StoryEditorDieta seniora

Te produkty są wskazane dla osób starszych! Poznaj dietę dla seniora!

23.03.2023., 12:00h
W jadłospisie osób starszych nie powinno zabraknąć produktów wzmacniających odporność, działających na korzyść serca i wspierających kości. Dobrze zbilansowana dieta to podstawa dobrego samopoczucia i witalności.

To, co ląduje na talerzu, może nas wspierać lub osłabiać. W przypadku seniorów dieta ma podwójnie znaczenie – nie tylko przedłuża siły witalne, ale także pomaga uchronić przed rozwojem groźnych, przewlekłych chorób, jak nadciśnienie, osteoporoza, cukrzyca czy choroby serca. Dodatkowo wpływa na odpowiednią masę ciała i dobrostan psychiczny.

Senior – czego mu potrzeba?

Dobra dieta ma przede wszystkim zapewnić odpowiednią ilość i jakość składników odżywczych. To ważne, ponieważ seniorzy miewają problemy zdrowotne i borykają się z wieloma trudnościami. Cierpią często na niedobory białka i spadek masy mięśniowej, ich kości są podatne na urazy z powodu braku witaminy D, jeśli nie dostarczają organizmowi witaminy C są podatni na infekcje sezonowe, zaburzone wchłanianie wapnia skutkuje osteoporozą i próchnicą, serce cierpi zaś, gdy pojawia się niedobór magnezu.

Warzywa podstawą diety seniora

Dlaczego spożywanie warzyw i owoców jest tak ważne? Chodzi o witaminy i mikrolementy, które zawarte są w tych produktach. Na przykład marchew jest bogactwem witaminy A i beta-karotenu, czyli przeciwutleniacza wspierającego zdrowie oczu. Akurat w przypadku osób starszych ta cecha jest niezwykle istotna. Cenny jest też potas (utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi), witamina C i K. W brokułach znajdziemy natomiast sulforafan, który działa przeciwnowotworowo. Poza tym brokuły są źródłem witaminy K i C. Czosnek reguluje poziom cukru we krwi i wspomaga zdrowie serca, normalizuje ciśnienie tętnicze. Co ciekawe, czosnek pomaga pozbyć się tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej.

image

Dieta seniora

FOTO: Envato Elements

Kolejnym cennym warzywem jest seler zawierający sporą dawkę witaminy C, fosforu i  witaminy K (odpowiada za krzepnięcie krwi). Warto też postawić na rzodkiewki, ponieważ obfitują w witaminy z grupy B oraz C, a także potas. Dzięki obecności izotiocyjanianów wykazują działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. Uwaga! Nie należy rozgotowywać warzyw, aby nie straciły swoich ważnych walorów prozdrowotnych. Dobrze jest też spożywać niektóre z nich na surowo. Można posiłkować się tarką, wówczas będą przyjemniejsze do pogryzienia.

Zbilansowany jadłospis seniora powinien zawierać:

 • produkty zbożowe, najlepiej pełnoziarniste, razowe,
 • warzywa i owoce,
 • chude produkty mleczne
 • tłuszcze pochodzenia roślinnego,
 • orzechy i nasiona,
 • awokado,
 • ryby,
 • jaja,
 • chude białe mięso,
 • nasiona roślin strączkowych,
 • co najmniej 2 litry płynów na dobę.

Należy ograniczać czerwone mięso i przetworzone produkty mięsne (wędliny).

image
Śpij zdrowo!

Dieta na dobry sen. Jakie produkty i kiedy jeść?

Przygotowanie potraw dla seniora

Wskazane metody to: gotowanie, duszenie, ale bez obsmażania, pieczenie bez dodatku tłuszczu, w pergaminie, naczyniach żaroodpornych. Warto też redukować ilość soli dodawanej do potraw, można ją zastąpić ziołami!

Dieta dla seniora

W serwisie pacjent.gov.pl czytamy, że najlepszą dietą dla osób starszych jest DASH (ang. Dietary Approches to Stop Hypertension), czyli dieta rekomendowana w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia tętniczego. Opiera się ona na produktach o jak najmniejszym stopniu przetworzenia: warzywach i owocach, pełnoziarnistych produktach zbożowych, niskotłuszczowym nabiale, tłuszczach pochodzenia roślinnego (oleje roślinne, awokado, orzechy, nasiona i pestki). Seniorzy powinni jeść więcej ryb i roślin strączkowych. Co ograniczamy? Czerwone mięso oraz drób, słodycze i napoje zawierające cukier, dania typu instant, słodkie i słone przekąski.

image

Dieta seniora

FOTO: Envato Elements

Zalety diety DASH:

 • zmniejszenie poziomu glikemii i stężenia insuliny na czczo we krwi,
 • przeciwdziała otyłości,
 • poprawia kondycję,
 • zmniejsza ryzyko zachorowania na przewlekłe choroby.

Jak skorzystać z diety?

Warto skorzystać z darmowej pomocy specjalistów:

Angelika Drygas

Fot. envato elements

Źródło informacji: pacjent.gov.pl, PAP Media Room

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. lipiec 2024 03:12