Przesądy wzięły się z pogańskich rytuałów. Wiele osób uważa je za śmieszne zabobony. Jest jednak pewna grupa, dla której przesądy mają duże znaczenie. Sporo ciekawych i często absurdalnych przekonań dotyczy czasu świątecznego, zwłaszcza Wigilii.
Przesądy związane z finansami
Aby zachować płynność finansową przez następny rok, należy chować w portfelu łuski karpia spożytego podczas wieczerzy wigilijnej. Stare wierzenia mówiły o tym, że łuski przyciągają pieniądze, a do tego chronią przed kradzieżą. Pod talerz wigilijny wsuwamy monetę, która ma zagwarantować pomyślność finansową. Kolejnym zabobonem jest ten związany z myciem – należy w Wigilię zbudzić się wcześnie rano i umyć twarz zimną wodą. W umywalce należy uprzednio umieścić monety. Straty zwiastuje mysz widziana wieczorową porą 24 grudnia, a także zagubienie wartościowej rzeczy. W ten dzień nie powinno się wydawać pieniędzy, ani ich pożyczać.
Przesądy wigilijne a pomyślność
Dom i stół powinien zostać odpowiednio przystrojony – czerwone i złote przedmioty odpowiadają za bogactwo i szczęście w domu. Do kolacji należy założyć nowe majtki – takie działanie ma zapewnić dostatek przez cały rok. Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć tych z białą fasolą, która ma dać stabilność w zakresie budżetu domowego. Kiedyś wierzono także, że na Wigilię nie należy zakładać nowych butów. Lekko zniszczone obuwie miało przynieść szczęście.
Przesądy wigilijne związane ze szczęściem
„Jaka Wigilia, taki cały nowy rok”, zatem:
- nie należy kłócić się i płakać,
- najlepiej uśmiechać się i być pozytywnie nastawionym do świata,
- należy ograniczyć obowiązki domowe, rezygnując np. z prania.
Przesądy wigilijne dotyczące zdrowia
W Wigilię szczególnie dbamy o dobrą kondycję. Nie należy się przeziębić, aby zdrowie towarzyszyło nam przez cały następny rok! Ponoć zjedzenie jabłka ma chronić gardło przed infekcjami, a orzechów przed bólem zębów.
Zabobony w Wigilię a miłość
Pary małżeńskie powinny postarać się, aby w czasie dzielenia opłatkiem okruchy nie znalazły się na podłodze, bo mogą zwiastować zdradę. Osoby samotne powinny zjeść jabłko po kolacji i policzyć pestki. Parzysta liczba oznacza szybkie odnalezienie drugiej połówki, nieparzysta – to wieści niepomyślne.
Inne przesądy na Wigilię:
- należy spróbować wszystkich 12 potraw, by w następnym roku niczego nam nie zabrakło,
- obowiązuje zakaz szycia i majsterkowania,
- warto nasmarować zęby czosnkiem, co gwarantuje ich zdrowie przez cały rok,
- zakochani powinni pocałować się pod jemiołą, co ma wzmocnić ich uczucie i więź na cały kolejny rok,
- przy stole powinna zasiąść parzysta liczba gości,
- 24 grudnia mężczyzna będący głową rodziny ma jako pierwszy przekroczyć próg mieszkania.
Oprac. Angelika Drygas
Fot. envato elements