Jakie właściwości mają winogrona?
Kwaskowaty smak winogron nie wszystkim przypada do gustu. Warto się jednak do niego przekonać, bo te niepozorne owoce mają sporo zdrowotnych właściwości. Wyróżnia je przede wszystkim wysoka zawartość witamin: C, A, E, K. Prócz tego bogate są także w potas, fosfor oraz wapń, magnez, cynk, miedź, żelazo.
Co więcej, winogrona wyróżnia zawartość jodu. Ten pierwiastek wspiera prawidłowe funkcjonowanie tarczycy – i jak się okazuje, można dostarczyć go organizmowi nie tylko podczas spacerów nad morzem.
Przeczytaj także: Jodek potasu – kiedy przyjąć, jaką dawkę i gdzie go zdobyć?
Jak zrobić dżem z winogron?
Składniki:
- 1 kg ciemnych winogron
- 150 g cukru
- sok z 2 cytryn
- opcjonalnie: 1/2 łyżeczki mielonego kardamonu lub cynamonu
Przygotowanie:
Winogrona umyj, oderwij od gałązek i umieść w garnku z grubym dnem. Następnie zasyp cukrem z ewentualnymi dodatkami i odstaw w chłodne miejsca na ok. 2 godziny, by winogrona puściły sok.
Po upływie tego czasu ustaw garnek na ogniu. Doprowadź zawartość do wrzenia, co jakiś czas mieszając. Gdy cukier się rozpuści, gotuj jeszcze przez 10 minut, aż owoce zaczną się rozpadać. Aby pozbyć się pestek i skórek, przetrzyj masę z rozgotowanych winogron przez sito. Gotuj na małym ogniu, aż dżem zgęstnieje. Dodaj sok z 2 cytryn i gotuj jeszcze przez 15 minut, aż masa uzyska pożądaną konsystencję. Przełóż do wyparzonych słoików i pasteryzuj przez ok. 10 minut.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements