StoryEditorCiekawostki

Nie tylko kręgi w zbożu. Jakie tajemnicze znaki można znaleźć na polskich wsiach?

Kręgi w zbożu, które mają pochodzić od kosmitów, stały się kultowe – znajdziemy je w niejednym filmie science fiction jako dowód na istnienie ufoludków. W Polsce są jednak również inne tajemnicze znaki, widoczne z powietrza, które z kosmosem nie mają nic wspólnego! O czym mowa? Gdzie je znaleźć?

Tajemniczy znak z Bukowna: czym jest i skąd się wziął? 

Pierwszy spośród tajemniczych znaków znajduje się na pograniczu województw śląskiego i małopolskiego. Przedstawia strzałę, przecinającą literę N. Miłośnicy przygód na świeżym powietrzu bez wahania wskażą, co przypomina im ten symbol: kompas! Dokładnie takie jest pochodzenie tego znaku, który oczywiście ma wskazywać północ. 

Kompas z Bukowna, zwany niekiedy Strzałą Północy, został stworzony przez posadzenie drzew w odpowiedni sposób. Pomysłodawcą był leśniczy z nadleśnictwa Chrzanów Jacek Chmura, który samodzielnie wykonał zresztą część projektu. W ten wyjątkowy sposób zalesiono część dawnej kopalni odkrywkowej piasku "Szczakowa". Strzałę Północy tworzą sosny, brzozy i dęby, ma ona 520 m długości i 100 m szerokości. Jest największym znakiem geodezyjnym na świecie! 

Harcerze zasadzili lilijkę z drzew 

Kolejnym znakiem, który można dostrzec z powietrza, jest lilia, znajdująca się na terenie Nadleśnictwa Nowa Sól. Nie jest to jednak zwykły kwiat – tamtejsze nasadzenie drzew ma kształt harcerskiej lilijki. Zasadzili ją właśnie harcerze, chcąc tym samym uczcić przypadające w 2014 roku rocznice: 25-lecie powstania Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej i 90-lecie istnienia Lasów Państwowych. 

Polski orzeł upamiętnia huragan 

W 2017 roku przez tereny należące do Nadleśnictwa Lipusz przeszedł huragan. Żywioł niszczył wówczas domy i łamał drzewa. Gdy wszystko wróciło do normy, leśnicy przystąpili do odnawiania drzewostanu. Pomogli im w tym harcerze. Wspólnymi siłami zasadzili drzewa, tworząc w kaszubskim lesie kształt doskonale znany każdemu Polakowi - orła w koronie, takiego samego, jak w rodzimym godle. Powstał z młodziutkich brzóz, które wyróżniają się na tle otaczających je sosen.

Co to jest dendroglif? 

Wszystkie przykłady tworzonych przez drzewa mniej lub bardziej tajemniczych znaków to dendroglify. W ten sposób określa się swoiste “rysunki”, wykonane z drzew, sadzonych w ten sposób, by z powietrza widoczny był zamierzony obraz. W Polsce jest ich kilka – warto je zobaczyć, choć na własne oczy można to zrobić tylko z samolotu lub paralotni.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. Google Maps, video: YouTube

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 17:19