Miód – czym tak naprawdę jest?
Zgodnie z definicją prawną: „oznakowany jako miód może być wyłącznie środek spożywczy, który jest naturalnie słodką substancją produkowaną przez pszczoły Apis mellifera z nektaru roślin lub wydzielin żywych części roślin, lub wydalin owadów wysysających żywe części roślin, zbieranych przez pszczoły, przerabianych przez łączenie specyficznych substancji z pszczół, składanych, odwodnionych, gromadzonych i pozostawionych w plastrach miodu do dojrzewania” – czytamy na gov.pl. Miód jest zatem naturalnym wytworem pracy pszczół i produktem nieprzetworzonym. Powinien spełniać wymagania jakościowe – nie może zawierać „innych składników żywności, w tym dozwolonych substancji dodatkowych, obcych jego składowi oraz innych organicznych lub nieorganicznych substancji obcych jego składowi”.
Co musi znaleźć się na etykiecie miodu?
Oto obowiązkowe informacje:
- nazwa (pełna nazwa rodzaju i odmiany miodu lub słowo miód),
- ilość netto,
- data minimalnej trwałości,
- warunki przechowywania,
- dane podmiotu odpowiedzialnego za jakość (producenta, pakującego, sprzedawcy),
- numer partii produkcyjnej,
- kraj pochodzenia, czyli informacja gdzie miód został zebrany.
Nieobligatoryjnie, producenci zamieszczają czasem informacje o wartości odżywczej, czy o pochodzeniu. Etykieta to nie miejsce, aby rozpisywać się na temat właściwości leczniczych miodu.
Kontrole miodu – co jest badane?
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) stoi na straży jakości miodu, który ląduje na polskich półkach sklepowych. Badana jest jego barwa, konsystencja, smak i zapach; parametry fizykochemiczne np. zawartość wody, fruktozy, glukozy, sacharozy, substancji nierozpuszczalnych w wodzie, przewodność właściwa, liczba diastazowa, zawartość HMF; zawartość pyłku przewodniego dla miodów nektarowych (określanych nazwą rośliny, której procentowa zawartość pyłku w miodzie występuje w znacznej przewadze) oraz znakowanie. Ponadto, np. Inspekcja Weterynaryjna kontroluje parametry związane z bezpieczeństwem i jakością zdrowotną miodu.
Kontrola IJHARS
W 2023 roku IJHARS przeprowadziła kontrolę graniczną 1 189 partii miodu, o łącznej masie 24 087,7 t. Owocem tej akcji było wydanie 5 zakazów wprowadzania miodu na polski rynek. Chodziło o 3 partie miodu z Chin, 1 – z Turcji i 1 partii miodu z Ukrainy.
Kontrole krajowe miodu
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła kontrole w latach 2022-2023 na rynku krajowym 179 podmiotów: 218 partii miodów w zakresie oceny organoleptycznej (nieprawidłowości w 11 partiach); 242 partie w zakresie oceny parametrów fizykochemicznych (nieprawidłowości w 23 partiach); 148 partii w zakresie analizy pyłkowej (nieprawidłowości w 36 partiach); 334 partie miodów w zakresie znakowania (nieprawidłowości w 127 partiach).
Kontrole miodu – jakie są najczęstsze nieprawidłowości?
Wśród kontrolowanych miodów zdarzają się takie, które dyskwalifikuje, m.in. nietypowy smak, obecność rozkruszka, czy dekstryn skrobiowych, zaniżona wartość liczby diastazowej lub proliny, zawyżona zawartość substancji nierozpuszczalnych w wodzie, zaniżona suma glukozy i fruktozy; obecność sztucznych barwników; brak przewagi procentowej zawartości pyłku rośliny, którą określono odmianę miodu, czy wprowadzanie konsumenta w błąd co do rodzaju i składu produktu.
Co warto wiedzieć o miodzie?
Naturalny miód na pewno skrystalizuje się w kilka miesięcy. Podgrzany miód może utracić swoje właściwości. Miód należy przechowywać w suchym miejscu, w temperaturze nie wyższej niż 18 stopni Celsjusza, miód w szkle chronimy przed działaniem promieni słonecznych. Dobrze przechowywany miód zachowuje właściwości do 36 miesięcy od miodobrania.
Oprac. Angelika Drygas
Fot. envato elements
Źródło: gov.pl