StoryEditorWiosenne grzybobranie

Grzyby w kwietniu? To możliwe! Jakie gatunki grzybów zbierać wiosną?

Wyprawa na grzyby kojarzy nam się jako typowo jesienna aktywność. Jednak wiosenny spacer po lesie również może zakończyć się zebraniem kilku apetycznych okazów! O tej porze roku trzeba być jednak wyjątkowo czujnym, bowiem wiosną pojawia się wiele trujących grzybów. Jakie gatunki zbierać w kwietniu i maju? Na co uważać?

Czy wiosną można zbierać grzyby? 

Jeżeli przez cały rok marzysz o podgrzybkach czy cieknie ci ślinka na myśl o kurkach, niestety rozczarujesz się - wiosną tych okazów nie spotkasz w lesie. Nie oznacza to jednak, że należy porzucić myśl o grzybobraniu! Już od kwietnia w lasach pokazują się grzyby. Są to jednak wiosenne gatunki, mniej popularne, czasem też na tyle rzadkie, by znaleźć się pod ochroną. 

Jakie grzyby rosną w kwietniu? 

Wśród wczesnych, ale rzadkich grzybów, które można spotkać w lesie już wczesną wiosną, warto wymienić czarkę austriacką. Ma wyrazisty, szkarłatny kolor i odcina się na tle młodej zieleni. Grzyb ten ma kształt małej czarki - stąd nazwa. Tym razem nie warto bać się czerwonego kapelusza, bo czarka austriacka jak najbardziej jest jadalna. Nie uchodzi jednak za przysmak - porównuje się ją czasem do rzodkiewki, ale częściej mówi się, że ten grzyb nie ma smaku. 

Przeczytaj także: W tych miejscach możesz być ukarany za grzybobranie. Sprawdź, czy zbierasz tam grzyby!

Król wiosennych lasów: smardz! Gdzie go szukać? 

Wiosną w lesie znajdziemy także bardziej lubiane grzyby. Wśród nich królują smardze. Są one nieduże, mają do 10 cm wysokości i 2-4 cm średnicy. Poznamy je po nietypowych kapeluszach: mają nieregularne wnęki porozdzielane żeberkami. Są kruche i przyjemnie pachną. Na poszukiwanie smardzów najlepiej wybrać się do lasu liściastego lub mieszanego. Te grzyby preferują towarzystwo topoli białej, jesionów, wiązów. Warto jednak wiedzieć, że nie wszędzie można zbierać smardze. Na niektórych terenach są objęte ochroną. Przed wyruszeniem na grzyby należy zorientować się, czy dany obszar jest zwolniony z chronienia smardzów. 

Przeczytaj także: Grzyby na trawniku – jak pozbyć się ich łatwo i skutecznie?

Uważaj, nie pomyl smardzów z tym grzybem! 

Warto mieć na uwadze, że jak wiele grzybów smardz ma “złego brata bliźniaka”. Jest to piestrzenica kasztanowata. Spotkamy ją na piaszczystych stanowiskach, na zrębach, w miejscach, gdzie prowadzono prace leśne oraz w bardzo młodych nasadzeniach sosnowych. Piestrzenica jest nieco większa od smardzów, a jej kapelusz przypomina trochę mózg. Jest ona jednak trująca - w najlepszym razie jej zjedzenie zaowocuje bólem brzucha, ale nie warto ryzykować. Należy zachować ostrożność, a jeżeli nie mamy pewności, czy grzyb jest jadalny, lepiej zostawić go w spokoju. 

Jakie grzyby rosną w lesie wiosną? 

Z wiosennego spaceru można przynieść także następujące grzyby: 

  • gęśnice wiosenne; 
  • żółciaki siarkowe; 
  • żagwiaki łuskowate; 
  • borowiki ceglastopore, 
  • czernidłaki pospolite.

Lista nie jest obszerna, ale wytrawny grzybiarz z pewnością znajdzie coś dla siebie! Jeśli jednak nie znasz się dobrze na grzybach, odłóż ich zbieranie na jesień. Wiele wiosennych gatunków łatwo pomylić z ich trującymi krewnymi!

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. czerwiec 2024 22:58