StoryEditorBack to school

Twoje dziecko wraca do szkoły? Zadbaj o jego żywienie i ruch

29.08.2023., 14:00h
Powrót dzieci do szkoły zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim – nowe wyzwania i zajęcia pozalekcyjne. Ważne jest, żeby nasze pociechy miały energię i zdrowie na każdą nową aktywność. Możemy im to zapewnić, jeśli odpowiednio zadbamy o ich dietę i ruch. Jak to zrobić?

Dlaczego warto dbać o zbilansowaną dietę dziecka?

Dobrze dobrana do dziecka dieta to podstawa jego rozwoju i zdrowia. Zadbanie o prawidłowe żywienie zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy zębów, chorób układu krążenia i układu pokarmowego oraz cukrzycy. Dodatkowo, już od najmłodszych lat kształtujemy dobre nawyki żywieniowe, co wpływa na utrzymanie dobrego stanu zdrowia w dorosłym życiu.

Aktywność dziecka – sport ważny w ciągu dnia

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby dzieci w wieku szkolnym spędzały w ciągu dnia trzy godziny aktywnie, z czego jedna godzina powinna być poświęcona na umiarkowaną bądź intensywną aktywność, czyli np. bieganie, skakanie na skakance bądź pływanie. Dodatkowo, warto zadbać, aby dzieci ćwiczyły główne grupy mięśniowe przynajmniej trzy razy w tygodniu. Do tych zaleceń idealnie pasuje zapisanie dzieci na zajęcia pozalekcyjne, które polegają na aktywności.

image

Jak wesprzeć małego sportowca dietą?

FOTO: Envato Elements

Przy wyborze takich zajęć powinniśmy kierować się wyłącznie preferencjami dziecka. Ważne jest, aby była to zabawa, a nie przykry obowiązek. Pomóc może obserwacja młodszego dziecka podczas zabawy. Możemy zauważyć, czy woli bawić się z kolegami i koleżankami czy samo, a może woli biegać czy wspinać się po drzewach. Dzięki temu dobranie aktywności dla malucha będzie prostsze, a szanse na to, że trafimy w dziesiątkę się zwiększą.

Jak wesprzeć małego sportowca dietą?

Jeśli dziecko spełnia zalecenia WHO, obowiązują je standardowe zalecenia żywieniowe, czyli takie, które są ilustrowane przez talerz zdrowego żywienia. Możliwe jednak, że mamy w domu wyjątkowo ruchliwego brzdąca, który spędza na podwórku dużo czasu, a jego treningi będą trwały więcej niż zalecane minimum. Wtedy trzeba odpowiednio rozszerzyć jego jadłospis.

Im więcej godzin dziecko spędza na treningach, im są one bardziej intensywne, tym więcej będzie potrzebowało energii z posiłków – tłumaczy Małgorzata Jackowska, dietetyczka dziecięca i ekspertka kampanii „Jedz owoce i warzywa – w nich największa moc się skrywa!”.

image
Ważne rady

Pierwszy dzień w przedszkolu – jak przygotować dziecko do zmiany?

Rozszerzenie jadłospisu aktywnego dziecka zapewni mu energię potrzebną do wykonywania wszystkich ćwiczeń. W dodatku pomoże mu utrzymać odpowiednią wagę i zdrowie, dzięki dostarczaniu odpowiednich składników odżywczych. Nie zapomnijmy o wodzie, która jest równie potrzebna do zdrowego rozwoju. Na nadchodzący rok szkolny warto zaopatrzyć nasze dziecko w dobrej jakości bidon.

Dieta dziecka – zbuduj dziecku zbilansowany jadłospis

Duża aktywność fizyczna zwiększa zapotrzebowanie na kalorie zawarte w posiłku. Jak wyjaśnia ekspertka, pod uwagę trzeba wziąć wiek, płeć, wzrost i masę ciała dziecka. 12-letni chłopiec, który trenuje sześć razy w tygodniu może potrzebować 200 kcal więcej niż dziewczynka o podobnym wieku i aktywności.

image

Jak wesprzeć małego sportowca dietą?

FOTO: Envato Elements

Trzeba zadbać również o składniki odżywcze. Za zwiększeniem aktywności idzie potrzeba zwiększenia zapotrzebowania na białko, żelazo, wapń, witaminy D, B6 i C. Warto dostarczać je w zróżnicowanych posiłkach. Dietetyczka radzi, żeby włączyć do codziennej diety produkty pełnoziarniste, orzechy, produkty mleczne, mięso i jajka. Trzeba zadbać również o dostateczną ilość warzyw i owoców: bakłażana, szpinak, brokuły, warzywa korzeniowe i strączkowe, gruszki, jabłka i winogrona. Warto postawić na sezonowe owoce i warzywa, ponieważ będą najtańsze i smaczne.

Dieta dziecka – „przemyć” warzywa i owoce do diety dziecka

Wiele dzieci nie lubi warzyw i owoców. Można je jednak sprytnie przemycić w postaci soków, koktajli, placuszków warzywnych, a nawet wegetariańskich burgerów z warzyw. Sprzymierzeńcem w tej walce może okazać się blender, dzięki któremu dzieci nie będą w stanie zauważyć pojedynczych warzyw w zupie bądź w placuszkach. Koktajle są również bardzo dobrym sposobem na zwiększenie kaloryczności bez zwiększania objętości posiłków dziecka. Szczególnie przyda się to w przypadku niejadków, którym ciężko będzie utrzymać regularność posiłków.

Stopniowo zmieniaj dietę dziecka

Jeśli dziecko wcześniej nie jadło odpowiedniej ilości warzyw i owoców, ich nagłe wprowadzenie może skończyć się problemami z jelitami, np. wzdęciami czy uczuciem ciężkości. Poza tym, nagła zmiana nawyków żywieniowych może spotkać się z buntem ze strony dzieci. Dlatego ważny jest czas i stopniowe zmienianie jadłospisu. Dużą pomocą będzie, jeśli wszyscy domownicy zastosują się do nowych zasad. Jeśli będziemy cierpliwi, zmiana będzie możliwa i wesprzemy małych sportowców w rozwoju.

Oprac. Sandra Matus

Fot. envato elements

Źródła. Materiały prasowe "Jedz owoce i warzywa – w nich największa moc się skrywa!", dietetycy.org

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 12:15