StoryEditorPrawo jazdy

Kierowcy są oburzeni obowiązkową wymianą bezterminowego prawa jazdy

13.03.2024., 12:00h
Bezterminowe prawa jazdy odchodzą do lamusa. Warto zapoznać się z nowymi regulacjami, ponieważ za prowadzenie pojazdu z nieważnym dokumentem można dostać srogi mandat! Kto musi wymienić prawo jazdy?

Bezterminowe prawa jazdy funkcjonowały przez wiele, wiele lat. Choć nie są wydawane już od 2013 roku, sporo osób posiada stary dokument, wierząc, że nie ma on daty ważności. Nic bardziej mylnego! Nowe przepisy stanowią inaczej – stare prawo jazdy trzeba zwrócić i wymienić na nowe.

Bezterminowe prawo jazdy

Nowy rodzaj prawa jazdy zaczął obowiązywać w naszym kraju od 19 stycznia 2013 roku, to wtedy zmieniły się przepisy dotyczące jego wydawania. Wszystko po to, aby dostosować regulacje do tych unijnych. To dlatego od tego czasu w Polsce nie wydaje się bezterminowego prawa jazdy. Można uzyskać je na maksymalnie 15 lat, oczywiście jeśli stan zdrowia kierowcy na to pozwala. Gdy potrzebna jest kontrola np. okulistyczna, prawo jazdy będzie miało krótszy termin ważności. To dlatego pewna część dokumentów straci ważność już w 2024 roku.

Wymiana bezterminowych praw jazdy

To obowiązek kierowców, którzy mają prawo jazdy wydane do 18 stycznia 2013 roku. To oni będą musieli wymienić dokument od 19 stycznia 2028 roku do 18 stycznia 2033 roku (po tym czasie już nie będzie osoby z bezterminowym prawem jazdy). Oczywiście, jeżeli kierowca nie wymieni bezterminowego prawa jazdy wcześniej, ponieważ na przykład zmienił nazwisko. Wymiana nie wiąże się z wizytą u lekarza, tylko z pójściem do urzędu. Obowiązek wykonania badań lekarskich mają ci kierowcy, którzy posiadają dokument z datą ważności. Wiele osób czuje się oszukanych, powołując się na to, że prawo nie działa wstecz. W tym przypadku nie ma zastosowania ta maksyma.

image
Wymiana opon

Kiedy wymienić opony zimowe na letnie? Podpowiadamy!

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2024 roku? 

Będą to te osoby, które zdobyły dokument po 18 stycznia 2013 roku i wymagają kontroli lekarskiej. Warto wiedzieć także, że pierwsze prawa jazdy wystawione na 15 lat są ważne do 2028 roku. Datę ważności dokumentu sprawdzamy na jego odwrocie. Wymiana prawa jazdy dotyczy kierowców, których prawo jazdy straciło ważność; jeśli kierujący zdobył kolejną kategorię; jeśli zgubił lub zniszczył dokument, wziął ślub, czy zmienił nazwisko.

Jak wymienić prawo jazdy?

Wymiana prawa jazdy wymaga wypełnienia wniosku o wydanie prawa jazdy i dostarczenie aktualnego zdjęcia. Niektóre osoby będą musiały donieść orzeczenie lekarskie. Trzeba mieć także przy sobie dowód osobisty. Należy dołączyć kopię aktualnego prawa jazdy i dowód opłaty. Koszt wydania nowego prawa jazdy to 100 zł. Na nowe prawo jazdy czeka się do 9 dni roboczych.

Brak ważnego prawa jazdy – kara

Warto wymienić stary dokument, ponieważ w razie kontroli policja ma prawo ukarać nas mandatem. Kodeks wykroczeń przewiduje, że "kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych". 

Angelika Drygas

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. lipiec 2024 04:55