StoryEditorAlternatywa dla grządek

Trendy na czasie: jak urządzić ogródek w skrzyniach?

15.04.2024., 09:47h
Ogródki warzywne w skrzynkach świetnie sprawdzą się w małych ogrodach, ale także na balkonach i tarasach. To idealny sposób na uprawę ziół. Jak zrobić ogród w skrzyniach?

Ale to nie wszystko – kolejną zaletą tego typu ogródków jest znacznie większa ilość plonów na dużo mniejszej powierzchni. Wynika to z faktu, że rośliny zazwyczaj sadzimy gęściej. Poza tym wzniesione rabaty porządkują naszą przestrzeń i mogą okazać się łatwiejsze w pielęgnacji, zwłaszcza jeżeli w ogrodzie mamy tylko piaszczystą bądź gliniastą glebę.

Podwyższone rabaty 

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że własny ogródek w skrzyniach jest w stanie zrobić właściwie każdy – nie wymaga to specjalistycznych zdolności, tym bardziej, że można zakupić już gotowe skrzynki. Trzeba natomiast pamiętać o podstawowej czynności, która przygotuje nasze ogródki i zielniki na każde warunki pogodowe. Należy przede wszystkim wnętrze skrzyni wyłożyć siatką o drobnych oczkach. Utrudni to gryzoniom przedostawanie się do naszych upraw. Jeżeli zastosujemy do tego celu folię, musimy umożliwić odpływ wody, np. poprzez drenaż z keramzytu czy żwiru, aby korzenie roślin nie gniły.

Odpowiedni sposób wyłożenia dna pojemnika wybieramy w zależności od tego, gdzie będzie się znajdował – na balkonie lub tarasie czy na ziemi w ogrodzie. W przypadku drugiej opcji skrzynia nie musi mieć dna. Kolejną ważną czynnością jest przygotowanie spodniej warstwy skrzyni. Drenaż, do którego świetnie nadadzą się także suche gałęzie czy kora drzew, przysypujemy kompostem. Ostatnia warstwa to już urodzajna gleba odpowiednia do określonych gatunków roślin, które chcemy posadzić.

Trzeba pamiętać, że podłoże w skrzyniach może bardzo szybko wysychać, należy więc regularnie podlewać nasze ogródki. Materiały organiczne, takie jak chociażby słoma, zmniejszą utratę wody z gleby, a dodatkowo umożliwią pojawienie się pożytecznych zwierząt, chociażby dżdżownic, które będą użyźniać ziemię.

Należy pamiętać o częstym nawadnianiu ogródka w skrzynkach. Kiedy trwają jeszcze przymrozki, starajmy się robić to rano, aby korzenie roślin nie przemarzły. Możemy także podlewać nasze ogródki wodą z dodatkiem nawozu, aby warzywa i zioła były zdrowe oraz dawały bogate plony. O sposobach na naturalne nawożenie pisaliśmy już wcześniej.

image
PORADY OGRODNICZE

TOP 6 roślin, które odstraszają komary i kleszcze

Jak zorganizować grządki podwyższone?

Trzeba także odpowiednio rozplanować nasze podwyższone rabaty. Najlepiej nadadzą się do tego pojemniki prostokątne, natomiast ich rozmiar będzie zależeć od tego, jakie rośliny będziemy chcieli tam posadzić. Optymalna wysokość skrzyń to około 40-60 cm, natomiast zawsze można ją zwiększyć, jest to więc idealne rozwiązanie dla osób starszych, które mają trudności ze schylaniem się.

Najlepiej dla naszych grządek wyniesionych nada się drewno, które musi być odpowiednio zaimpregnowane i zabezpieczone. Do tego celu można wykorzystać także inne materiały jak chociażby cegła i beton, blacha czy kompozytowe deski. 

Nie zabezpieczajmy jednak drewnianych skrzyń chemicznymi preparatami – toksyny w nich zawarte będą pod wpływem wilgoci przedostawać się do podłoża, a tym samym do naszych plonów. Jeżeli chcemy, aby nasza grządka w skrzyni przetrwała wiele sezonów, można konstrukcję wykonać np. z betonu czy ocynkowanej blachy.

Nasze skrzynie najlepiej postawić w miejscu nasłonecznionym – wtedy warzywa i zioła będą szybko i zdrowo rosnąć. Co więcej, warto rośliny sadzić blisko siebie (lecz nie za blisko, aby zapewnić im dostęp słońca i wody!), ponieważ będą one na siebie nawzajem wpływać.

Konkretne zioła, warzywa czy rośliny ozdobne mogą działać odstraszająco na szkodniki, chroniąc w ten sposób całą naszą rabatę.

image
Kwiaty w ogrodzie

Lawendowe piękno w ogrodzie. Jak uprawiać lawendę?

Ważny jest fakt, aby wysokość skrzyni dostosować przede wszystkim do wielkości systemu korzeniowego roślin – im bardziej jest on rozbudowany, tym nasze ogródki powinny być wyższe, ale warto pamiętać, że muszą jednak mieć co najmniej 20 cm wysokości. W zależności od posadzonych warzyw i ziół należy dobrać odpowiednią szerokość skrzyni - będzie ona większa w przypadku np. papryk czy roślin dyniowatych.

Długość takiego pojemnika nie powinna także przekraczać 140 cm.

Jakie rośliny nadają się do wzniesionych ogródków?

Ziemia w skrzyniach musi być dostosowana do indywidualnych potrzeb każdej rośliny. Nie jest to trudne, bowiem w każdej przestrzeni zajętej przez inną roślinę możemy zastosować zupełnie inne podłoże.  A jakie rośliny idealnie nadadzą się do sadzenia w skrzyniach?

Wszystko będzie zależało od wielkości pojemnika oraz rozplanowania jego przestrzeni. Całą skrzynię można bowiem podzielić na różne kwatery (np. za pomocą listewek), w zależności od tego, jakie rodzaje warzyw i ziół posadzimy. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że niewiele nas ogranicza – we wzniesionych rabatach można sadzić rośliny zarówno o krótkim, jak i długim okresie wegetacji. Z tej pierwszej kategorii świetnie sprawdzą się sałata, kapusta, rukola bądź rzodkiewka. Możemy je zbierać kilka razy w roku. Warto zaopatrzyć się w odmiany w mniejszej wersji niż te tradycyjne. Poza tym warto posiać także szczypiorek, koperek, pietruszkę, marchewkę czy nawet pomidory. Idealnie nadadzą się na przykład pomidorki koktajlowe oraz inne, niskie odmiany. Co ciekawe, w skrzynkach możemy uprawiać nawet ziemniaki. Jak więc widać, ograniczają nas tylko własne potrzeby oraz wyobraźnia.

Rabaty podwyższone – zalety 

Ogródki w skrzynkach coraz bardziej zyskują na popularności. Jednak przed założeniem takiego powinniśmy zorientować się, gdzie najlepiej go umieścić, ponieważ rośliny w takim pojemniku wymagają sporego nasłonecznienia. Z pewnością warto stworzyć takie rabaty, ich największą zaletą jest bowiem ekologiczne źródło plonów, a także oszczędność domowego budżetu.

Kamila Berthold
fot. Envato

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. lipiec 2024 04:25