StoryEditorZabawne nazwy

Top 10 nazw wsi, które sprawią, że się uśmiechniesz

Podróżując po Polsce często zachwycamy się mniejszymi miejscowościami, które nie są znane jako typowo turystyczne destynacje. Równie często jednak uśmiechamy się pod nosem, bowiem trafiają się wsie o nieoczywistych i zabawnych nazwach. Niektóre z nich ocierają się nawet o wulgarność! Poznaj top 10 najciekawszych zabawnych nazw wsi.

Dokąd na wycieczkę? Zabawne nazwy wsi w Polsce 

Wędrując po Polsce lub choćby podróżując palcem po mapie, możemy trafić na niezwykłe nazwy miejscowości. Niektóre z nich obrosły już legendą, jak np. Zimna Wódka czy Tumidaj. Na tym jednak zabawne nazwy się nie kończą! Wśród nieco bardziej oryginalnych znajdziemy np. Bity Kamień - wieś w woj. podlaskim (pow. sokólski, gm. Dąbrowa Białostocka) czy Budy Rządowe w woj. mazowieckim (pow. przasnyski, gm. Jednorożec). 

Przeczytaj także: TOP 20 wsi z nazwą jak z wielkiego świata

Jakie są wulgarne nazwy wsi w Polsce? 

Niektóre nazwy wsi brzmią w taki sposób, że nie da się wymówić ich bez spłonięcia rumieńcem, bowiem kojarzą się z wulgaryzmami. Do tej grupy zaliczają się na przykład: Cyców (woj. lubelskie, pow. łęczyński), Burdele (woj. małopolskie, pow. suski) czy Cipki (woj. małopolskie, pow. tatrzański). Mniej wulgarne, ale również brzmiące dwuznacznie są kujawsko-pomorskie Dolne Wymiary (gm. Chełmno, pow. chełmiński). By nieco stonować nastrój po odwiedzeniu tych miejscowości, można wybrać coś z przeciwległego krańca skali - np. wieś Grzeczna Panna, również leżącą w woj. kujawsko-pomorskim (gm. Szubin, powiat nakielski). 

Lubisz abstrakcyjny humor? Te nazwy wsi cię rozbawią 

Próby doszukania się sensu w nazwach niektórych wsi muszą zakończyć się fiaskiem, jak np. w przypadku podlaskiej miejscowości Koce-Schaby (gm. Ciechanowiec, pow. wysokomazowiecki). Skąd biorą się takie abstrakcyjne nazwy? Czasem wynika to z dosłownego lub nieudanego przełożenia słowa, którym określano daną wieś w innym języku, innym razem z kolei może chodzić o połączenie w jedność dwóch miejscowości o ciekawych nazwach. Innym przykładem takiej abstrakcyjnej acz zabawnej nazwy jest wieś Leśne Odpadki (woj. łódzkie, pow. łódzki wschodni). Z kolei nazwą, która jest aż nazbyt dosłowna, lecz wywołuje nieprzyjemne skojarzenia, jest Niemyje-Ząbki - miejscowość na Podlasiu (gm. Rudka, pow. bielski). 

Przeczytaj także: TOP 20 polskich wsi z zabawną nazwą

Jakie są inne ciekawe i śmieszne nazwy wsi w Polsce? 

Ciekawych i zabawnych nazw wsi jest w Polsce wiele. Warto wymienić także takie jak: 

  • Pohulanka (woj. podlaskie, pow. hajnowski, gm. Czeremcha); 
  • Pupki (woj. warmińsko-mazurskie, pow. olsztyński, gm. Jonkowo); 
  • Rozpłucie Pierwsze (woj. lubelskie, pow. łęczyński, gm. Ludwin); 
  • Samoklęski Duże (woj. kujawsko-pomorskie, pow. nakielski, gm. Szubin); 
  • Stare Grabie (woj. mazowieckie, pow. wołomiński, gm. Wołomin); 
  • Stary Bubel (woj. lubelskie, pow. bialski, gm. Janów Podlaski); 
  • Sucha Psina (woj. opolskie, pow. głubczycki, gm. Baborów); 
  • Swornegacie (woj. pomorskie, pow. chojnicki, gm. Chojnice); 
  • Wielkie Oczy (woj. podkarpackie, w pow. lubaczowski, gm. Wielkie Oczy); 
  • Zgniłe Błoto (woj. łódzkie, pow. zgierski, gm. Aleksandrów Łódzki). 

Przeczytaj także: TOP 13 wsi ze straszną nazwą!

 

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. redakcja

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 16:53