Z czego robi się adżikę?
Przygotowanie adżiki to jeden ze sposobów na zamknięcie lata w słoiku. Jej podstawą jest papryka. W popularnej, choć nieco uproszczonej wersji, dodaje się także pomidory, jednak w oryginalnym przepisie ich nie ma. Kluczowe są za to wyraziste zioła i przyprawy, w tym czosnek, oraz dodatek orzechów włoskich. Adżikę można przygotować z dojrzałych papryk lub z tych jeszcze zielonych. To dobry sposób, by wykorzystać w kuchni resztki niedojrzałych warzyw!
Co to jest adżika i do czego jej użyć?
Adżika ma konsystencję sosu lub pasty i najczęściej w takich rolach pojawia się w kuchni. Może być dodatkiem do mięs i ryb, w Gruzji jada się ją także razem ze smażonymi ziemniakami. Jeżeli adżika będzie gęsta, zastąpi pastę do kanapek czy naleśników. Świetnie sprawdzi się także w roli sosu do makaronu.
Czym się różni adżika od ajwaru?
Ajwar jest bardzo podobny do adżiki. Występuje jednak między nimi zasadnicza różnica. Bałkański ajwar robi się z pieczonej papryki, dodaje się do niego bakłażany lub cukinię. Z kolei adżika powstaje z surowych papryk, które są głównym składnikiem tego sosu.
Przepis na ajwar znajdziesz tutaj: Jak zrobić domowy ajwar - pyszną bałkańską pastę z papryki?
Przepis na gruzińską adżikę
Składniki:
- 2 duże czerwone papryki
- 2 ostre papryczki
- 3 ząbki czosnku
- pęczek natki pietruszki
- 1 łyżka kolendry
- 5 łyżek oliwy z oliwek
- 4 łyżki orzechów włoskich
- szczypta majeranku
- szczypta cząbru
- 2 liście laurowe
- sól do smaku
Przygotowanie:
Paprykę umyj i oczyść z gniazd nasiennych. Pokrój na mniejsze części. Umieść w naczyniu do blendowania, dodaj obrany czosnek, ostre papryczki i przyprawy. Jeżeli chcesz, by adżika była mniej pikantna, usuń z papryczek pestki. Zmiksuj całość, aż powstanie jednolita masa. Pod koniec blendowania dodaj oliwę z oliwek. Jeżeli adżika będzie zbyt gęsta, można dolać nieco soku jabłkowego. Przełóż do czystych, wyparzonych słoików i zapasteryzuj.
oprac. Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements