Ile kosztują truskawki?
Druga połowa czerwca to w tym roku moment, kiedy cena truskawek jest najniższa. W tej chwili na rynkach hurtowych można je kupić za 5-10 zł/kg. W przypadku niektórych odmian ceny sięgają 8-13 zł/kg. Jeszcze miesiąc temu na niejednym targowisku za kilogram tych owoców płaciliśmy około 30 zł! Teraz jest więc najlepsza chwila, by kupić więcej truskawek i zrobić z nich pyszne przetwory, na przykład dżemy.
Przeczytaj także: Samozbiory – ile kosztują owoce? Gdzie można pojechać?
Tradycyjny dżem z truskawek – przepis
Składniki:
- 500 g truskawek
- 350 g cukru
- 5 łyżek wody
Przygotowanie:
Truskawki umyj i osusz szypułki. Jeżeli owoce są duże, pokrój je na mniejsze części. Wlej wodę i wsyp cukier. Delikatnie przemieszaj. Gotuj na małym ogniu przez około 30-40 minut, by całość zgęstniała. Podczas gotowania mieszaj dżem, lekko rozgniatając owoce. Przełóż do czystego, wyparzonego słoika, zakręć i pasteryzuj przez 20-30 minut. Następnie wyjmij i odstaw do góry dnem do czasu, aż słoiki ostygną.
Nowoczesny dżem truskawkowy z białą czekoladą
Składniki:
- 1 kg truskawek
- 1 opakowanie cukru żelującego
- 500 g cukru
- 100 g białej czekolady
Przygotowanie:
Truskawki umyj i usuń szypułki. Pokrój je na mniejsze części, jeżeli owoce są duże. Umieść je w garnku i wsyp cukier żelujący, zagotuj stale mieszając. Następnie wsyp cukier w ilości zalecanej na opakowaniu cukru żelującego. Mieszaj i gotuj jeszcze przez około 5 minut. Następnie drobno pokrój lub zetrzyj na tarce białą czekoladę i dodają do gorącego dżemu. Wymieszaj, by czekolada się rozpuściła. Następnie wlej dżem do czystych słoiczków, zakręć i pasteryzuj przez około 20 minut. Wyjmij i odstaw do góry dnem.
Tradycja i nowoczesność: dżem truskawkowy z miętą
Składniki:
- 1 kg truskawek
- 1/3 szklanki wody
- 0,5 kg cukru
- 1 opakowanie cukru żelującego
- 2-3 gałązki świeżej mięty
Przygotowanie:
Truskawki umyj i usuń szypułki. Jeżeli owoce są duże, pokrój je na mniejsze części. Umieść je w garnku, dodaj cukier, wodę oraz listki mięty, oderwane od gałązek. Gotuj przez około 5 minut, a następnie dodaj cukier żelujący. Gotuj kolejne 3-5 minut, cały czas mieszając. Gdy całość zgęstnieje, przełóż do słoików i pasteryzuj przez około 20 minut. Odstaw słoiki dnem do góry aż do wystygnięcia.
Zuzanna Ćwiklińska
zdjęcia: envato elements