StoryEditorZadbaj o swój rower

Jak przygotować rower do sezonu letniego? Poradnik dla zabieganych i spóźnialskich

Sezon rowerowy rozpoczął się już miesiąc temu. Na ulicach można spotkać coraz więcej rowerzystów. Dla zabieganych miłośników dwóch kółek, którzy rozpoczęcie sezonu rowerowego mają jeszcze przed sobą, przygotowaliśmy kilka porad dotyczących wiosennego przeglądu roweru.

Krok 1 – umyj rower

Rower, który spędził zimę w garażu, bez względu na to, czy był używany, czy też nie, będzie wymagał umycia. Do czyszczenia pojazdu wystarczy wiaderko z ciepłą wodą, płyn i gąbka. Warto zwrócić uwagę na to, z jakiego tworzywa jest wykonany pojazd i wypróbować dedykowane środki, np. do czyszczenia karbonu. Specjalne płyny zapobiegną osadzaniu się kurzu i zakonserwują pojazd. Najważniejsze, by w trakcie mycia zostały oczyszczone:

 • ramy,
 • łańcucha,
 • kasety,
 • przerzutek,
 • obręczy,
 • hamulców.

Po zakończeniu mycia warto uzupełnić wypłukany smar.

Krok 2 - sprawdź stan kół i opon

Jednym z najważniejszych elementów w budowie roweru są koła i opony. Przed wyruszeniem w pierwszą wyprawę warto sprawdzić, w jakim stanie po zimie są opony i czy nie skruszały. Ważnym aspektem w przeglądzie roweru jest również stan szprych i oraz piast, które należy wymienić, jeśli są niesprawne.

Krok 3 – stan linek i pancerzy

Jednym z elementów łączących przerzutki i hamulce mechaniczne z manetkami są linki wraz z chroniącymi je pancerzami. Przeglądając rower, należy sprawdzić, czy w czasie zimy nie doszło do ich rozciągnięcia lub naderwania. To bardzo ważne, by skontrolować stan tej części pojazdu, ponieważ w czasie jazdy niesprawne linki mogą nie zadziałać, a o wypadek nie jest trudno.

Krok 4 – regulacja przerzutek i hamulców

W trakcie przeglądu rowerowego nie można zapominać o regulacji przerzutek. Należy sprawdzić, czy biegi działają sprawnie. Jeżeli ta część pojazdu jest niesprawna, to łańcuch może haczyć o prowadnicę przedniej zmieniarki. Po przerzutkach warto skontrolować hamulce. Jeżeli te nie działają, należy udać się do serwisu rowerowego na ich naciągnięcie.

Przegląd roweru powinien obejmować również:

 • regularną wymianę: klocków, gdy korzysta się z hamulców szczękowych lub okładzin w przypadku modeli tarczowych.
 • oczyszczenie i odtłuszczenie tarcz w przypadku hamulców tarczowych.
 • odpowietrzenie układu w hamulcach tarczowych hydraulicznych.

Krok 5 – łańcuch

Jeżeli łańcuch w rowerze będzie niesprawny, to doprowadzi do uszkodzenia kasety i narazi właściciela na solidny wydatek, dlatego ważne jest, by w trakcie przeglądu sprawdzić:

 • stan przymiaru,
 • poziom zużycia koronek,
 • ogólny stan łańcucha.

Krok 6 – korba

W czasie przeglądu roweru po zimie nie należy zapominać o główce kierownicy i mechanizmie korbowym, które mogły ulec zużyciu. W tym czasie nie można zapominać o pozostałych śrubkach. Wszystkie części należy porządnie dokręcić, by w czasie jazdy nie doszło do ich całkowitego odkręcenia, a w następstwie do wypadku.

Krok 7 – pedały

Przygotowując rower do sezonu, nie można zapominać o wykonaniu przeglądu pedałów, których mechanizm w czasie zimy również mógł się poluzować.

Krok 8 – kierownica

Przygotowując rower do sezonu, należy pamiętać o przeglądzie kierownicy. Jej stery powinny działać sprawnie, by rowerzysta mógł się czuć bezpiecznie. Jeżeli coś jest nie tak, należy wyczyścić stery i nasmarować części.

Krok 9 – amortyzacja

Nie ma dobrej jazdy bez amortyzacji. Wiosenny przegląd roweru musi obejmować ich regulację, oczywiście, jeżeli jest w nie wyposażony.

Bezpieczna jazda na rowerze

Jazda na rowerze, choć z pozoru nie wydaje się niebezpieczna, niesie ze sobą spore ryzyko wypadku, dlatego każdy odpowiedzialny rowerzysta powinien zadbać o kask w czasie jazdy i odpowiednie oświetlenie pojazdu.

oprac. Justyna Czupryniak

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 22:38