Jednym z większych zagrożeń jest zaginięcie. Dlatego najlepiej na grzybobranie nie wybierać się w pojedynkę. Lepiej zaplanować wypad na grzyby w większym gronie. W przeciwnym razie należy powiadomić domowników, dokąd się wybieramy i być może udostępnić lokalizację. Powinniśmy także zapamiętywać charakterystyczne miejsca, aby odnaleźć drogę powrotną. Można na przykład zapisać numer drogi pożarowej. Bardzo często seniorzy zatracają zdolność określenia swojego położenia i nie mogą znaleźć wyjścia z lasu. Ważne, aby zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy z zainstalowaną aplikacją, która wskaże prawidłową trasę powrotu lub powerbank.
Grzybobranie z dziećmi
Jeśli grzyby zbieramy z dziećmi, musimy szczególnie zwrócić uwagę na ich lokalizację i bezpieczeństwo – chwila nieuwagi i malucha stracimy z oczu. Taka sama sytuacja jest z osobami starszymi, warto bacznie obserwować towarzystwo, czy nikt się nie oddala. Należy mieć również przy sobie leki, które przyjmujemy na stałe, wodę i coś do jedzenia. Lepiej nie zbierać grzybów w okolicy dróg, ponieważ wchłaniają one niebezpieczne dla zdrowia człowieka metale ciężkie.
Co zabrać ze sobą na grzybobranie?
Podczas zbierania grzybów dobrze jest być przygotowanym na wszystko. Należy uważać na niewybuchy oraz niewypały z okresu II wojny światowej. Nie wolno ich dotykać, w razie napotkania tego typu przedmiotów powinniśmy zadzwonić na numer alarmowy 112.
Zabieramy więc ze sobą:
- kurtkę przeciwdeszczową,
- wysokie nieprzemakalne obuwie,
- opaski z lokalizatorem GPS,
- spray na kleszcze i komary.
W przypadku zagubienia się w lesie, należy skontaktować się z policją pod numerem alarmowym 112. Najlepiej poszukać granitowego słupka granicznego, który pomoże ustalić lokalizację.
Jakie grzyby zbierać?
Zbierajmy te grzyby, co do których jesteśmy pewni, że są jadalne. Na jakie trzeba uważać? Przede wszystkim na grzyby z blaszkami u spodu kapelusza, bo te są trujące, a także na okazy ze spodem w kolorze różowym czy z czerwonym kapeluszem. Jadalne grzyby są od spodu gąbczaste, jak: borowiki, maślaki i podgrzybki. Niebezpieczne są grzyby z pierścieniem na trzonie, na przykład muchomory.
Angelika Drygas
Fot. envato elements