StoryEditorWędkarstwo

Wędkarstwo: Jak i kiedy rozpocząć swoją przygodę z rybami?

09.05.2023., 18:00h
Wędkarstwo jest jednym z najbardziej popularnych sposobów na spędzanie czasu wolnego. W Polsce liczba osób aktywnie łowiących ryby waha się od 1,5 do 2 milionów. Dlaczego wędkarstwo cieszy się taką popularnością?

Dla miłośników natury lub osób, które od czasu do czasu potrzebują odpoczynku od zgiełku miasta, wędkarstwo będzie jedną z najlepszych rozrywek. Ryby można łowić w samotności lub w towarzystwie. Rodziny szukające pomysłu na weekendowy wypad, z chęcią decydują się na wyjazd nad akweny wodne, gdzie można wędkować. Polacy swoje przygody z wędkarstwem zaczynają w dzieciństwie i przekazują doświadczenie z pokolenia na pokolenie. Łowienie ryb zyskuje na atrakcyjności również ze względu na niskie koszty.

Czy żeby łowić ryby trzeba mieć ukończone 18 lat?

Osoby młode, zainteresowane wędkarstwem, nie muszą czekać na ukończenie 18 lat. Łowienie ryb można zacząć w każdym wieku, jednak nie należy bagatelizować przepisów obowiązujących wszystkich wędkarzy. Warto również wyrobić kartę wędkarską, by nie dostać mandatu za łowienie ryb.

Ile kosztuje sprzęt wędkarski?

Zakup sprzętu wędkarskiego dla początkującego wędkarza nie będzie drogą inwestycją. Zestawy, które umożliwią naukę łowienia i pozwolą na wyłowienie ryby kosztują ok. 100 zł. Oczywiście w przypadku, gdy hobby "pochłonie" wędkarza, konieczne będzie zakupienie lepszej wędki i akcesoriów.

Wędkarz musi znać przepisy

Łowienie ryb nie jest trudne, sprawia przyjemność i wciąż zyskuje na popularności. Niestety, osoby, który nie mają karty wędkarskiej oraz nie orientują się w zasadach ochrony i połowu ryb, przyczyniają się do komplikacji w ich rozmnażaniu. Każdy wędkarz chcący łowić ryby w wodach śródlądowych, powinien zdać egzamin i wyrobić kartę wędkarską, by nie dostać mandatu za łowienie ryb.

Ile kosztuje zezwolenie na łowienie?

Karta wędkarska to nie wszystko, co powinien mieć prawdziwy wędkarz. Ważnym dokumentem jest również zezwolenie na łowienie, którego koszt to od 250 do 500 zł. Polski Związek Wędkarski wykorzystuje wpłacone przez użytkowników wód pieniądze na ich zarybianie, rocznie jest to ok. 1600 ton. Pozostała część funduszy jest przeznaczana na ochronę i monitorowanie stanu czystości wód.

Czy karty wędkarskie zostaną zniesione?

W mediach coraz częściej pojawiają się informacje na temat zniesienia obowiązku posiadania karty wędkarskiej. Przeciwnicy tego pomysłu słusznie zauważają, że podjęcie takiej decyzji może doprowadzić do katastrofy ekologicznej, gdyż do łowienia ryb zabiorą się osoby, które nie miały z tym wcześniej styczności, a ich wiedza na temat wędkarstwa jest znikoma. Największym problemem może być wyławianie przez ludzi gatunków będących pod ochroną, co doprowadzi do ich całkowitego wyginięcia.

oprac. Justyna Czupryniak

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 10:12