Nietolerancja laktozy to dosyć częste zjawisko. Ma miejsce, gdy organizm ludzki nie produkuje laktazy – enzymu, który uczestniczy w rozkładzie laktozy znajdującej się w mleku. To rodzaj nadwrażliwości pokarmowej.
Nietolerancja laktozy – objawy
Łatwo je zauważyć, ale trudno powiązać z rzeczywistym problemem. Osoby cierpiące na nietolerancję laktozy skarżą się na: ból brzucha, biegunki, nudności, wymioty, wzdęcia i nadmierne wydzielanie gazów, a nawet trudności z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Te nieprzyjemne dolegliwości pojawiają się zwykle po spożyciu konkretnego produktu z laktozą. Najważniejszym zadaniem jest zdiagnozowanie problemu. Najlepiej skorzystać z pomocy lekarza lub dietetyka.
Przyczyny nietolerancji pokarmowych:
- niedobór lub całkowity brak laktazy,
- genetyka,
- zbyt wczesne urozmaicanie diety w dzieciństwie,
- stosowanie diety bezmlecznej,
- pasożyty,
- alergia na białko mleka lub soi,
- nadmiar higieny, co może prowadzić do zaburzenia działania systemu immunologicznego.
Gdzie znajdziemy laktozę?
Laktoza występuje przede wszystkim w mleku krowim, kozim i owczym. W takich produktach, jak: śmietana, maślanka, kefir, jogurty, sery żółte, lody, masło, sery dojrzewające, sery pleśniowe, ser feta, serki wiejskie, twarogi, serki homogenizowane, lody, mleko modyfikowane dla niemowląt, większość wędlin, słodycze, leki.
Co jeść w diecie bez laktozy?
Kiedyś dieta bez laktozy była wielkim wyzwaniem. Obecnie, rynek oferuje sporo produktów, które jej nie zawierają, a wciąż smakują niczym klasyczne nabiałowe rarytasy. Nowe menu wymagać będzie wprowadzenia konkretnych zamienników. Wszystko po to, aby organizm otrzymywał zalecaną dawkę witamin i mikroelementów. Należy spożywać artykuły bogate w wapń, który znajduje się również w takich produktach, jak:
- warzywa strączkowe,
- soja (tofu),
- natka pietruszki, brukselka, brokuły, jarmuż,
- kasza jęczmienna i gryczana,
- sardynki, szproty,
- pieczywo pełnoziarniste,
- figi, orzechy, migdały, słonecznik,
- kapusta i marchewka,
- płatki owsiane, otręby pszenne.
Produkty mleczne bez laktozy
Tak naprawdę nie trzeba wywracać do góry nogami całego jadłospisu. Warto skorzystać z alternatyw – produktów bez laktozy, jak:
- masło bez laktozy,
- mleko bez laktozy,
- sery bez laktozy,
- jogurty bez laktozy,
- mleczko i śmietana kokosowa lub bez laktozy,
-
sorbety.
Dieta bez laktozy, moda czy mus?
Symptomy nietolerancji laktozy powodują spory dyskomfort i pogarszają jakość życia. Eksperci wskazują, że skutkiem unikania laktozy może być całkowity zanik wytwarzania laktazy. Stąd nie zawsze jest konieczna całkowita rezygnacja ze spożywania produktów mlecznych. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej podaje, że: w praktyce posiłki w nietolerancji laktozy powinny być pozbawione słodkiego mleka. Można natomiast stosować mleko fermentowane w postaci kefirów czy mleka acidofilnego. Sery twarde dojrzewające (tj. cheddar, gouda, parmezan) praktycznie nie zawierają laktozy, dlatego na ogół są dobrze tolerowane przez osoby z nietolerancją tego cukru. Również w serach kremowych np. brie, fromage czy w serach topionych zwartość laktozy jest mniejsza w porównaniu np. do serów twarogowych.
Ponadto, czytamy, że: w cięższych przypadkach nietolerancji zalecane jest spożywanie produktów mlecznych nie zawierających laktozy (bezlaktozowych) oraz wykluczanie innych produktów mających w swoim składzie surowce pochodzące z mleka. Na rynku dostępne jest mleko bezlaktozowe, a także sery i inne produkty mleczne bez laktozy. Są one oznakowane napisem,,nie zawiera laktozy”.
Oprac. Angelika Drygas
Źródło: ncez.pzh.gov.pl
Fot. envato elements