Szczypiorek – jakie ma właściwości?
Szczypiorek to bogate źródło witamin i składników mineralnych. Zawiera m.in. witaminy C, B1, B2, A, K, karoten, cenny kwas foliowy, magnez, luteinę, fosfor, żelazo, potas, sód, wapń. Ma dobroczynne działanie na proces trawienia, usprawniając perystaltykę jelit – w ten sposób zapobiega zaparciom. Wzmacnia układ odpornościowy i wspiera pracę wątroby, a także pęcherzyka żółciowego. Oczyszcza organizm z toksyn.
Szczypiorek – popularne rodzaje
Najczęściej spożywamy szczypiorek czosnkowy, który kwitnie na biało lub fioletowo. Jest cieniutki i bardzo drobny. Szczypior pochodzący z cebuli ma szersze liście i jest grubszy.
Jak pozbyć się zapachu szczypiorku z ust?
Najlepszy jest sok z cytryny, skórka z cytryny, kawa lub listek mięty. Niektórym osobom pomaga też jabłko czy natka pietruszki. Nie ma powodu, by rezygnować z tego wspaniałego warzywa z powodu dość intensywnej woni!
Szczypiorek – zasady przechowywania
Jeśli szczypiorek samodzielnie uprawiamy, najlepiej zjadać go na świeżo. Ten kupiony, gdy przeleży niezauważony w lodówce, szybko traci jędrność i staje się oklapnięty. Natychmiast marnieje, a do tego ma gorszy smak. Aby zachować jego formę i smak, wystarczy jeden sprytny trik! Przede wszystkim szczypiorek trzeba umyć i osuszyć, np. przy pomocy ręczników papierowych. Następnie wystarczy go wcześniej posiekać i przełożyć do szczelnie zamykanego szklanego pojemnika lub słoika, a wtedy zachowa swoje walory na dłużej. Najlepsza będzie szuflada przeznaczona do warzyw. Zabezpieczony w ten sposób, w optymalnych warunkach przetrwa nawet kilka dni. Ten sposób ma jeszcze jeden plus – podczas przyrządzania jajecznicy czy innego dania, szczypiorek będzie już gotowy do użycia.
Szczypiorek – forma podania
Szczypior zjadamy na surowo – w tej formie najlepiej smakuje i jest najbardziej wartościowy. Można dodawać go do jajek, pasty jajecznej, twarogu, do kanapki, sałatek, jako zwieńczenie smakowitych potraw.
Czy szczypiorek można mrozić?
Tak. Jednak zanim to uczynimy, należy go umyć i osuszyć za pomocą ręcznika papierowego. Następnie kroimy go i przekładamy do pojemnika lub woreczka strunowego..
Angelika Drygas
Fot. envato elements