Pora zimowa i letnia stwarza zupełnie inne warunki na drodze. Stąd zróżnicowanie na opony letnie i zimowe. Zimą warunki są niesprzyjające z powodu lodu na drogach, śniegu, błota i mrozu, latem zaś problemem bywa zbyt nagrzany asfalt. W każdej sytuacji opony powinny gwarantować idealną przyczepność.
Opony letnie a zimowe
Ogumienie zalecane w porze jesienno-zimowej jest wykonane z gumy z wyższą zawartością naturalnego kauczuku, są elastyczne, co przekłada się na lepsze prowadzenie w trakcie niskich temperatur. Taka opona jest bardziej miękka i przyczepna. Ma także sporo rowków, które niwelują utratę przyczepności opony podczas jazdy po mokrej nawierzchni oraz głębszy bieżnik, do którego dostaje się śnieg dodatkowo zwiększający przyczepność w czasie śnieżycy. Opony zimowe stosuje się zazwyczaj w temperaturach poniżej +7 C.
Opony letnie i zimowe
Opony letnie zakładamy, gdy temperatura sięga powyżej +7°C. Różnią się składem – są twardsze, ich guma jest dobra zarówno dla suchej i mokrej powierzchni. Mają mniej rowków. Gdy temperatura spada, zaczynają twardnieć i są bardziej kruche. Mają też większą powierzchnię styczności z drogą, co znacznie skraca drogę hamowania. Jak zachowają się zimowe opony latem? Za szybko się nagrzeją i zaczną się ścierać. To niestety wydłuży czas hamowania i może być przyczyną kolizji. Letnie ogumienie nie poradzi sobie z lodem czy śniegiem na drodze, zacznie twardnieć i pękać. W efekcie łatwiej stracić panowanie nad autem i wpaść w poślizg.
Opony zimowe a deszcz
Jesienią, kiedy jest sporo deszczu, lepiej sprawdzą się opony zimowe, ponieważ droga hamowania na oponach zimowych jest 11 metrów krótsza niż na letnich (odległość co najmniej dwóch samochodów klasy premium).
Kiedy wymienić opony na letnie?
Wskaźnikiem jest temperatura – gdy jej średnia wartość w ciągu doby przekracza +7°C, zmieniamy opony na letnie. Ważna jest jednak pora dnia korzystania z auta. Rankiem czy wieczorem, kiedy jest zimniej na dworze, występuje niższa temperatura niż ta w ciągu dnia. Lepiej chwilę dłużej pojeździć na tzw. zimówkach niż za wcześnie przesiąść się na opony letnie.
Wymiana opon a inne paramtery
Podczas zmiany opon warto skontrolować także zużycie bieżnika i stan gumy w oponach (pęknięcia, wybrzuszenia) oraz sprawdzić, czy opony są odpowiednio napompowane. Dobrze jest przeprowadzić konserwację chroniącą gumę, np. przed promieniami UV.
Ile kosztuje wymiana opon w 2024 roku?
Wymiana opon w tym roku to koszt od około 110 zł do 240 zł. Ceny zależą od warsztatu i jego lokalizacji oraz usługi, np. czy wymianie towarzyszy wyważenie kół. Ważny jest także rodzaj ogumienia, rozmiar opony, czy rodzaj felgi.
Angelika Drygas
fot. envato elements