To, co ląduje na talerzu, może nas wspierać lub osłabiać. W przypadku seniorów dieta ma podwójnie znaczenie – nie tylko przedłuża siły witalne, ale także pomaga uchronić przed rozwojem groźnych, przewlekłych chorób, jak nadciśnienie, osteoporoza, cukrzyca czy choroby serca. Dodatkowo wpływa na odpowiednią masę ciała i dobrostan psychiczny.
Senior – czego mu potrzeba?
Dobra dieta ma przede wszystkim zapewnić odpowiednią ilość i jakość składników odżywczych. To ważne, ponieważ seniorzy miewają problemy zdrowotne i borykają się z wieloma trudnościami. Cierpią często na niedobory białka i spadek masy mięśniowej, ich kości są podatne na urazy z powodu braku witaminy D, jeśli nie dostarczają organizmowi witaminy C są podatni na infekcje sezonowe, zaburzone wchłanianie wapnia skutkuje osteoporozą i próchnicą, serce cierpi zaś, gdy pojawia się niedobór magnezu.
Warzywa podstawą diety seniora
Dlaczego spożywanie warzyw i owoców jest tak ważne? Chodzi o witaminy i mikrolementy, które zawarte są w tych produktach. Na przykład marchew jest bogactwem witaminy A i beta-karotenu, czyli przeciwutleniacza wspierającego zdrowie oczu. Akurat w przypadku osób starszych ta cecha jest niezwykle istotna. Cenny jest też potas (utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi), witamina C i K. W brokułach znajdziemy natomiast sulforafan, który działa przeciwnowotworowo. Poza tym brokuły są źródłem witaminy K i C. Czosnek reguluje poziom cukru we krwi i wspomaga zdrowie serca, normalizuje ciśnienie tętnicze. Co ciekawe, czosnek pomaga pozbyć się tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej.
Kolejnym cennym warzywem jest seler zawierający sporą dawkę witaminy C, fosforu i witaminy K (odpowiada za krzepnięcie krwi). Warto też postawić na rzodkiewki, ponieważ obfitują w witaminy z grupy B oraz C, a także potas. Dzięki obecności izotiocyjanianów wykazują działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. Uwaga! Nie należy rozgotowywać warzyw, aby nie straciły swoich ważnych walorów prozdrowotnych. Dobrze jest też spożywać niektóre z nich na surowo. Można posiłkować się tarką, wówczas będą przyjemniejsze do pogryzienia.
Zbilansowany jadłospis seniora powinien zawierać:
- produkty zbożowe, najlepiej pełnoziarniste, razowe,
- warzywa i owoce,
- chude produkty mleczne
- tłuszcze pochodzenia roślinnego,
- orzechy i nasiona,
- awokado,
- ryby,
- jaja,
- chude białe mięso,
- nasiona roślin strączkowych,
- co najmniej 2 litry płynów na dobę.
Należy ograniczać czerwone mięso i przetworzone produkty mięsne (wędliny).
Przygotowanie potraw dla seniora
Wskazane metody to: gotowanie, duszenie, ale bez obsmażania, pieczenie bez dodatku tłuszczu, w pergaminie, naczyniach żaroodpornych. Warto też redukować ilość soli dodawanej do potraw, można ją zastąpić ziołami!
Dieta dla seniora
W serwisie pacjent.gov.pl czytamy, że najlepszą dietą dla osób starszych jest DASH (ang. Dietary Approches to Stop Hypertension), czyli dieta rekomendowana w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia tętniczego. Opiera się ona na produktach o jak najmniejszym stopniu przetworzenia: warzywach i owocach, pełnoziarnistych produktach zbożowych, niskotłuszczowym nabiale, tłuszczach pochodzenia roślinnego (oleje roślinne, awokado, orzechy, nasiona i pestki). Seniorzy powinni jeść więcej ryb i roślin strączkowych. Co ograniczamy? Czerwone mięso oraz drób, słodycze i napoje zawierające cukier, dania typu instant, słodkie i słone przekąski.
Zalety diety DASH:
- zmniejszenie poziomu glikemii i stężenia insuliny na czczo we krwi,
- przeciwdziała otyłości,
- poprawia kondycję,
- zmniejsza ryzyko zachorowania na przewlekłe choroby.
Jak skorzystać z diety?
Warto skorzystać z darmowej pomocy specjalistów:
- wejdź na portal Narodowego Funduszu Zdrowia z dietami,
- zarejestruj się,
- podaj swoją wagę, wzrost, wiek oraz aktywność fizyczną,
- kliknij „Sprawdź”.
Angelika Drygas
Fot. envato elements
Źródło informacji: pacjent.gov.pl, PAP Media Room