Co można zrobić ze szpuli po kablu?
Najpopularniejszym wykorzystaniem szpuli po kablu jest stworzenie z niej stołu do jadalni lub stolika kawowego. Można szpulę zachować bez większych zmian i w klasycznym wydaniu umieścić ją w domu. Jednak dobrym pomysłem jest także jej przeróbka – wykorzystać możemy samo koło szpuli i dopasować do niego zupełnie inne nogi. Świetną opcją będzie także zmodyfikowanie dolnego koła – nasz mebel będzie wyglądał nietuzinkowo. Oczywiście szpulę można także ozdobić. Najczęściej króluje ona w wydaniu naturalnym lub pomalowana białą farbą.
Niektórzy jednak ze szpuli potrafią wyczarować prawdziwe dzieło sztuki! Szpulę do kabli można wykorzystać nie tylko wewnątrz domu, ale także na tarasach, balkonach czy w ogrodzie.A co ze szpulami, które są za małe na stół jadalny? Na ich wykorzystanie również jest mnóstwo sposobów! Najczęściej te mniejsze szpule wykorzystuje się jako szafki na książki czy alkohol. W tych projektach wykorzystuje się przestrzeń pomiędzy walcem a kołami. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby piętrować kilka szpul i stworzyć w ten sposób oryginalną półkę!
Z ciekawszych pomysłów, szpula może posłużyć także jako stołek do siedzenia lub tarcza zegara.
W tym pierwszym przypadku trzeba ją oczywiście odpowiednio obić. Z kolei wykonanie zegara jest już bardziej czasochłonne, ale efekt jest niesamowity!Ile kosztuje szpula po kablu?
Szpule można zamówić na wielu portalach aukcyjnych. Warto jednak szukać ich także na targach staroci. Koszt pustej szpuli to najczęściej kilkadziesiąt złotych. Pamiętajmy jednak, że do jej renowacji i zaadaptowania jako mebel potrzebne są dodatkowe materiały. Farba, impregnaty, lakiery oraz dekoracje również powinny być wliczone w cenę. Średni koszt klasycznego stolika ze szpuli to 150 złotych.
Jak zrobić półkę na książki ze szpuli do kabli?
Ten projekt DIY sprawi, że ekspozycja książek będzie na pewno oryginalna.
Przedstawiamy poradnik, jak stworzyć ruchomy stolik, który będzie służył również jako półka na książki lub inne przedmioty.Oto, czego będziemy potrzebować:
- mniejsza szpula do kabli;
- drewniane listwy;
- 4 kółka meblowe;
- farba do drewna w dowolnym kolorze;
- klej.
Na początku należy przeszlifować i pomalować całą szpulę. Najczęściej malowanie trzeba będzie powtórzyć, aby uzyskać zamierzony efekt. Można położyć tylko jedną lub dwie warstwy farby – wtedy stolik zachowa specyficzny, nieco starodawny wygląd. Gdy farba wyschnie, do dolnego koła szpuli przytwierdzamy kółka meblowe. Najlepiej, żeby były cztery – wtedy nasza półka będzie stabilna. Następnie musimy zmierzyć odległość pomiędzy górą a dołem stolika – to będzie rozmiar naszych drewnianych listewek. Za pomocą piły przycinamy na odpowiednią długość około 5 lub 6 listew. Za pomocą kleju dopasowujemy listwy i umieszczamy je w odległości zależnej od wielkości naszej szpuli. Jeżeli przycięliśmy je prawidłowo, to z góry i z dołu nasze listwy będą przytrzymywać koła szpuli. Na koniec nadszedł czas na wypełnienie półeczki książkami!
Kamila Berthold
Fot. Envato elements, Instagram