StoryEditorPRAWDA CZY MIT?

Czy fazy księżyca mają wpływ na wysyp grzybów?

06.08.2023., 09:00h
Przed wybraniem się na grzybobranie warto poświęcić trochę czasu na obserwację nocnego nieba. Wiele osób wierzy, że najwięcej grzybów rośnie w czasie pełni księżyca. Ta faza ma szczególny wpływ na rośliny oraz na ludzi. Dawniej pielęgnowano uprawy i zbierano plon wyłącznie w zgodzie z fazami księżyca. A jak jest dzisiaj? Czy warto obserwować nocne niebo?

Pełnia czy nów – kiedy najlepiej zbierać grzyby?

Doświadczeni grzybiarze są silnie podzieleni w kwestii oddziaływania księżyca na skupiska leśnych grzybów. Wielu ma swoje teorie na ten temat. Pierwsza głosi, iż grzyby w czasie pełni księżyca nie rosną w ogóle, druga jest wręcz przeciwna – tylko tuż po pełni można podczas leśnej wyprawy wypełnić koszyki aż po brzegi pięknymi okazami. Jeszcze inni twierdzą, że wysyp grzybów rozpoczyna się w czasie nowiu i trwa aż do pełni. Najwięcej doświadczonych zbieraczy skłania się ku ostatniej wersji – na grzyby najlepiej wybierać się w czasie od nowiu do pełni księżyca. Stary przesąd mówi natomiast, że te okazy, które zbierzemy w czasie pełni, są zawsze robaczywe.

image

Czy fazy księżyca mają wpływ na wysyp grzybów?

FOTO: Envato Elements

Czy to wszystko prawda?

Nie ma właściwie żadnych rzetelnych źródeł naukowych, które potwierdziłyby bądź wykluczyły wpływ księżyca na wysyp grzybów w lasach. Trudno więc jednoznacznie orzec, jaka jest prawda. Wiele osób skłania się ku zgoła innej teorii. Otóż na wzrost i wysyp leśnych okazów wpływ ma nie tyle księżyc, ile warunki atmosferyczne – ilość i częstotliwość opadów, poziom wilgotności, temperatura. Niektórzy wskazują na fakt, że wiara w fazy księżyca jest na wyrost.

SPRAWDŹ TEŻ: Czy w lasach są już grzyby? Gdzie udać się na grzybobranie?

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. luty 2024 09:57