StoryEditorGwiazdy na wsi

Maciej Musiałowski kupił pałac w Domanicach! Jak się prezentują wnętrza?

07.11.2023., 18:00h
Nie każdy może być królewiczem, ale jest możliwe zostać właścicielem zamku, nawet w tych czasach. Z miłości do sztuki i piękna, z potrzeby spełniania marzeń – Maciej Musiałowski wszedł w posiadanie pięknego pałacu.

Gdzie znajdują się Domanice?

Domanice to urokliwa wieś w województwie dolnośląskim, w powiecie wrocławskim, w gminie Mietków. To właśnie tam znany aktor, Maciej Musiałowski kupił XVIII-wieczny pałac. Tym samym gwiazdor spełnił swoje wielkie marzenie.

Maciej Musiałowski zamieszkał na wsi

Maciej Musiałowski jest znany szerszej publiczności z ról w wielu filmach i serialach, jak: „Sala samobójców. Hejter”, „Chrzciny”, „Freestyle”, „Polot”, „Druga szansa”, „Kod genetyczny” oraz z nietuzinkowych kreacji teatralnych. Jest także laureatem Grand Prix Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Po nabyciu pałacu aktor zadeklarował, że będzie dbał o to wyjątkowe miejsce i je rozwijał, zarówno dla obecnych, jak i późniejszych pokoleń. Aktor w wywiadach wyznał, że zawsze chciał mieszkać w zamku.

Pałac w Domanicach

Pałac aktora to coś więcej niż piękne zabytkowe miejsce. Aktor zapragnął wykorzystać potencjał tej magicznej przestrzeni, aby propagować sztukę. Dlatego powołał do życia Fundację Rodziny Musiałowskich, której członkowie mają zarządzać zamkiem. To właśnie w nim powstanie konserwatorium i galeria sztuki.

Dzieje pałacu w Domanicach

Sporo komnat zostało już zaadaptowanych do zamieszkania. Wiele z nich czeka na odrestaurowanie. A jaka jest historia pałacu? – Przez wieki obiekt przebudowywano i powiększano; w XVI wieku był dużym wygodnym szlacheckim dworem, a od końca XVII wieku stał się reprezentacyjnym arystokratycznym pałacem. Rezydencja w Domanicach należała w tym czasie do znanych śląskich rodów Oppersdorffów, Seherr-Thossów i Tschirskich. Pałac nazywano zamkiem, co stanowiło wyraźne nawiązanie do ryceskich tradycji, usytuowania budowli i jej dawnej obronnej funkcji. Najbardziej znanym mieszkańcem domanickiej rezydencji był potomek pruskiego króla Fryderyka Wilhelma II – książę Fryderyk Wilhelm von Brandenburg – czytamy na stronie domanice-online.pl.

Festiwal Sztuk Zjednoczonych

W tym roku aktor wraz ze swoją rodziną zorganizował festiwal sztuki (Festiwal Sztuk Zjednoczonych) – trzydniową ucztę dla zmysłów 25-27 sierpnia 2023 roku. To właśnie w tym czasie w Domanicach pojawili się artyści, aktorzy, muzycy, pisarze, performerzy, projektanci, jogini. Na głównej scenie wystąpiła m.in. Magda Umer i Kayah.

Aktor zapowiedział, że takich imprez planuje więcej! Informacje będą ukazywały się na stronie internetowej www.domanicecastle.com.

image
Gwiazdy na wsi

Natasza Urbańska i Janusz Józefowicz mieszkają w dworku na wsi. Jak wygląda wnętrze domu?

Oprac. Angelika Drygas

fot. musialowskimaciej/Instragram

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 13:56