StoryEditorDietetyczne święta

Przepisy i sposoby na Wigilię w wersji light, czyli świąteczne dania dla odchudzających się

16.12.2022., 12:00h

Tradycyjne dania wigilijne to prawdziwe bomby kaloryczne. Są pyszne, ale tuczące. Będąc na diecie, nie musimy z nich rezygnować. Wystarczy zastosować kilka zmyślnych trików, by zamienić te potrawy w nowoczesne smakołyki w wersji fit!

W święta nie musimy czuć przejedzenia, ciężkości i wzdęć. Nie musimy też spodziewać się kilku kilogramów więcej. Można przecież przygotować dietetyczne potrawy wigilijne, które są równie smaczne, a mają mniej tłuszczu i kalorii. Jakie zamienniki warto stosować, aby odchudzić tradycyjne dania bożonarodzeniowe?

Dietetyczne dodatki wigilijne

Aby zadbać o dobre zdrowie i piękną sylwetkę, dodajmy inne składniki. Zmiany mogą być niewyczuwalne, a kaloryka znacznie spadnie. Lżejsza wersja karpia, pierogów, zup czy ciast może przypaść do gustu osobom będącym na diecie odchudzającej, cukrzykom, sportowcom.

Jednym z gorszych sposobów na przyrządzanie świątecznych dań jest smażenie. Zwłaszcza ryb w panierce – ta technika sprawia, że ryba chłonie prawie cały tłuszcz, który jest niezwykle kaloryczny. Zamiast smażyć karpia czy inne ryby, lepiej upiec je w piekarniku lub przygotować na parze. Najlepiej zrezygnować z panierki, która generuje niepotrzebne kalorie. Można też wybrać specjalną patelnię, na której da się „smażyć” bez dodatku tłuszczu.

Karp z pieca: przyprawioną rybę najlepiej skropić sokiem z cytryny i umieścić ją w naczyniu żaroodpornym (należy lekko je natłuścić, np. oliwą). Pieczemy około 40 minut w 180 stopniach.

image
Wigilijny HIT!

Przepis na doskonały wigilijny barszcz czerwony na zakwasie z buraków

Kolejnym „wrogiem” diety jest śmietana. Na szczęście, na rynku dostępnych jest sporo pysznych i zdrowych jogurtów naturalnych bez dodatku cukru i z probiotykami, które z powodzeniem można dodać w miejsce tłustej śmietany. Barszcz zatem warto zabielić (jeśli już jest taka potrzeba), jogurtem. Ważne, aby nie dosładzać go cukrem, lepiej dodać więcej aromatycznych przypraw i ziół. Ewentualnie można zastosować ksylitol.  

Grzybową lepiej zagęścić kaszą, np. gryczaną i zabielić jogurtem lub mlekiem z niską zawartością tłuszczu. Do dań dobrze jest dodawać przyprawy i zioła, które podkręcą trawienie, np. pieprz, natkę pietruszki, majeranek.

Uszka i pierogi można przygotować na bazie mąki pszennej razowej, która jest mniej kaloryczna, a do tego ma sporo błonnika usprawniającego pracę całego układu pokarmowego. Ponadto, klusek lepiej nie podsmażać, tylko serwować prosto z wody. Pierogi można upiec także w piekarniku i nie dodawać do nich podsmażanej cebulki czy masła.

Śledzie są pożywne i zawierają kwasy omega, jednak są dość kaloryczne. Dlatego warto zrezygnować z zalewy olejowej i ze smażenia. Można przyprawić je sokiem z cytryny, dodać cebulkę i oliwę, a w przepisie na śledzie ze śmietany zastosować jogurt naturalny.

Słodkie w wersji light

Ciasta świąteczne też da się zaserwować w lżejszej wersji. Po pierwsze, rezygnujemy z posypek cukrem pudrem, lukrów, czy polewy czekoladowej. Po drugie, zamiast cukru dodajemy ksylitol, erytrol lub cukier kokosowy o niższym indeksie glikemicznym. Dobrym pomysłem jest również samodzielne przygotowanie świątecznego sernika na bazie chudego twarogu oraz jogurtu zamiast mascarpone. 

Dietetyczny sernik

Składniki:

  • 3 duże jaja, 
  • 650 gramów sera zmielonego
  • opakowanie budyniu bez cukru,
  • 3-4 łyżki słodzika.

Wykonanie: Żółtka i słodzik ubić na puszystą pianę, dodać budyń i wymieszać. Do masy stopniowo dodawać twaróg. Białka należy ubić na sztywną pianę i dodać do masy serowej. Delikatnie wymieszać. Piec przez około 60 minut, w 180 stopniach. Podawać z malinami lub innymi owocami.

image
FOTO: Envato Elements

Angelika Drygas

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 22:08