StoryEditorCZY WIDZIAŁEŚ TE GRZYBY?

Dziwne i przerażające grzyby. Jakie można spotkać w polskich lasach?

31.10.2023., 14:00h
Sezon na grzyby trwa w najlepsze, co oznacza, że chętnie zaglądamy do lasów w poszukiwaniu smacznych okazów. Czasem przyroda może nas jednak zaskoczyć! Na terenie Polski występują nie tylko rydze, borowiki czy kurki. Na przedziwne i nieco straszne grzyby możemy natknąć się podczas każdego grzybobrania!

Najdziwniejsze grzyby w polskich lasach. One przerażą niejednego grzybiarza!

Wiele dziwnych grzybów zawędrowało do Polski z innych krajów. Jednym z takich gatunków jest okratek australijski. Jak sama nazwa wskazuje, pochodzi on z Australii bądź z Nowej Zelandii. Został zawleczony w okolicach 1975 roku wraz z glebą albo jakimiś roślinami. W naszym kraju okratek bardzo lubi młode lasy i żyzne gleby. Jego wygląd może naprawdę wystraszyć! Przypomina nieco czerwone, rozłożyste macki ośmiornicy. Niektórym osobom owocnik tego grzyba przywodzi na myśl rozgwiazdę. Niestety, okratek wydziela bardzo nieprzyjemny, przypominający padlinę zapach.

image

Okratek australijski

FOTO: Pixabay

Ciekawym grzybem rosnącym w polskich lasach jest gwiazdosz wymionowaty. Uznawany jest niestety za gatunek wymierający, więc możemy go spotkać raczej rzadko. Jego wygląd jest naprawdę zdumiewający. Owocniki są jasnoszare bądź przybierają różne odcienie brązu. W początkowym stadium grzyb jest kulisty, lecz z czasem otwiera się i rozkłada, przybierając formę gwiazdy. Gwiazdosz jest niejadalny, a dodatkowo objęty ochroną gatunkową.

image

Gwiazdosz wymionowaty

FOTO: Pixabay

Urna kraterowata nazywana jest również urną diabła. To niejadalny grzyb, będący pasożytem różnych gatunków drzew, zwłaszcza dębów. Ma charakterystyczne, kielichowate owocniki o czarnej barwie. W Polsce urna kraterowata opisana jest w czerwonej księdze Polski jako gatunek rzadki. Nie spotkamy jej więc często w naszych lasach.

image

Urna kraterowata

FOTO: Pixabay

Istnieje jeszcze wiele ciekawych, choć nieco przerażających gatunków grzybów. W Polskich lasach występują między innymi:

 • kolczakówka piekąca (ząb diabła);
 • próchnilec maczugowaty (palce umarlaka);
 • piestrzenica kasztanowata;
 • próchnilec gałęzisty;
 • garstnica wypaleniskowa.

Te grzyby są bardzo dziwne, ale jadalne… Co warto zbierać?

Niektóre polskie grzyby mogą budzić niemałe zdumienie, są jednak jadalne, a nawet bardzo smaczne! Takim gatunkiem jest na przykład lakówka ametystowa. Zachwyca ona przede wszystkim kolorem – jest w czasie wilgotnej pogody lekko fioletowa, w okresie suszy natomiast różowobrązowawa. Chociaż jest jadalna, to nie ma szczególnego smaku, jest bowiem mało wyrazista. Rośnie nie tylko w lasach, ale też w ogrodach, parkach czy na innych terenach. Jest uznawana za gatunek pospolity.

image

Lakówka ametystowa

FOTO: Pixabay

SPRAWDŹ, JAKIE INNE DZIWNE POLSKIE GRZYBY SĄ JADALNE!

Te grzyby wyglądają nietypowo, ale są jadalne. Co warto zbierać oprócz prawdziwków i kurek?

Objawy zatrucia grzybami – uważaj na te dolegliwości!

Zatruć się grzybami można niezwykle łatwo. Gdy nie jesteśmy pewni co do danego gatunku, lepiej pozostawić go w lesie, niż narażać własne zdrowie i życie. Do najpopularniejszych objawów zatrucia grzybami należą:

 • kłopoty związane z układem trawiennym, zapaleniem żołądka i jelit;
 • wymioty, biegunka;
 • rozszerzone lub zwężone źrenice;
 • potliwość;
 • uczucie zmęczenia;
 • zwężenie oskrzeli, powodujące problemy z oddychaniem.

Po zaobserwowaniu u siebie czy bliskiej osoby takich bądź podobnych objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza. Pamiętajmy też, aby niektórych gatunków grzybów nie łączyć z napojami alkoholowymi. Może to skutkować na przykład uczuciem gorąca, niepokojem, metalicznym posmakiem w ustach, wymiotami.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements, Pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. luty 2024 08:30