StoryEditorMOTO

Do 3 tys. zł mandatu za nieodśnieżony samochód. Za co jeszcze można dostać karę?

29.11.2023., 16:30h
Zima to czas, gdy nasze drogi stają się niebezpieczne nie tylko ze względu na śliską nawierzchnię, ale także z powodu zalegającego śniegu na pojazdach. Obowiązek odśnieżania samochodu spoczywa na kierowcy, a zaniedbania w tej kwestii mogą zakończyć się nie tylko mandatem, ale także poważnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego.

Śnieg na aucie? Za to grożą konsekwencje finansowe

Zgodnie z przepisami prawa, kierowca jest zobowiązany do usuwania śniegu z samochodu, zwłaszcza z maski i dachu. Nie tylko zaniedbanie tego obowiązku grozi mandatem, ale może również stanowić realne zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze. Kawałki lodu czy śniegu, odpadające z pojazdu, stwarzają poważne ryzyko dla innych kierowców, mogąc zmusić ich do gwałtownego hamowania, co w przypadku większych prędkości może skończyć się tragicznie.

Jak w czołgu

Niezwykle niebezpieczne są również częściowo odśnieżone szyby samochodu. Kierowcy, którzy w pośpiechu ograniczają się do odśnieżenia tylko tej części przedniej szyby, która mieści się na wysokości ich oczu, narażają nie tylko siebie, ale także innych uczestników ruchu drogowego. Takie podejście do odśnieżania samochodu sprawia, że pole widzenia jest praktycznie zerowe, co może prowadzić do tragicznych w skutkach sytuacji, zwłaszcza w kontekście pieszych na drodze.

Co musi być odśnieżone?

Policjanci przypominają, że zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu musi być odpowiednio wyposażony i utrzymany, tak aby nie stwarzał zagrożenia dla bezpieczeństwa. Wszystkie elementy pojazdu, w tym tablica rejestracyjna, lusterka i klosze świateł, powinny być wolne od śniegu i lodu.

Śnieg i lód na aucie grozi mandatem

Kierowcy, którzy zaniedbają te obowiązki, mogą być ukarani mandatem o wartości do 3 tysięcy złotych. Dlatego warto poświęcić kilka dodatkowych minut przed podróżą, aby dokładnie oczyścić samochód z zalegającego śniegu i lodu.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie na drodze! Dbając o swoje i innych uczestników ruchu drogowego, poświęćmy kilka minut więcej na odpowiednie przygotowanie auta do podróży. Dzięki temu możemy razem zadbać o bezpieczne trasy na zimowych drogach.

Michał Czubak

fot. arch. policja.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 13:00