StoryEditorAuta używane

Na rynek wtórny trafia coraz więcej tanich aut w kiepskim stanie technicznym

18.01.2023., 14:00h

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się auta tańsze, do 10 tys. zł. Eksperci z rynku samochodowego alarmują jednak, że mogą być to egzemplarze wadliwe i w złym stanie technicznym. Jak ustrzec się przed kupnem grata?

Rynek wtórny samochodów jest niezwykle atrakcyjny dla kupującego. Podczas gdy nowe auta są drogie i trzeba czekać na nie wiele miesięcy, starsze modele znajdziemy w lepszych cenach, a do tego od ręki. 

Trendy rynku wtórnego

Obecnie na rynku wtórnym dominują transakcje o niższej wartości. 42 proc. mieści się w przedziale 10–29 tys. zł, z kolei 24 proc. – mniej niż 10 tys. zł. To dane z raportu platformy Bidcar.pl. Wśród sprzedających jest nieco inaczej: do portfela 44 proc. wpadło mniej niż 10 tys. zł. Jaki jest wniosek? Coraz częściej do sprzedaży trafiają auta stare lub/i w wątpliwym stanie technicznym. Tego typu ogłoszenia są częste, dlatego należy być czujnym i zachować ostrożność, zwłaszcza gdy auta pochodzą z prywatnych ogłoszeń.

Impas na rynku aut używanych?

Z przeprowadzonych przez Bidcar.pl badań wynika, że aż 47 proc. ankietowanych kupiło samochód od obcej osoby prywatnej, co piąta osoba skorzystała z usług pośrednika, komisu samochodowego, natomiast co 10. kupiła od znajomego, członka rodziny, kogoś, kogo zna. 7 proc. ankietowanych wskazało, że dokonało zakupu samochodu przez internet. Zaletą rynku wtórnego jest możliwość negocjacji cen i rzecz jasna niższe ceny, co w dobie inflacji nabiera na znaczeniu.

– Kierowcy niechętnie teraz wymieniają samochody ze względu na utrudniony dostęp do nich, zarówno używanych, jak i nowych aut, przez co eksploatują je do momentu, kiedy rzeczywiście dalsza naprawa nie ma już sensu, nie mają na to czasu i ochoty ciągle zaprowadzać ten samochód do mechanika. Dane, które podaje Instytut SAMAR na temat samochodów sprowadzanych, jednoznacznie wskazują, że importujemy coraz starsze auta. Średni wiek to 13 lat, więc możemy się spodziewać, że w kolejnych miesiącach na rynku będzie bardzo dużo samochodów w gorszej kondycji – mówi Mateusz Laska, wiceprezes Bidcar.pl, platformy aukcyjnej samochodów używanych (czytamy w serwisie agencji Newseria Biznes).

Zagrożenia zakupu auta z rynku wtórnego  

Kupno samochodu z drugiej ręki może oznaczać kłopoty. Jeśli sami nie znamy się na motoryzacji i nie korzystamy z porad specjalistów z tej dziedziny, samochód będzie generował regularne wydatki. Z raportu „Rynek samochodów używanych w Polsce” wynika, że 77 proc. badanych jako największe zagrożenie postrzega ukryte (celowo bądź nie) wady samochodu. 68 proc. ankietowanych boi się niepełnej wiedzy na temat wypadków i awarii wybranego auta, a co trzeci ma dylematy związane z trafieniem na egzemplarz pochodzący z kradzieży. Nic dziwnego, około połowa zakupionych samochodów używanych miała wady ukryte. Nawet w co dziesiątym aucie usterki były bardzo kosztowne. Na szczęście, większość kupujących nabyło auta, które są jak najbardziej satysfakcjonujące.  

Widełki cenowe aut

– Największym zainteresowaniem cieszą się samochody w przedziale do 29 tys. zł. Aż 66 proc. ankietowanych wskazało, że na zakup samochodu przeznaczyło kwotę do tej wysokości. Co czwarta osoba przeznaczyła na samochód nawet mniej niż 10 tys. Podobna grupa kupiła samochód w przedziale między 30 a 49 tys. Co 10. transakcja to zakup powyżej 50 tys., a tylko jedna na 100 to zakup samochodu powyżej 100 tys. zł – analizuje Mateusz Laska.

image
Auta z drugiej ręki

Czy ceny samochodów używanych zaczną spadać?

– Ludzie przede wszystkim obawiają się tego, że niedokładnie zweryfikują stan techniczny samochodu, nie będą mieli fachowej wiedzy, aby rzetelnie ocenić, w jakiej kondycji jest auto. Dlatego na tym należy skupić swoją szczególną uwagę. Jeżeli rzeczywiście nie znamy się na samochodach, warto tę czynność przekazać niezależnym rzeczoznawcom, którzy będą mogli zweryfikować stan techniczny, albo skorzystać z platformy aukcyjnej samochodów używanych – podkreśla Mateusz Laska.

Jak kupić auto i nie żałować?

Choć około połowa sprzedawanych aut używanych jest warta mniej niż 10 tys. zł i na rynek wtórny może trafiać więcej egzemplarzy w złym stanie technicznym, da się zastosować pewne kroki, aby uniknąć rozczarowania. Jak podkreśla ekspert, warto wcześniej sprawdzić oferty na wielu portalach ogłoszeniowych i aukcjach internetowych, porównać i zweryfikować u specjalistów ceny wystawionych aut. Posiłkować się raportami rzeczoznawców, a w celu weryfikcji historii pojazdu skorzystać, np. z serwisu HistoriaPojazdu.gov.pl. – Weryfikujmy datę publikacji ogłoszenia. Jeżeli kupujemy w sezonie wiosennym, a na zdjęciach jeszcze widzimy resztki śniegu, to może znaczyć, że z samochodem jest coś nie tak. W tym czasie duże grono potencjalnych kupujących już odwiedziło tego sprzedającego i zweryfikowało stan pojazdu – podsumowuje ekspert.

Oprac. Angelika Drygas

Fot. envato elements

Źródło: Newseria Biznes

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 01:57