StoryEditorUpały na horyzoncie

Klimatyzacja w samochodzie latem – jak o nią zadbać, aby działała perfekcyjnie?

16.07.2023., 13:00h
Wysokie temperatury za oknem zmuszają do szukania ochłody w każdych okolicznościach. W samochodzie ratuje nas klimatyzacja. Zwłaszcza latem trzeba postarać się, aby nie zawodziła!

Stojące w słońcu auto nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur, wejście do wnętrza stanowi wtedy nie lada wyczyn. Zanim ruszymy z miejsca, należy chwilę odczekać, warto uchylić okna, aby wpuścić trochę powietrza. Klimatyzację należy uruchomić po kilku minutach, aby nie wywołać szoku termicznego. Wcześniej można włączyć nawiew.

Ważna zasada w korzystaniu z klimatyzacji

Kolejną wytyczną jest zasada 5 minut – czyli wyłączenie klimatyzacji (bez nawiewu) na 5 minut przed zgaszeniem silnika. W jakim celu? Chodzi o stopniowe zmienianie temperatury w aucie i dostosowanie organizmu do wyjścia na świeże, ale bardzo ciepłe powietrze. Takie rytuały przeciwdziałają także pojawieniu się pleśni czy grzybów (nie dochodzi do zawilgocenia).

Dlaczego w klimatyzacji są grzyby?

Pamiętajmy, że zanieczyszczona klimatyzacja jest bazą dla roztoczy, bakterii i grzybów, które powodują alergie, a nawet choroby układu oddechowego. Przez parownik, który jest głównym elementem klimatyzacji, przepływa powietrze, które jest następnie tam chłodzone i pompowane do wnętrza auta. Zbiera się w nim także woda, kurz, roztocza, mikroorganizmy, zarodniki grzybów, które mają tendencję do rozrostu. Stąd potrzeba regularnego czyszczenia tego układu.

image

Klimatyzacja w samochodzie latem

FOTO: Envato Elements

Prawidłowe użytkowanie klimatyzacji

Podstawowy katalog zasad korzystania z klimatyzacji w samochodzie:

  • postaw na regularne włączanie klimatyzacji, nawet jeśli jej nie potrzebujesz przez dłuższy czas – należy włączać ją przynajmniej raz w tygodniu,
  • gdy używasz klimatyzacji, zamykaj okna,
  • nawiew nie powinien być skierowany prosto na pasażerów,
  • latem ustaw temperaturę w aucie o około 6- 8ºC niższą niż na zewnątrz,
  • przed włączeniem klimatyzacji przewietrz wnętrze samochodu.

Warto regularnie kontrolować kondycję klimatyzacji, inwestując w profesjonalny serwis, co najmniej raz w roku lub co 10 tysięcy przejechanych kilometrów. Chodzi o sprawdzenie poprawności działania systemu, jego szczelności, a także wskazane jest np. ozonowanie w celu usunięcia z układu pleśni, bakterii i grzybów lub zastosowanie nowoczesnej metody ultradźwiękowej. W trakcie przeglądu specjaliści sprawdzą stan osuszacza oraz ilość czynnika chłodzącego i w razie potrzeby go uzupełnią.

Symptomy niesprawnej klimatyzacji:

  • nieprzyjemny zapach po jej uruchomieniu,
  • dziwne dźwięki,
  • parujące szyby,
  • występowanie typowych dla alergii objawów po wejściu do auta: pieczenie i świąd oczu, katar, kaszel, chrypka,
  • nieskuteczne chłodzenie.

Jaka jest najlepsza temperatura w aucie?

Optymalna temperatura w czasie jazdy to około 19 - 22°C. W takich warunkach kierowca ma możliwość dobrego skupienia i manewrowania. Warto wspomnieć, że prowadzący powinien kontrolować temperaturę otoczenia, aby różnica wynosiła około 10°C.

image
Seicento powraca!

Kultowy Seicento znów będzie produkowany w Polsce! Nowy Fiat 600 będzie elektrykiem

Manualna czy elektryczna?

W nowszych autach montowana jest klimatyzacja automatyczna, która jest dużo wygodniejsza od tej manualnej. W tej drugiej kierunek oraz siłę nawiewu musimy ustawić ręcznie za pomocą pokręteł. Pierwsza wymaga jedynie kilku kliknięć i gwarantuje szybsze dochodzenie do optymalnej temperatury. Ta zaleta jest nieoceniona zwłaszcza w upalne dni. 

Oprac. Angelika Drygas

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. marzec 2024 23:59