Co zrobić ze starego chleba?
Pieczywo to jeden z tych produktów, które w okresie świątecznym zdarza się nam kupować w nadmiarze. Później w natłoku mięs i sałatek okazuje się, że nie sięgamy po chleby czy bułki. Po zakończeniu celebracji otwieramy więc chlebak i okazuje się, że mamy do dyspozycji stertę nieświeżego już pieczywa. Co z nim zrobić?
Jeżeli zadziałamy w porę, nadmiarowe pieczywo można z łatwością zostawić na później. Wystarczy zamrozić je, póki jest jeszcze świeże. Jeżeli kupujemy chleby i bułki dobrej jakości, ten proces w żaden sposób im nie zaszkodzi.
Pieczywo, o którym zapomnieliśmy w natłoku pysznych świątecznych dań i zdążyło obeschnąć, nie nadaje się do mrożenia. Nie oznacza to jednak, że trzeba je wyrzucić! Jeżeli chleb nie spleśniał, znajdą się dla niego liczne wykorzystania w kuchni.
Odsmażanie chleba na słodko i na słono
Najprostszy sposób na uratowanie podsuszonego chleba to odsmażenie go w jajku. Można przygotować tę przekąskę w wersji na słono i na słodko - ta druga to dobry sposób, by uratować suchą chałkę czy mleczne rogale.
Do odsmażanego chleba potrzebne będą:
- 2 roztrzepane jajka,
- 2 łyżki mleka,
- sól i pieprz,
- tłuszcz do smażenia.
Roztrzepane jajka łączymy z mlekiem, przyprawiamy i w tej masie obtaczamy suchy chleb. Następnie smażymy na patelni aż się zarumieni. Do wersji słonej można dodać także ulubione przyprawy, np. posiekany czosnek.
W wersji słodkiej sól i pieprz należy zastąpić cynamonem i gałką muszkatołową. Można dodać także cukier waniliowy, ale jeżeli pieczywo jest słodkie samo w sobie (np. chałka), lepiej z tego zrezygnować. Przygotowanie dania wygląda dokładnie tak samo, jak w przypadku wersji słonej.
Jak zrobić zapiekankę z chleba?
Inny pomysł na uratowanie chleba oraz zalegających w lodówce warzyw to zrobienie z nich smacznej zapiekanki.
Składniki:
- czerstwy chleb,
- dowolne warzywa, np. pieczarki, cebula, papryka,
- 2 jajka,
- 2 łyżki śmietany,
- sól i pieprz,
- ulubione przyprawy,
- starty żółty ser lub mozzarella.
Przygotowanie:
Suchy chleb ułóż na dnie naczynia żaroodpornego. Następnie dodaj warstwę złożoną z pokrojonych warzyw. W miseczce roztrzep jajka i wymieszaj je ze śmietaną. Dodaj sól i pieprz oraz ulubione przyprawy. Masą jajeczną zalej chleb i warzywa. Po wierzchu posyp zapiekankę startym serem lub ułóż plastry mozzarelli. Piecz przez ok. 20 minut w 180 stopniach Celsjusza.
Więcej pomysłów na wykorzystanie suchego chleba znajdziesz tutaj: Jak uratować czerstwy chleb? Poznaj proste triki!
Wielkanocne zero waste: co zrobić z nadmiarem ugotowanych jajek?
Każde święta mają swoje charakterystyczne potrawy. W przypadku Wielkanocy są to zdecydowanie jajka, których zdarza się ugotować nieco za dużo. Jak je wykorzystać, gdy na wersję z majonezem nie możemy już patrzeć? Uniwersalne rozwiązanie to pasty do kanapek! Da się je zrobić niemal ze wszystkiego, więc to sposób na wykorzystanie również innych resztek, np. rzeżuchy, pieczonego lub gotowanego mięsa z kurczaka czy wędlin.
Przepis na przykładową pastę jajeczną do kanapek:
Składniki:
- 4 jajka na twardo
- 2 łyżki majonezu
- 100 g startego żółtego sera
- 1 kiszony ogórek
- 1 łyżka musztardy
- pieprz, sól
Przygotowanie:
Do pasty możesz wykorzystać jajka z majonezem, które nie zostały zjedzone w święta. Zblenduj je na masę o konsystencji, jaka ci odpowiada. Następnie wymieszaj z musztardą i startym serem oraz pokrojonym w kostkę ogórkiem. Dopraw solą i pieprzem do smaku. Jeżeli jajka nie miały dodatków, całość wymieszaj jeszcze z 2 łyżkami majonezu.
Pasztet resztkowy
Resztki wędlin stanowią zwykle jeden z największych kłopotów po świętach, bo szybko się psują i nie zawsze można je zamrozić. Można jednak przerobić je na resztkowy pasztet! Wymaga on co prawda dodatku surowych mięs, jednak pozwoli pozbyć się kłopotu ze stertą wędlin w lodówce.
Składniki:
- 1 kg dowolnych mięs (pieczeni, wędlin, kiełbas)
- 2-3 jajka
- 1 sucha kajzerka
- 1 cebula
- 250 g wątróbek drobiowych
- 250 g boczku
- 5 plastrów słoniny
- sól, pieprz w ziarnach
- 2 listki laurowe
- 7 kulek ziela angielskiego
- pół łyżeczki gałki muszkatołowej
- ostra i słodka papryka mielona
Przygotowanie:
Wszystkie resztki wędlin umieść w garnku wraz z pokrojonym surowym boczkiem. Dodaj laurowe liście, ziele angielskie i kilka ziaren pieprzu. Całość gotuj przez około 30 minut. Wątróbkę obierz z błonek i ugotuj krótko. Odstaw do ostygnięcia. Kajzerkę namocz w miseczce z wodą. Cebulę pokrój w piórka lub w kostkę i zeszklij na patelni.
Ugotowane wędliny zblenduj. Dodaj cebulę, kajzerkę i dopraw gałką muszkatołową. Zmiksuj całość na gładką masę. W razie potrzeby dopraw pieprzem i solą, dodaj ostrą i słodką paprykę. Wbij jajka i wymieszaj.
Formę wyłóż plasterkami boczku. Wlej masę na pasztet i piecz w 180 stopniach Celsjusza przez 30 minut. Po tym czasie otwórz piekarnik, by całość wystygła.
Ciasto a la keks z suchej babki świątecznej
Kolejnym daniem, które często zostaje po świętach, jest suche ciasto. Zwykle w pierwszej kolejności zjadamy te kremowe, które szybciej się psują. W tym czasie baby i ciasta drożdżowe zdążą obeschnąć i nie są już tak apetyczne. Można przerobić je na bajaderki lub smaczne ciasto w typie keksu.
Składniki:
- 350 g suchego ciasta i/lub pieczywa
- 0,8 litra mleka
- 150 g rodzynek lub żurawiny
- garść kandyzowanych ananasów
- 100 g masła
- 200 g cukru
- 5 jajek
- masło i bułka tarta do wyłożenia foremki
Przygotowanie:
Rodzynki zalej wrzątkiem lub wybranym alkoholem. Kandyzowane ananasy pokrój drobno i umieść w rondelku. Zalej mlekiem, dodaj masło i cukier (możesz z niego zrezygnować, jeżeli używasz słodkich ciast). Podgrzewaj zawartość rondelka aż masło się rozpuści. Zalej ciepłym mlekiem suche babki lub chleb. Poczekaj, aż ciasto wchłonie płyn, a następnie zblenduj wszystko. Jajko rozbij i roztrzep widelcem, dodaj do ciasta. Wsyp rodzynki i wymieszaj całość. Foremkę wysmaruj masłem i wysyp bułką tartą. Przełóż masę do formy i wstaw do piekarnika, nagrzanego do 190 stopni Celsjusza. Piecz przez ok. 35 minut. Ciasto możesz urozmaicić także suszoną żurawiną, ulubionymi suszonymi owocami itp.
oprac. Zuzanna Ćwiklińska
zdjęcia: envato elements