StoryEditorCIEKAWE SPOSOBY NA WYKORZYSTANIE ŁUPINEK

Nie wyrzucaj ich do kosza! Jak wykorzystać łupiny orzecha włoskiego?

13.01.2024., 10:00h
Orzechy włoskie mają bardzo charakterystyczny smak, wiele osób więc lubi się nimi zajadać. Łupinki natomiast najczęściej lądują w koszu na śmieci. Tymczasem można je sprytnie wykorzystać, bo mają wiele zastosowań. Najczęściej robi się z nich ozdoby, ale to nie jedyna możliwość! Co zrobić z łupinami orzechów włoskich?

Orzechy włoskie – co warto wiedzieć?

Orzechy włoskie to bardzo lubiana przekąska, często dodaje się je do dań i wypieków. I nic dziwnego – są bardzo zdrowe. Zawierają między innymi przeciwutleniacze, minerały (wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, cynk, sód), witaminę E i B6, kwas foliowy, błonnik. Specjaliści i naukowcy uważają, że również łupiny mają sporo wartości odżywczych, niestety są zbyt twarde, aby były zdatne do spożycia. Jedno jest pewne – warto jeść orzechy włoskie! Wiele badań wykazało, że obniżają one poziom cholesterolu oraz  pomagają w regulacji ciśnienia tętniczego krwi. Spożywanie tego rodzaju orzechów dodatkowo obniża ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

Łupiny po orzechach włoskich – jakie mają zastosowanie?

Aby łupiny nam się przydały, najlepiej rozłupać orzech bez uszkadzania zewnętrznej powłoki. Jak to zrobić? Wystarczy wziąć nóż z ostrą końcówką, którą wbijamy delikatnie w szczelinę pomiędzy połówkami. Następnie całość lekko podważamy. Uważajmy podczas wykonywania tej czynności, aby się nie skaleczyć.

Peeling do ciała

Nie ma nic lepszego, niż jak najbardziej naturalne kosmetyki do ciała! Peeling bez problemu możemy zakupić w sklepie, jednak ten wykonany w domu będzie znacznie delikatniejszy i bezpieczniejszy dla skóry. A przy tym będziemy działać w duchu zero waste! Do domowego peelingu możemy dodać także fusy z kawy. Łupiny orzecha najlepiej zmiażdżyć w moździerzu, a później zmielić na gruby proszek. Następnie mieszamy go z mąką ryżową, fusami, wybranym olejkiem i gliceryną. Całość zamykamy w słoiczku lub innym szklanym opakowaniu i używamy jak najzwyklejszego produktu z drogerii.

Inna możliwość polega na zmieszaniu zmielonych łupin orzecha włoskiego z jogurtem naturalnym oraz sokiem z cytryny, awokado, miodem, ogórkiem lub oliwą z oliwek – dobór drugiego składnika będzie zależał od typu skóry. Mieszaninę powinniśmy okrężnymi ruchami wetrzeć w skórę, a później zmyć dokładnie letnią wodą.

Środek do czyszczenia

Środek do czyszczenia czy polerowania z łupin orzecha włoskiego jest delikatny, aczkolwiek bardzo skuteczny. Można sprzątać nim różne powierzchnie – metalowe, szklane, drewniane. Przed jego zastosowaniem lepiej jednak sprawdzić działanie, czyszcząc niewielki obszar. Im drobniej zmielimy łupiny, tym środek będzie bezpieczniejszy dla każdego rodzaju materiału. Najlepiej łupiny najpierw rozdrobnić młotkiem, a później jak najdrobniej zmielić. Do proszku dodajemy odrobinę sody oczyszczonej i wody, doprowadzając do powstania pasty.

Ozdoby

image

Łupiny po orzechach włoskich są idealnym materiałem na ozdoby, zwłaszcza te bożonarodzeniowe.

FOTO: Envato Elements

Łupiny po orzechach włoskich, szczególnie jeśli udało się nam uzyskać je w całości, są idealnym materiałem na ozdoby, zwłaszcza te bożonarodzeniowe. Można zarówno zostawić je w stanie naturalnym, jak i pomalować farbami akrylowymi. Warto najpierw porządnie je oczyścić i wyszorować. Można też zrobić w nich otwory do zawieszenia. Połówki łupinek możemy też złączyć za pomocą kleju – wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 13:26