StoryEditorCeny samochodów

Auta używane są coraz tańsze. Dlaczego?

29.03.2024., 14:00h
Coraz więcej klientów decyduje się na auta nowe lub prawie nowe. Co najczęściej wpływa na kupno modelu używanego? Czy spadki cen aut używanych są gwałtowne czy spokojne?

Rynek aut używanych

Analizując dane z centrów sprzedaży samochodów używanych w Warszawie i Krakowie firm ALD Automotive i LeasePlan, można zauważyć, że spadek cen aut używanych nie jest bardzo wyraźny, ale następuje od jesieni 2023 roku. Dzieje się tak, ponieważ dilerzy oferują coraz to lepsze rabaty na nowe egzemplarze i większą dostępność swoich marek. – Widzimy, że nasi klienci szczególnie interesują się samochodami, które zakończyły pierwszy okres trzyletniego wynajmu. Z tego względu najchętniej wybierane auta mają od 3 do 5 lat. Najwięcej sprzedanych i wynajętych modeli w 2023 roku miało przebieg w przedziale między 60 a 90 tys. km. Wybór tego rodzaju samochodów jest uzasadniony. Relatywnie niski przebieg pozwala kupującym cieszyć się niezawodnym autem jeszcze przez długi czas. Z racji nieodległej produkcji są one również wyposażone w inteligentne systemy i technologie, co sprawia, że stanowią atrakcyjną opcję dla klientów poszukujących nie tylko ekonomicznego, ale również nowoczesnego pojazdu – analizuje Marek Małachowski, dyrektor zarządzający ALD Automotive i LeasePlan Polska (cyt. za profitechnika.pl).

Jakie samochody były najchętniej kupowane w 2023 roku?

Bazując na statystykach ALD Automotive i LeasePlan Polska, widzimy, że w zeszłym roku klienci najczęściej decydowali się na takie marki, jak: VW Passat, Skoda Octavia oraz VW Golf. Wysokie pozycje zajęła również Toyota Corolla (czwarte miejsce) i Seat Leon – piąta pozycja. Widać wyraźnie modę na silnik benzynowy – na takie auta skusiło się 60 proc. klientów, na diesla ok. 30 proc., a hybrydę 10 proc. Jeśli chodzi o skrzynię biegów, to zarówno automaty, jak i modele z manualnym typem cieszyły się taką samą popularnością.

image
Ceny samochodów 
FOTO: Envato Elements

Wynajem samochodów używanych

Trendem nabierającym na znaczeniu jest oferta wynajmu aut używanych: – Wynajem to atrakcyjna forma korzystania z samochodu, która pozwala na uniknięcie dużych jednorazowych wydatków oraz nieplanowanych kosztów związanych z utrzymaniem i potencjalnymi naprawami. W przypadku wynajmu długoterminowego samochodów używanych, rata miesięczna jest zauważalnie niższa w porównaniu do wynajmu nowego auta. Oprócz niższych kosztów miesięcznych to także szybsza dostępność i często krótszy okres wynajmu, co zapewnia większą elastyczność. ALD Automotive i LeasePlan były jednymi z pierwszych firm, które dostrzegły tę potrzebę i wprowadziły ją na rynek – podkreśla Marek Małachowski (cyt. za profitechnika.pl).

image
Wymiana opon

Kiedy wymienić opony zimowe na letnie? Podpowiadamy!

Auto używane z salonu? Jakie wybrać?

Jest kilka ważnych parametrów, które warto wziąć pod uwagę. Oto one:

  • wersja i wyposażenie (udogodnienia, ilość funkcji, które wpływają na komfort i bezpieczeństwo),
  • udokumentowanie historii przebiegu – należy sprawdzić historię serwisową, duży przebieg w młodym samochodzie może świadczyć o częstej jeździe po szybkich drogach, które nie wpływają negatywnie na stan pojazdu,
  • system wspomagania kierowcy i kontroli jazdy,
  • nowe technologie, jak Apple Car czy Android Auto.

oprac. Angelika Drygas

fot. envato elements

Źródło: profitechnika.pl, ALD Automotive i LeasePlan

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. kwiecień 2024 19:02