Redakcja magazynu „Forbes” opublikowała wykaz najbogatszych ludzi świata. Znajdziemy na nim 2781 osób, to jak dotąd najdłuższa lista (wzrost o 141 osób). W sumie majątki miliarderów zostały wycenione na 14,2 biliona dolarów, czyli o 2 biliony więcej niż w tamtym roku.
Lista magazynu „Forbes”
Na liście jest aż 813 miliarderów ze Stanów zjednoczonych, 473 z Chin i 200 miliarderów z Indii. Liderem jest Bernard Arnault, szefujący firmie LVMH, na drugim miejscu Elon Musk współzałożyciel m.in. PayPal, SpaceX, czy Tesli, na podium znalazł się także założyciel Amazona Jeff Bezos, a na czwartej pozycji Mark Zuckerberg, twórca Facebooka.
Kryteria doboru miliarderów
Aby ustalić wysokość majątków, redakcja wykorzystywała dane o cenach akcji i kursach wymiany z 8 marca 2024 roku. Na liście nie znaleźli się bogacze, którzy swoje bogactwo opierają na innych aktywach niż akcje spółek notowanych na giełdach.
Lista magazynu „Forbes” a Polacy
W świeżym zestawieniu magazynu „Forbes” można odnaleźć ośmiu najbogatszych Polaków! Majątek Tomasza Biernackiego, posiadacza większościowego pakietu akcji Dino Polska, według redaktorów magazynu Forbes, wynosi 5,5 mld dolarów. Taki wynik uplasował go na 548. miejscu w rankingu najbogatszych ludzi na świecie. Dzięki takiemu wynikowi zajął drugie miejsce wśród rodaków, bogatszy od niego jest tylko Michał Sołowow (właściciel m.in. koncernu chemicznego Synthos, przedsiębiorca, inwestor i kierowca rajdowy), z majątkiem 6,9 mld dolarów znalazł się na 398. miejscu. Kolejni najbogatsi Polacy to: Jerzy Starak (4,5 mld USD), Paweł Marchewka (2,1 mld USD) Zygmunt Solorz (2,1 mld USD), Dominika Kulczyk (2 mld USD), Zbigniew Juroszek z rodziną (1,8 mld USD) oraz Sebastian Kulczyk (1,6 mld USD).
Sieć Dino w Polsce
Na koniec marca 2024 roku sieć Dino Polska liczyła 2438 sklepów. Od stycznia do końca marca bieżącego roku powstały 32 nowe sklepy. W ubiegłym roku przychody ze sprzedaży Grupy Dino wyniosły 25,7 mld zł i były o 29,6% wyższe niż w 2022 roku. Na koniec 2023 roku łączna powierzchnia sali sprzedaży sklepów Dino wyniosła 947,9 tys. metrów kwadratowych i była o 11,8% większa niż rok wcześniej. Dino Polska niebawem otwiera cztery duże inwestycje logistyczne. W bieżącym roku sieć przeznacza na inwestycje 1,5-1,6 mld zł.
Oprac. Angelika Drygas
Fot. envato elements
Źródło: Wiadomości Handlowe