Jedną z głównych zasad bezpiecznego przechowywania żywności jest jednokrotne zamrażanie – raz rozmrożonego mięsa nie należy ponownie zamrażać. Takie praktyki grożą zatruciem pokarmowym spowodowanym przez salmonellę.
Rozmrażanie mięsa – częsty błąd
Bardzo wiele osób po wyjęciu mięsa z zamrażarki przekłada je na blat i tak zostawia przez wiele godzin. To niestety bardzo poważna nieprawidłowość – w temperaturze pokojowej dochodzi do namnażania bakterii i innych mikroorganizmów niebezpiecznych dla ludzkiego organizmu. Pozostawianie mięsa na blacie jest również mało higieniczne, tak sam jak jego płukanie – rozpryskująca się woda sprzyja roznoszeniu zarazków, a ponadto w zlewie mogą pozostawać cząstki mięsa, które szybko zaczną się psuć.
Rozmrażanie mięsa w gorącej wodzie
Kolejną niewskazaną metodą jest rozmrażanie mięsa w gorącej wodzie. To środowisko sprzyjające gromadzeniu się bakterii. Temperatura nie powinna być wyższa niż 4 stopnie Celsjusza. Uwaga! Nie należy stosować jednej deski do krojenia i mięsa, i warzyw – pozostałości po produktach odzwierzęcych, które nie są poddane obróbce cieplnej, nie powinny dostać się do przewodu pokarmowego. Najbardziej higieniczne są deski szklane, które łatwo się myje, a brud nie wsiąka w powierzchnię.
Zamrażanie mięsa
W jaki sposób zamrażamy mięso? Dobrze jest przełożyć je do opakowania foliowego z jak najmniejszą ilością powietrza. Świetnie sprawują się woreczki z suwakiem lub opakowania próżniowe. Wkładając mięso do zamrażarki, najlepiej opisać je karteczkami z odpowiednią datą, wtedy łatwiej o orientację. Jeśli po rozmrożeniu produkt ugotujemy lub usmażymy, możemy ponownie go zamrozić.
Rozmrażanie mięsa – najlepsza metoda
Najbezpieczniejszym sposobem jest przełożenie mięsa z zamrażarki do lodówki. Jedynym minusem tej techniki jest długi czas oczekiwania na efekt – nawet kilkanaście godzin. Warto wcześniej zaplanować menu tygodniowe, dzięki czemu łatwiej się zorganizować i wcześniej wstawić mięso do lodówki – najlepiej na noc. Rozmrożone mięso można przechowywać jeszcze do dwóch dni lub przyrządzić z niego potrawę, np. gulasz, który z powodzeniem poczeka na swoją kolej.
Rozmrażanie mięsa w mikrofalówce
Najszybszą formą jest wykorzystanie mikrofalówki z funkcją defrost. Nie należy umieszczać w niej mięsiwa w plastikowych czy piankowych opakowaniach. Średnio wystarczy kilkanaście minut, aby produkt był gotowy do dalszej obróbki.
Rozmrażanie mięsa w zimnej wodzie
Najistotniejsza jest temperatura wody – używamy tylko zimnej i co ważne, wymieniamy ją co około pół godziny. W wysokiej temperaturze szybko wzrasta liczba groźnych dla zdrowia drobnoustrojów. Ciekawym sposobem jest wykorzystanie woreczków. Jak je zastosować? Umieszczamy mięso w szczelnie zamkniętym worku i wkładamy je do pojemnika z zimną wodą. Zmieniamy, gdy zrobi się cieplejsza. Dzięki temu mięso będzie jędrne i nierozmoczone. Ważne, aby worek był dokładnie zamknięty, usuwamy z niego nadmiar powietrza.
Czas mrożenia mięsa:
- wołowina i cielęcina od 6 do 8 miesięcy,
- boczek do miesiąca,
- dziczyzna 3-4 miesiące,
- wieprzowina do 6 miesięcy,
- mięso mielone do 2 miesięcy,
- schabowe do 6 miesięcy,
- drób i ryby 3 miesięcy.
Angelika Drygas
Fot. envato elements