StoryEditorOzdoby wielkanocne

Jak zrobić naturalne i zaskakujące pisanki na Wielkanoc?

Gdybyśmy mieli wybrać jeden symbol świąt wielkanocnych, z pewnością byłoby to kolorowe jajko! Niezależnie od tego, czy od ich pomalowania zaczynamy okres przygotowań świątecznych, czy też zostawiamy to na ostatnią chwilę, pisanki mogą być piękne i zaskakujące. Jak je zrobić?

Naturalne farbowanie jajek – czego użyć? 

Wiele osób kultywuje tradycję mam i babć, przygotowując na Wielkanoc pisanki wyłącznie za pomocą naturalnych barwników. Efekt często jest równie spektakularny jak w przypadku barwienia jajek sklepowymi farbkami! 

Do naturalnego barwienia pisanek można wykorzystać

  • kapustę czerwoną - kolor niebieski
  • kurkumę - kolor żółty
  • buraki – kolor czerwony
  • łupiny z cebuli – kolor brązowy

Aby przygotować barwnik, należy zalać wybrany składnik wrzątkiem i poczekać, aż woda nabierze koloru. Następnie wlewamy do niej łyżkę octu i wkładamy jajka nawet na kilka godzin – im dłużej, tym bardziej wyrazisty będzie kolor! Po wyjęciu warto posmarować pisanki oliwą z oliwek, by były błyszczące. 

Przeczytaj także: Pomysły na wielkanocne dekoracje: wieniec na drzwi lub stół

Każdy aspirujący artysta wie, że łączenie kolorów daje nowe barwy. Tę sztuczkę można wykorzystać także przy farbowaniu jajek! Dla przykładu, jeżeli błękitną od kapusty pisankę zanurzymy w żółtym wywarze, otrzymamy kolor zielony. 

image
FOTO: Envato Elements

Jak zrobić naturalną pisankę ze wzorem? 

Naturalne pisanki nie muszą być nudne! Istnieją sposoby, by uczynić z takich jajek małe dzieła sztuki. Wiele osób zna tradycyjną metodę wyskrobywania wzorów za pomocą igły czy nożyczek - to bardzo czasochłonne zajęcie, jednak efekt jest naprawdę spektakularny! Osoby, które w przedświątecznym amoku nie mają aż tyle czasu na zdobienie pisanek, mogą skorzystać z innego rozwiązania. Potrzebne będą ładne i kształtne liście - np. pietruszki czy paprotki, czyste pończochy i gumki recepturki, oraz oczywiście jajka. Do jajek przyklejamy liście za pomocą szkolnego kleju lub wody. Następnie wkładamy je do pończochy, pilnując, by liście się nie przesunęły. Każde jajko zabezpieczamy w pończosze z dwóch stron gumką recepturką i wkładamy do naczynia z naturalnym barwnikiem. Po kilku godzinach będą gotowe.

image
FOTO: Envato Elements

Eleganckie pisanki w stylu glamour DIY 

Osoby, które cenią sobie styl glamour, mogą pokusić się o przygotowanie pisanek, które zaskoczą każdego! Potrzebna będzie tylko taśma klejąca lub pędzel i metaliczna farba. Za pomocą pędzla możemy namalować na jajkach drobne, eleganckie kropeczki. Z kolei dzięki użyciu taśmy klejącej możemy otrzymać równe paski lub geometryczne wzory – wystarczy obkleić ugotowane jajko w wybrany sposób, a następnie spryskać je metaliczną farbą w sprayu lub pomalować. Wrażenie zrobią także pisanki całe pokryte farbą w kolorze złota lub miedzi!

image
FOTO: Envato Elements

Jak ozdobić jajka na Wielkanoc bez malowania? 

Wielkanocne pisanki wcale nie muszą być malowane, by były piękne! Możemy wykorzystać naturalne kolory jajek i dodać tylko drobiazgi. Dla przykładu, mogą to być ptasie piórka, przywiązane do jajka jutowym sznurkiem – im bardziej barwne piórko tym ciekawszy efekt! Zarówno w koszyczku wielkanocnym jak i na stole sprawdzą się także jajka-zajączki, zrobione z serwetek. Wystarczy materiałową kwadratową serwetkę złożyć w trójkąt a następnie zwinąć i owinąć nią jajo, tworząc zajęcze uszy, związane sznurkiem. Banalnie proste, a jakie efektowne!

image
FOTO: Envato Elements

Zuzanna Ćwiklińska

zdjęcia: envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 03:36