StoryEditorGwiazdy na wsi

Kamila Urzędowska – filmowa Jagna z „Chłopów” jest dumna ze swojego wiejskiego pochodzenia

12.10.2023., 12:05h
Pochodzi ze wsi i dumnie podkreśla swoje korzenie. Kamila Urzędowska – wschodząca gwiazda polskiej kinematografii, odtwórczyni Jagny ze słynnych „Chłopów” Władysława Reymonta. Co dało jej wychowanie na polskiej prowincji?

Zbliża się premiera nietuzinkowej ekranizacji "Chłopów" Władysława Reymonta. Produkcja autorstwa Doroty Kobieli (DK Welchman) i Hugh Welchmana stara się o nominację do Oscarów w kategorii: "Najlepszy film międzynarodowy". W rolę Jagny wcieliła się Kamila Urzędowska, której świat polskiej wsi jest szczególnie bliski. Wcześniej twórcy „Chłopów” stworzyli piękny film również zrealizowany techniką malarską pt. „Twój Vincent”, który w styczniu 2018 roku został nominowany do Oscara w kategorii: „Najlepszy pełnometrażowy film animowany”.

Kamila Urzędowska – kariera

Kamila Urzędowska to aktorka młodego pokolenia. Zrobiło się o niej głośno za sprawą roli Jagny w "Chłopach", jednak jej aktorskie kreacje można obejrzeć również we wcześniejszych filmach, np. „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa” „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, czy w serialu „Żmijowisko”.

Kamila Urzędowska – jej pochodzenie

Kamila Urzędowska wychowała się w niewielkiej wsi w województwie opolskim. W wywiadzie opublikowanym w serwisie Interia.pl czytamy, że aktorka na początku nie wiedziała, o jaki projekt chodzi. – Dopiero po wygraniu castingu dostałam scenariusz. Przeczytałam go, po czym wróciłam do powieści Reymonta i przeczytałam ją ponownie. Było mi o tyle łatwiej, że jestem z tego samego środowiska, które on opisuje. Ja również pochodzę ze wsi, małej miejscowości w województwie opolskim, więc znam ten świat, tych bohaterów, bo miałam to samo od dziecka – podkreśla młoda gwiazda.

W wywiadzie dla magazynu Elle wspomina swoje dzieciństwo, gdy trenowała do zawodów lekkoatletycznych. – Biegłam przez wieś, w której się wychowałam, i nagle naprzeciwko stanęła sarna. Nie bałam się. Zdawało się to trwać wieczność. Patrzyłyśmy sobie prosto w oczy i poczułam, jakby ktoś tę sytuację wymyślił i wyreżyserował. Jakby przyglądał nam się z boku – czytamy. – To moje korzenie. Nie da się oszukać swojej tożsamości, więc ciągnie mnie w te rejony. Nigdy nie miałam kompleksów z powodu wiejskiego pochodzenia. Może wynika to z poczucia własnej wartości? Dużej świadomości tego, co wieś mi dała? Mojej wewnętrznej siły? – analizuje aktorka. Kamila Urzędowska inspirowała się tym, co działo się na wsi i pisała opowiadania.

Jagna – bohaterka „Chłopów”

Przypomnijmy, Jagna jest najpiękniejszą dziewczyną we wsi Lipce. Jest spontaniczna, kochliwa, seksowna, podoba się chłopom ze wsi. Wychodzi za Borynę, a wdaje się w romans z jego synem Antkiem. Jest swobodna i podąża za swoim instynktem. Żyje w zamkniętej społeczności wiejskiej, w której wyjście poza oswojony schemat spotyka się z wykluczeniem. Kamila Urzędowska zaobserwowała podobne mechanizmy w swoim otoczeniu. Znalazła własny klucz do tej niezwykłej postaci. Jej Jagna rożni się od kreacji, jaką stworzyła Emilia Krakowska w starej ekranizacji powieści Władysława Reymonta.

„Chłopi” – sposób filmowania 

„Chłopi” to film malarski, nad końcowym efektem pracowało m.in. ponad 100 malarzy, w Polsce, Serbii, Ukrainie oraz na Litwie. Dzięki animacji malarskiej twórcy mogli stworzyć świat sensualny, który da się nawet poczuć. Technika ta pomaga opowiedzieć akcję w sposób wartki, z zachowaniem wszystkich odcieni bujnej i pięknej natury.

Oprac. Angelika Drygas

fot. Chłopi/Facebook

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 22:38