogród i nie przeszkadza im oddanie kontroli samym roślinom. Trzeba jednak wiedzieć jak zacząć, aby ogród mógł się swobodnie rozwijać.

Czym jest permakultura?

Głównym założeniem naturalnych ogrodów jest zakładanie ich w taki sposób, żeby były jak najbardziej zbliżone do naturalnego ekosystemu. Miejsca te nastawione są na współpracę z przyrodą. Permakultura łączy w sobie ekologię i zrównoważony rozwój, chętnie sięga również do doświadczenia poprzednich pokoleń.

Jak czytamy na portalu muratordom.pl, obserwacja natury i wnioski, które z tego płynęły, połączone zostały w trzy główne zasady tej filozofii:

  • troska o naszą planetę, czyli w głównej mierze odbudowywanie kapitału natury,
  • troska o ludzi, czyli dbanie o społeczność,
  • podział nadmiaru, czyli oddawanie nadmiaru Ziemi i ludziom.

To właśnie te zasady pozwalają na prowadzenie ogrodów najbardziej zbliżonych do naturalnych ekosystemów.

Permakultura – jak stworzyć naturalny ogródek?

Mimo że późniejsze dbanie o ogród jest proste, ponieważ nie wymaga od nas działania, na samym początku musimy długo obserwować teren. To żmudny proces. Zachęca się do obserwacji przez cały rok, jednak wystarczy robić to tak długo, żeby być pewnym swojej wiedzy na temat warunków siedliskowych na naszym ogródku. Dobrą wskazówką jest uważne śledzenie tego, co dzieje się w okolicy, na przykład za płotem. To pozwoli dobrze dobrać rośliny, które posadzimy w ogródku. Warto również zapoznać się z kalendarzem biodynamicznym, który podpowie nam, kiedy najlepiej sadzić rośliny, żeby były bardziej odporne na szkodniki i choroby.

image

Permakultura 

FOTO: Envato Elements

Permakultura – załóż rabaty metodą no-dig

Za stroną ogrodolandia.pl, pokazujemy sposób siania roślin metodą no-dig, czyli bez przekopywania:

  • Oczyść wybrane przez siebie miejsce na rabatę ze śmieci i kamieni.
  • Przykryj tekturą bądź kartonem.
  • Wysyp przygotowane podłoże, na przykład kompost, obornik.
  • Wysiej nasiona.

Permakultura – jakie rośliny wybrać do ogrodu?

Najlepszym pomysłem będzie założenie warzywnika. Ważne jest, aby wybrać nasiona, które nie są wzmacniane chemicznie. Warto również dowiedzieć się, jak pomóc swojemu ogródkowi. W tym celu warto zdecydować się na narcyzy, które odstraszą gryzonie i rośliny miododajne, które zaproszą do naszego ogrodu pszczoły.

image
Piękna przestrzeń

Jak urządzić ogród w stylu wiejskim?

Permakultura – podział na sfery

W ogrodzie permakulturowym ważny jest podział na pięć sfer. Zaczyna się od sfery zero, w której znajduje się dom i tam jest największa aktywność. Im dalsza sfera, tym mniej wpływu człowieka. To właśnie na obrzeżach natura ma najwięcej swobody. Rosną tam dzikie zioła, drzewa i grzyby.

Współpraca z naturalnymi mieszkańcami ogrodu

Bardzo ważnym aspektem posiadania naturalnego ogrodu jest szacunek dla jego naturalnych mieszkańców. Nie powinniśmy stosować owadobójczych oprysków czy straszyć gryzoni. Lepiej postawić na naturalne odstraszacze. Polecana jest również rezygnacja z chemicznych nawozów i zastąpienie ich naturalnymi, własnymi kompostami.

Oprac. Sandra Matus

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. lipiec 2024 21:28