StoryEditorAGD w domu

Robot czy odkurzacz pionowy? Co się lepiej sprawdzi?

10.05.2023., 15:00h
Rynek AGD już jakiś czas temu zdominowały odkurzacze pionowe i roboty sprzątające. Każdy z nich przedstawia inne korzyści dla danego użytkownika.

Tradycyjne odkurzacze workowe powoli odchodzą do lamusa lub stanowią sprzęt tzw. pomocniczy. Nowe urządzenia wypierają te tradycyjne z prostej przyczyny – są dużo wygodniejsze w codziennym zastosowaniu i mają szereg ciekawych funkcji ułatwiających sprzątanie. Które z nich wybrać?

Robot czy odkurzacz pionowy?

Tak naprawdę wybór zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji, które są ściśle związane ze stylem życia domowników. Choć oba typy sprzętów mają pewne cechy wspólne, to nie sprawdzą się w takim samym stopniu w każdym domu. Pierwszą taką właściwością, widoczną na pierwszy rzut oka, jest brak kabla – cecha, która jest najbardziej pożądana. Dzięki temu możemy włożyć mniej wysiłku w sam proces odkurzania.

image

Odkurzacz pionowy łatwo zmienić w ręczny

FOTO: Envato Elements

Odkurzacz pionowy – zalety

Ten rodzaj urządzenia przyda się w domach z małymi dziećmi i/lub ze zwierzętami. Dlaczego? Z prostej przyczyny – przed odkurzaniem nie musimy składać wszystkich zabawek z podłogi, aby wypucować newralgiczne przestrzenie. Pionowa wersja ułatwia dotarcie w trudno dostępne miejsca i świetnie nadaje się na szybkie i doraźne sprzątanie, które zdarza się bardzo często, gdy jest w domu maluch czy zwierzak. Jakie są jego zalety?

  • Jest lekki, wygodny, można łatwo nim manewrować.
  • Wygoda – bezprzewodowe odkurzacze pionowe są bardzo wygodne w obsłudze, umożliwiają łatwe odkurzanie również pod meblami.
  • Jest kompaktowy i zajmuje mało miejsca, można go powiesić na ścianie.
  • Można go szybko i sprawnie zamienić na odkurzacz ręczny, którym posprzątamy samochód czy usuniemy niepodziewanie pojawiające się nieczystości.
  • Nowe modele są wyposażone w nowoczesny filtr powietrza eliminujący alergeny.
  • Do zestawu dołączone są funkcyjne elementy, np. elektroszczotki i inne przydatne końcówki.
image

Robot czy odkurzacz pionowy?

FOTO: Envato Elements

Odkurzacz pionowy – wady

Wadą tego urządzenia jest głośna praca, krótki czas odkurzania na jednym ładowaniu (w przypadku dużych domów może być problem z posprzątaniem wszystkich pomieszczeń), mniejsza moc ssąca w porównaniu do modeli tradycyjnych (można zastosować opcję turbo, jednak należy pamiętać o szybszym rozładowaniu sprzętu), wysoka cena i fakt, że odkurzacz pionowy wymaga naszego wysiłku (w przeciwieństwie do robotów sprzątających).

Roboty sprzątające – zalety

Największą zaletą jest ich bezobsługowość – wystarczy nacisnąć guzik i robot rusza do akcji (odkurzacz pionowy musimy obsługiwać samodzielnie). Odkurzacz tego typu programujemy i planujemy jego harmonogram pracy z wyprzedzeniem. Możemy wyjść z domu na czas pucowania podłóg. Po powrocie z pracy zastaniemy czyste powierzchnie. To świetny sposób na wyczyszczenie pomieszczeń o dużych metrażach, dodatkowo robot, gdy się rozładuje sam wraca do stacji ładowania, aby po krótkim czasie móc znowu działać. Ponadto, robotem można sterować z poziomu aplikacji. Jeśli wybierzemy model niski, o skąpych gabarytach to wjedzie pod łóżko czy szafę, aby odkurzyć te strefy. Robot sprzątający to urządzenie ciche i dyskretne, a także łatwe w przechowywaniu – zajmuje mało  miejsca.

image

Robot czy odkurzacz pionowy?

FOTO: Envato Elements

Roboty sprzątające – wady

Te typu sprzęt może być problematyczny w użytkowaniu, jeśli w domu jest sporo rzeczy na podłodze. Jego wydajność wzrasta, gdy przestrzeń jest dokładnie posprzątana i nie napotyka on zbyt wielu przeszkód. Ten rodzaj odkurzacza ma problem z narożnikami i miejscami, pod które nie wjedzie. Czasami trzeba się liczyć z małymi poprawkami. Może nie sprawdzić się w domu z wyższymi dywanami, ponieważ będzie miał problem, aby na nie wjechać. Inne wady: wysoka cena, ukierunkowanie tylko na jedną funkcję, stosunkowo niska moc ssania (w porównaniu do modeli klasycznych), a w przypadku gorszych czujników – możliwość lekkich zniszczeń mebli czy ryzyko upadku sprzętu ze schodów.

image
Łatwe sprzątanie

Roboty sprzątające: na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Przed zakupem warto więc wziąć pod uwagę specyfikę stylu życia, wiek domowników, rozstawienie mebli i częstotliwość generowanych zabrudzeń, a wtedy łatwiej będzie wybrać wymarzony model.

 

Aneglika Drygas

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. marzec 2024 09:59