Stroik na grób: co będzie potrzebne?
Przed przystąpieniem do tworzenia wiązanki powinniśmy przede wszystkim zaopatrzyć się w potrzebne materiały. Podstawą jest pojemnik – może to być kamienny wazon, plastikowa doniczka czy wiklinowy kosz. Do środka takiego pojemnika należy włożyć gąbkę florystyczną. Trzeba ją uciąć w taki sposób, aby była dopasowana do kształtu naczynia. Jeżeli chcemy wykonać wiązankę ze sztucznych kwiatów, nie będzie konieczne namaczanie gąbki. Warto dodatkowo obciążyć pojemnik. Możemy to zrobić na przykład poprzez dosypanie piasku. Oczywiście do wykonania pięknego stroika na grób będą konieczne także żywe lub sztuczne rośliny oraz dodatki.
Stroik na grób: jakie rośliny?
Warto skorzystać o tej porze roku z tego, co daje sama natura. Dobrym rozwiązaniem będzie więc bazowanie na gałązkach świerku lub innego iglaka. Dobrze nadadzą się także gałązki tui. Podstawę stroika można tworzyć nie tylko z iglaków – wykorzystujmy zielone lub kolorowe liście ozdobne. Ich okazałość zależy wyłącznie od naszej koncepcji dotyczącej wiązanki. Należy pamiętać jednak, że stanowią one bazę naszej kompozycji, nie powinny więc całkowicie zdominować kwiatów i innych dodatków. Przycinamy je na odpowiednią długość i wbijamy w gąbkę.
A jakie kwiaty najbardziej nadają się do ozdób nagrobnych? Mogą to być tradycyjne kompozycje: różnokolorowe róże, chryzantemy, margaretki czy lilie. Jeżeli mamy jakąś koncepcję, nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po zupełnie inne rośliny. Pamiętajmy jednak, aby wziąć po uwagę także wielkość pomnika – na małym grobie wielka i okazała wiązanka może nie wyglądać zbyt dobrze, a tym bardziej praktycznie.
Jak stworzyć stroik na cmentarz?
Jeżeli mamy już naczynie, gąbkę florystyczną oraz liście, gałązki i kwiaty, to możemy zacząć tworzenie stroika. Przede wszystkim pamiętajmy, aby po stworzeniu bazy z liści, iglaków bądź innych gałązek zaczynać wbijanie kolejnych roślin od tyłu. To właśnie w tylnej części kompozycji umieszczamy kwiaty o długich łodygach. Jeżeli wykorzystujemy żywe kwiaty, ucinajmy ich łodygi po skosie – wtedy będą mogły pobierać wodę i w rezultacie utrzymają się znacznie dłużej. Kwiaty sztuczne natomiast podcinajmy raczej w linii prostej.
Do kompozycji dobrze będzie dodać wypełniacze i dodatki. Mogą to być wrzosy, mchy, oplątwy, liście paproci czy gipsówki. Uzupełnić należy nimi wszystkie wolne miejsc w wiązance. Nada to naszej kompozycji z pewnością indywidualnego charakteru.
Kwiaty sztuczne czy żywe?
Główną zaletą sztucznych kwiatów jest ich trwałość – mogą one wytrzymać trudne warunki atmosferyczne, a my nie musimy się zajmować ich pielęgnacją. Jeżeli są one wykonane ze starannością i z wysokiej jakości materiałów, to będą również elegancko się prezentować i wcale nie będą wyglądać tandetnie! Kwiaty sztuczne mogą przetrwać nawet rok bez większych zniszczeń. Kwiaty żywe jednak również cieszą się ogromną popularnością. Okazuje się jednak, że to często to stroiki wykonane ze sztucznych roślin są znacznie droższe.
Kamila Berthold
Fot. Envato elements